Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?

Kategoria C – jakimi pojazdami możesz uczyć się jeździć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na zdawanie egzaminu kategorii C, wiele szkół jazdy w Polsce oferuje swoim kursantom pojazdy, na których potem odbywa się egzamin państwowy. Popularne są dwa modele i dwie marki.

Zanim zaczniemy kurs 

Zanim zasiądziemy za kierownicą samochodu, do którego prowadzenia niezbędne jest prawo jazdy kategorii C, należy pamiętać o kilku różnicach między kategorią B, a C. Kategoria C uprawnia nas do kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu. Dodatkowo możemy prowadzić ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny z lekką przyczepą. Osoba, która chce uzyskać prawo jazdy kategorii C, musi mieć ukończone 21 lat oraz mieć już zdaną kategorię B. Jeżeli udało nam się uzyskać kwalifikację wstępną, minimalny wiek do uzyskania uprawnień wynosi 18 lat. 

Samochody jak na egzaminie

W większości sprawdzanych przez nas szkołach jazdy znajdziemy samochody, które potem zobaczymy podczas egzaminu państwowego. W zależności od regionu Polski są to DAF 6, DAF LF 220, DAF LF 250, MAN TGL lub MAN TGL 12, 240 czy STAR L70. Szczególną uwagę należy zwrócić na MAN-a TGL-15.240, który ma ośmiobiegową skrzynię biegów nowego typu oraz DAF-a LF z sześciobiegową skrzynią biegów. We Wrocławiu niektóre ze szkół jazdy oferują swoim kursantom naukę na pojazdach marki Mercedes-Benz. Tam możemy spotkać Mercedesa Atego lub też MAN-a 12240.

Pakiet kursu na kategorię C składa się z 30 godzin zajęć praktycznych – w tym naukę jazdy – oraz 20 godzin zajęć teoretycznych, które teraz, w dobie pandemii można zrealizować e-learningowo. Jeżeli jesteśmy zainteresowani samochodami egzaminacyjnymi, wystarczy zajrzeć na stronę danego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. WORD Katowice nie tylko udostępnia zdjęcie pojazdu egzaminacyjnego, ale również jego całą specyfikację. Dowiemy się z niej między innymi, że jest to Man Truck z 2013 roku, o mocy silnika 184 kW i masie 5425 kilogramów. Zazwyczaj WORD-y posiadają dwa samochody z danej kategorii i w przypadku Katowic jest to również Man Truck, ale z 2018 roku.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na zdawanie prawa jazdy na kategorię C w Lesznie, na stronie WORD-u znajdzie zdjęcia wraz z opisami wyposażenia samochodu ciężarowego MAN, które na pewno ułatwią naukę przed samym egzaminem. Ośrodek udostępnia również plik pdf z oświetleniem zewnętrznym pojazdu wraz z przyczepą. Inaczej sprawa wygląda na Pomorzu, gdzie Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego udostępnia tylko zdjęcie pojazdu egzaminacyjnego, rok produkcji oraz markę.

Co ciekawe niektóre z ośrodków szkolenia kierowców oferują swoim kursantom nie tylko naukę części praktycznej i teoretycznej, ale ma w swojej ofercie możliwość podstawienia samochodu, na którym uczyliśmy się jeździć na egzamin państwowy. Taką ofertę znaleźliśmy na stronie jednego z ośrodków w Gdyni.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jeżeli decydujemy się na zdawanie kursu na prawo jazdy kategorii C, można przypuszczać, że chcemy zostać profesjonalnym kierowcą. Wprowadzone w 2006 roku zmiany w ustawie o transporcie drogowym narzucają na nas dodatkowe obowiązki w tym zakresie. Dzięki temu otrzymamy uprawnienia do jazdy na terenie całej Unii Europejskiej.

Wymogi unijne sprawiły, że w naszych przepisach znalazła się tak zwana kwalifikacja wstępna, na którą składa się 260 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin praktyki. Jeżeli mamy już ukończone 21 lat albo nie przeszkadza nam obowiązujące do tego momentu ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej prowadzonego przez nas pojazdu do 7,5 tony, wymagana jest od nas jedynie o połowę krótsza kwalifikacja wstępna przyspieszona. Co ciekawe, w ramach praktyki musimy wyjeździć cztery godziny jazdy w warunkach specjalnych, które można zastąpić dwiema godzinami w symulatorze.

Po pomyślnym zaliczeniu kwalifikacji wstępnej otrzymamy Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, które jest ważne przez pięć lat. Jest to niezwykle droga przyjemność, bowiem koszt takiego szkolenia przekracza 3500 złotych. Dobra wiadomość jest taka, że osoby bezrobotne mogą ubiegać się o refundację z urzędu pracy.

Przygotowując się do zawodu, warto także zainteresować się kursami na czas pracy kierowców czy z obsługi tachografów cyfrowych – tego typu urządzenia znajdziemy w większości nowoczesnych pojazdów ciężarowych, także tych wymienionych wyżej.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Będzie powszechna wymiana prawa jazdy – co warto o tym wiedzieć?
Będzie powszechna wymiana prawa jazdy – co warto o tym wiedzieć?
Wszyscy kierowcy, a w szczególności ci z bezterminowym prawem jazdy, powinni przygotować się na wymianę swojego dokumentu. Ma być ona obowiązkowa.
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
W gąszczu ogłoszeń firm ubezpieczeniowych znajdziesz cały wachlarz ofert – przeważnie jednak pozostawiają one wiele do życzenia pod względem opłat. Czy nieprzepłacanie za OC jest możliwe?
7 faktów i ciekawostek o marce BMW 
7 faktów i ciekawostek o marce BMW 
Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej marki.
Ostatnie wpisy