Kulisy batalii sądowej w sprawie stanu ważności bezterminowego prawa jazdy

CO NOWEGO?
Kulisy batalii sądowej w sprawie stanu ważności bezterminowego prawa jazdy
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozwiązał nie lada problem i wydał wyrok ważny dla tysięcy polskich kierowców.

Zdobyłeś bezterminowe prawo jazdy, ale uzyskałeś nowe uprawnienia i po wymianie blankietu pojawiła się data ważności? Z pewnością ucieszy Cię rezultat tej dysputy sądowej.

Pewien mężczyzna w roku 2001 zdobył bezterminowe prawo jazdy, jednak po zdaniu egzaminu na kategorię C+E w roku 2020, przyznano mu zaktualizowany dowód prawa jazdy, które opatrzone zostało datą ważności kategorii C na 3 września 2024 roku.

Kierowca zareagował natychmiastowo i wystosował oficjalne wezwanie do starosty w celu usunięcia naruszania prawa polegającego na wpisaniu w dokumencie daty ważności przysługujących mu uprawnień kategorii C.

Startosta odmówił, a jednym z kluczowych argumentów była data badania psychologicznego. W rezultacie, kierowca zdecydował się złożyć wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sąd przychylił się do racji kierowcy i stwierdził – „[decyzja starosty] została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązujących regulacji, a więc w sposób bezskuteczny”. W ocenie sądu zmiany nie mogą dotyczyć posiadanych wcześniej uprawnień.

(Photo by Bill Oxford on Unsplash)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdajesz na B+C? Oto jak będzie przebiegał egzamin!
Zdajesz na B+C? Oto jak będzie przebiegał egzamin!
W polskich WORD-ach do jednych z najczęściej zdobywanych kategorii zalicza się kategorię B oraz C. Co trzeba zrobić, by móc je zdobyć i jak przebiegać będą egzaminy na nie?
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Limanowa. W wigilię doszło do wypadku
Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia - kierujący samochodem osobowym marki Ford nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierowcy pojazdu marki Seat.
Czy na kombajn potrzebne jest prawo jazdy? Sprawdź!
Czy na kombajn potrzebne jest prawo jazdy? Sprawdź!
W niektórych przypadkach polskie reguły dotyczące kategorii prawa jazdy mogą być trochę niejasne. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku… kombajnu?
Ostatnie wpisy