Kredyt samochodowy – co należy o nim wiedzieć?

Kredyt samochodowy – co należy o nim wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakup nowego samochodu to dość duży wydatek. Jeśli sytuacja finansowa nie pozwala na taką inwestycję, warto rozważyć dostępne opcje finansowania. Kredyt samochodowy na dogodnych warunkach pozwoli znacznie szybciej zakupić wymarzone auto bez naruszenia swojego budżetu.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Na początek warto zaznaczyć, że w celu pozyskania dodatkowych funduszy na auto możemy postawić zarówno na kredyt samochodowy, jak i kredyt gotówkowy bez określonego przeznaczenia. Czym różnią się te dwa rodzaje finansowania? Jedną z najważniejszych kwestii jest fakt, że pierwszy rodzaj zobowiązania to tzw. kredyt celowy – zdobyte pieniądze musimy przeznaczyć na zakup pojazdu. Należy jednak zaznaczyć, że nie musi to być auto osobowe; możemy również nabyć na przykład samochód ciężarowy, przyczepę kempingową czy motocykl. Celowość kredytu wiąże się także z konkretnymi rodzajami jego zabezpieczenia. W tym przypadku jest nim najczęściej sam zakupiony pojazd, podczas gdy przy korzystaniu z kredytu gotówkowego mamy nieco większą dowolność. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zapoznać się ze szczegółami działania kredytu samochodowego.

Dlaczego warto wybrać kredyt samochodowy?

Choć kredyt gotówkowy jest bardziej elastyczny, zaciągnięcie takiego zobowiązania w większości przypadków oznacza jednocześnie wyższe koszty. Wpływają na to między innymi wspomniane już zabezpieczenia. Ze względu na zasady kredytu samochodowego bank może mieć większą pewność w kwestii odzyskania pożyczonych środków, co przekłada się na niższe opłaty dla kredytobiorcy. Do tego dochodzi niższe oprocentowanie przy kredycie samochodowym.

Wysokość rat, która przeważnie jest głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności kredytu, zależy również od długości finansowania. Okres kredytowania przy zakupie pojazdu jest na ogół dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego, jednak zazwyczaj nie przekracza 10 lat. Raty zależą również od wysokości wkładu własnego – musimy przy tym pamiętać, że wniesienie początkowej opłaty jest możliwe tylko przy kredycie samochodowym.

Wiek samochodu a kredyt

Należy także zaznaczyć, że nie wszystkie banki będą chętne do udzielenia kredytu samochodowego na używane pojazdy. Najczęściej górny limit wieku wynosi 10 lub 15 lat. Kredyt na starsze auto jest przeważnie droższy przez fakt, że sam przedmiot finansowania stanowi większe ryzyko dla banku. W niektórych przypadkach będziemy zatem ograniczeni wyłącznie do kredytu gotówkowego. Jeśli jednak celujemy w zakup stosunkowo nowego auta, kredyt samochodowy zapewni znacznie większą stabilność i bezpieczeństwo, a jednocześnie niższe koszty.

Carvago – kredyt i zakup samochodu w jednym miejscu

Popularność kredytów samochodowych sprawia, że coraz więcej platform obsługujących sprzedaż i zakup pojazdów dodaje do funkcjonalności strony możliwość wygodnego pozyskania dodatkowych środków. To bardzo komfortowe rozwiązanie – możemy załatwić wszystkie formalności w jednym miejscu. Z portalami takimi jak Carvago mamy szansę maksymalnie uprościć cały proces, uzyskując w zaledwie kilka chwil atrakcyjne propozycje kredytowania. Tego typu strony często współpracują z bankami i instytucjami finansowymi, co pozwala uzyskać najkorzystniejsze warunki dla klientów. W przypadku Carvago już dwie trzecie kupujących korzysta z kredytu samochodowego za pośrednictwem strony – to najlepszy dowód na skuteczność i wygodę takiego rozwiązania.

To jeszcze nie koniec korzyści, które płyną z zakupu auta przez portal o odpowiedniej funkcjonalności. Możemy dodatkowo liczyć na otrzymanie szczegółowego raportu o stanie technicznym pojazdu, a nawet dostawę prosto do domu.

Fot.: Mateusz Suski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Jeśli posiadasz bezterminowe prawo jazdy, musisz wymienić je na nowe!
Zmiana ma związek z przepisami Unii Europejskiej, które przewidują najdłuższy okres ważności dokumentów tego typu na 15 lat.
Jakie płyny musisz regularnie sprawdzać w aucie?
Jakie płyny musisz regularnie sprawdzać w aucie?
Regularne serwisowanie samochodu jest wyjątkowo ważne, jeśli chcesz czuć się pewnie i bezpiecznie podczas jazdy. Dowiedz się więc, jakie płyny eksploatacyjne musisz koniecznie sprawdzać oraz okresowo wymieniać.
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Egzamin na prawo jazdy 2022 – jak będzie wyglądał?
Choć zmiany w przyszłorocznych egzaminach na prawo jazdy nie są największe, będą one miały pewien wpływ na ich przebieg.
Ostatnie wpisy