Kiedy wymienić opony?

Kiedy wymienić opony?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wymiana opon ma kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. W końcu nie sposób nie zauważyć, że warunki drogowe zmieniają się wraz ze zmianą pogody i pór roku. Kiedy więc należy wymienić opony? Przedstawiamy kilka naszych sprawdzonych wskazówek!

Letnie, zimowe, całoroczne… wybór odpowiednich opon może być niemałym wyzwaniem. Kiedy wymienić opony? Jaki jest idealny moment na zmianę ogumienia?

Opony zimowe

Kiedy zakłada się opony zimowe? Zazwyczaj zaleca się, aby sprawdzać temperaturę na zewnątrz. Jeśli spadnie ona do poniżej 7℃, oznacza to, że nadszedł czas na wymianę ogumienia z letniego na zimowe. Pamiętaj, że w sezonie zimowym znacznie zmienia się dynamika jazdy oraz warunki na drodze. Jeżeli więc chcesz w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, to nie czekaj z wymianą opon na pierwsze śniegi i mróz. Warto także uwzględnić, że kiedy temperatura jest niższa niż 7℃, to mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne. 

Warto także wspomnieć, że ze względów bezpieczeństwa wiele państw w Europie zdecydowało się na obowiązek stosowania zimowego ogumienia, który uwzględnia zarówno opony do aut osobowych, jak i opony ciężarowe

Opony letnie

Kiedy natomiast wymienić opony zimowe na letnie? Analogicznie, czyli w momencie, kiedy temperatura na dworze zaczyna przekraczać 7℃. Należy jednak pamiętać, że pośpiech nie jest tutaj wskazany – zdecyduj się na wymianę opon dopiero wtedy, kiedy ta temperatura utrzymuje się od kilku, a nawet kilkunastu dni. Nikomu przecież nie trzeba mówić, jak zmienna potrafi być wiosenna pogoda w Polsce. 

Mówiąc o wymianie opon, warto także skupić się na różnicach pomiędzy tymi na lato a tymi na zimę. Tworzywo używane do produkcji opon letnich jest przystosowane do pracy w temperaturach powyżej 7°C i w takich warunkach gwarantuje pełnię osiągów. Gdy temperatura spada poniżej tego progu, opony letnie twardnieją, a tym samym tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych jest natomiast całkowicie odwrotnie. 

Opony całoroczne

Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem są tak zwane opony całoroczne. Jak sama nazwa wskazuje, opony te przystosowane są do jazdy zarówno latem, jak i zimą. W ostatnich latach na rynku zaczęło się pojawiać coraz więcej całorocznych opon samochodowych z homologacją zimową, co oznacza, że opony te dobrze radzą sobie na śniegu i mrozach, a jednocześnie wciąż mają właściwości opon letnich.  Należy jednak mieć z tyłu głowy, że opony te, o ile są bardzo wygodne, mają niższe parametry niż tradycyjne opony. 

Fot.: Obi – @pixel7propix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch 3 kg?
Jak skutecznie zabezpieczyć paczkę za pomocą folii stretch 3 kg?
Poznaj korzyści zabezpieczania paczek folią stretch i dowiedz się, jak prawidłowo jej używać. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces pakowania przesyłek 3 kg folią stretch.
WORD w Toruniu nie będzie miał fotela dla egzaminatorów – przynajmniej na razie
WORD w Toruniu nie będzie miał fotela dla egzaminatorów – przynajmniej na razie
Sensację wzbudził niedawno wybór dostawcy foteli do masażu. Wynika to z faktu, że został on ogłoszony przez toruński WORD.
Kiedy egzaminy będą odbywały się normalnie? WORD-y vs rząd!
Kiedy egzaminy będą odbywały się normalnie? WORD-y vs rząd!
Za niskie pensje i zabieranie WORD-om źródeł zarobku – to właśnie te kwestie wywołują ostatnio sporo dyskusji w świetle protestów egzaminatorów.
Ostatnie wpisy