Jak przygotować auto do długiej podróży?

Jak przygotować auto do długiej podróży?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz wyjechać w trasę? Czeka Cię podróż służbowa lub upragnione wakacje z rodziną? Przeczytaj, jak przygotować samochód do długiej podróży, aby cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy.

Wielogodzinna podróż autem wymaga wiele skupienia i może być męcząca dla osób, które nie są przyzwyczajone do długich i wymagających tras. Przede wszystkim należy wykonać przegląd techniczny samochodu, aby upewnić się, że auto jest sprawne i nie stanowi zagrożenia. 

Ciśnienie opon

Przed wyruszeniem w długą trasę warto sprawdzić, czy ciśnienie opon jest odpowiednie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie pogarsza precyzję kierowania i przyczepność ogumienia, przez co może zagrażać bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu. Jeśli planujesz zabrać na wyjazd duży bagaż, pamiętaj o tym, że ciśnienie opon powinno być większe niż zwykle. Ogumienie wysokiej jakości skraca drogę hamowania, a także pozwala zachować większą kontrolę nad pojazdem podczas różnych manewrów, wyprzedzania czy jazdy przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. 

Poziom olejów i płynu silnikowego

Jeśli czeka Cię daleka podróż, to upewnij się, że poziom płynów w samochodzie jest na odpowiednim poziomie, aby nie musieć martwić się tym w czasie pracy czy urlopu. Najważniejsze jest sprawdzenie poziomu oleju silnikowego przy użyciu bagnetu. Mechanicy rekomendują, aby w samochodach z przebiegami przekraczającymi 100 tys. km wymieniać olej co 10-15 tys. kilometrów, nawet jeśli producent przewiduje dłuższe okresy. Warto wypróbować profesjonalny olej silnikowy, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem tarcia, zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń i zmniejsza tarcie w silniku, chroniąc go przed zużyciem. Dla silników benzynowych oraz wysokoprężnych z turbodoładowaniem i katalizatorem świetnie sprawdzi się m.in. olej meguin super leichtlauf 5w40. Należy pamiętać o tym, że dobry olej przedłuży żywotność silnika i będzie przyczyniał się do oszczędności paliwa. Poza olejem należy sprawdzić również poziom innych płynów eksploatacyjnych: olej skrzyni biegów, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, płyn do wspomagaczy i płyn do spryskiwaczy. 

Wygodne przechowywanie bagażu

Wybierając się w długą podróż, warto zadbać o komfortowy bagażnik samochodowy, który będzie wytrzymały i idealnie dopasowany do modelu auta. Nowoczesne bagażniki dachowe pomieszczą dodatkowe rzeczy, a dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty na rowery, narty, łódki czy kajaki, sprawiają, że zakup przyda się także na kolejne wyprawy i pomieści każdy sprzęt. Szeroki wybór bagażników dachowych, które zapewniają bezpieczną i komfortową jazdę, znajdziesz na stronie: sklepamos.pl.

Fot.: Jaromír Kavan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Europejski ekspert Nissana prowadzi szkolenia nauki jazdy za kierownicą modelu JUKE
Europejski ekspert Nissana prowadzi szkolenia nauki jazdy za kierownicą modelu JUKE
25 lat doświadczenia za kółkiem skondensowane w serię trzech materiałów szkoleniowych to niesamowite osiągnięcie.
Statystyki zdawalności egzaminu na prawo jazdy w 2020 roku – podsumowanie
Statystyki zdawalności egzaminu na prawo jazdy w 2020 roku – podsumowanie
Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresujące wydarzenie w życiu każdego kandydata na kierowcę. Jaka wyglądała zdawalność w 2020 roku? Sprawdzamy!
Mundurowi bezsilni w walce z 18-letnim piratem drogowym! Jechał ponad 200 km/h!
Mundurowi bezsilni w walce z 18-letnim piratem drogowym! Jechał ponad 200 km/h!
Choć nie udało się zatrzymać kierowcy na gorącym uczynku, to, dzięki tablicom rejestracyjnym, został namierzony i zatrzymany.
Ostatnie wpisy