Czy zniżki OC wpływają na AC? Sprawdzamy

UBEZPIECZENIE
Czy zniżki OC wpływają na AC? Sprawdzamy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Planujesz zakup nowego samochodu? Nie zapomnij o ubezpieczeniu swojego pojazdu! Przedstawiamy najważniejsze różnice między OC a AC oraz sprawdzamy, czy ubezpieczenia te są ze sobą powiązane.

OC a AC – czym różnią się ubezpieczenia?

Ubezpieczenia OC i AC to podstawowe polisy, które zabezpieczają kierowcę w wyniku różnych niefortunnych zdarzeń. Jakie są więc różnice między nimi? Jest ich kilka i każdy kierowca powinien o nich wiedzieć, aby w przyszłości móc uniknąć przykrych sytuacji. OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, z kolei AC, czyli Autocasco, to ubezpieczenie, które obejmuje takie zdarzenia jak kradzież bądź uszkodzenie samochodu. To jednak nie koniec różnic. Obydwa ubezpieczenia rozliczane są według oddzielnych kryteriów, które różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy naliczaniu zniżek bierze się pod uwagę inne czynniki i okoliczności, a więc nie można sugerować się wysokością składek tylko jednego z ubezpieczeń. Zasadniczą różnicą jest także obowiązek posiadania polisy. Każdy kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia swojego pojazdu, a brak polisy OC jest surowo karany. AC z kolei to ubezpieczenie dobrowolne, aczkolwiek jak najbardziej wskazane. To, co dzieli obydwa ubezpieczenia to także zakres ochrony. Jeśli chodzi o OC, to niezależnie, jaka będzie wysokość składek, zakres ochrony będzie ten sam. W przypadku AC wszystko zależy od potrzeb i wymagań klienta.

Zniżki OC – co to właściwie jest?

Po określonym czasie bezkolizyjnej jazdy kierowcy mogą liczyć na zniżki OC. Jest to rabat, który udzielany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe właścicielowi samochodu objętego polisą. Naliczany jest kwotowo bądź procentowo, a ogólna zasada to: im dłuższy okres bezwypadkowej jazdy, tym większe zniżki. W zależności od firmy, z którą klient podpisze umowę, algorytmy wyliczające rabat mogą się nieco różnić. Pod uwagę brane są różne czynniki i okoliczności, a okres, po którym można otrzymać maksymalną zniżkę, zazwyczaj wynosi od 3 do nawet 10 lat. W internecie dostępne są różnego rodzaju kalkulatory OC i AC, które pomagają zainteresowanym osobom podjąć decyzję dotyczącą tego, którą firmę ubezpieczeniową wybrać. Dzięki nim właściciele mogą sporo zaoszczędzić. Niekiedy różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą wynosić nawet 1000 złotych. 

(fot. pixabay.com)

Co wpływa na AC?

O ile w przypadku OC zakres ochrony jest niezależny od firmy, tak jeśli chodzi o ubezpieczenie Autocasco, sprawa wygląda nieco inaczej. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność, jeśli chodzi o komponowanie ofert i ustalanie ich ceny, a więc przed wyborem firmy, z którą podpisana zostanie umowa, warto wcześniej zrobić dobre rozeznanie. Jak już wspomniano, bardzo przydatny może okazać się kalkulator AC. Podobnie jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia na wysokość składek wpływa przede wszystkim okres bezkolizyjnej jazdy – im dłuższy, tym można liczyć na niższe składki. Algorytm obliczający zniżki pod uwagę bierze również takie czynniki, jak m.in. wiek kierowcy, wiek auta i jego wartość. Niektóre firmy oprócz standardowych ofert swoim klientom oferują także różne dodatkowe usługi. Jest to atrakcyjne rozwiązanie szczególnie dla osób, które bardzo dużo godzin spędzają za kółkiem i odbywają dalekie podróże. W takich przypadkach ryzyko szkody jest szczególnie wysokie. 

Czy OC i AC są ze sobą powiązane?

Wielu kierowców zastanawia się, czy zniżki OC przechodzą na AC. Dla osób, które posiadają wysokie zniżki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ma to szczególne znaczenie. Gdyby obydwie polisy były rozpatrywane według tych samych kryteriów, z pewnością duża część kierowców bardzo by się ucieszyła. Niestety – zła wiadomość. W większości przypadków towarzystwa ubezpieczeniowe w pełni rozdzielają OC od AC. W praktyce oznacza to, że polisy te nie są ze sobą powiązane i wysokość zniżek jednej z nich nie przechodzi na drugą. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których możliwe jest przeniesienie zniżki OC na AC (lecz nie w odwrotnym kierunku). Na takie udogodnienia mogą liczyć właściciele pojazdów, którzy wykupili OC i AC w ramach jednej polisy i w tej samej firmie. Wniosek jest prosty. Decydując się na Autocasco, warto wybrać tę samą firmę, w której pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Assistance dla młodego kierowcy – czy warto i co powinien zawierać?
Assistance dla młodego kierowcy – czy warto i co powinien zawierać?
Assistance pomoże w krytycznych sytuacjach. Co warto o nim wiedzieć?
1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Kiedy piesi będą mieli pierwszeństwo?
1 czerwca wejdą w życie nowe przepisy drogowe. Kiedy piesi będą mieli pierwszeństwo?
Czy jest się czego obawiać? Już wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego!
Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła wystawiać dodatkowe mandaty
Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Będzie mogła wystawiać dodatkowe mandaty
Od 4 września strażnicy miejski mają nowe prawa. Do ich zadań będzie należało również wystawianie mandatów za uchylanie się od opłat za śmieci. Wcześniej funkcjonariusze mieli jedynie możliwość ukarania właściciela nieruchomości za niesegregowanie śmieci, choć taką deklarację złożył w urzędzie. Jak będzie teraz?
Ostatnie wpisy