Jedziesz za granicę? Zobacz, jakie ubezpieczenie będzie dla Ciebie odpowiednie

Jedziesz za granicę? Zobacz, jakie ubezpieczenie będzie dla Ciebie odpowiednie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wyjazd autem za granicę to zawsze spore przedsięwzięcie. Nie wolno zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu. Jak je jednak skutecznie dobrać?

Wyjazdy autem za granicę są dla wielu osób naprawdę świetną przygodą. Setki, o ile nie tysiące kilometrów do przejechania po malowniczych drogach, przejeżdżanie przez słynne miasta lub w ich okolicy, a przede wszystkim ogromna niezależność podróży – to główne atuty „roadtripów”. Warto jednak od czasu do czasu zejść na ziemię i przed wyruszeniem w trasę podjąć się kilku ważnych kwestii, by cała podróż upłynęła nam bez zmartwień z tyłu głowy.

Bardzo ważną rzeczą niewątpliwie jest dobre ubezpieczenie samochodu. To podstawowa kwestia, o której absolutnie nie powinniśmy zapominać. Polisa OC może być bowiem dla nas za małym zabezpieczeniem, gdy będziemy wiele kilometrów od Polski. Jak więc odpowiednio dobrać ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę?

Polskie ubezpieczenie OC a Europa

Jeżeli uważamy, że wcale nie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia podczas wyjazdu za granicę, oczywiście możemy pozostać przy podstawowym i obowiązkowym polskim OC. Działa ono bez problemu na terenie całej Unii Europejskiej, a także i w niektórych państwach poza jej strukturami, na przykład w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Liechtensteinie, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy na Islandii. 

Istnieją jednak pewne europejskie państwa, które nie przepuszczą nas przez granicę bez Zielonej Karty. Jest to specjalny dokument, który możemy bezpłatnie uzyskać od naszego ubezpieczyciela i stanowi on potwierdzenie, iż posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Do najważniejszych krajów, w których potrzebujemy tego typu karty, należą między innymi Ukraina, Albania, Macedonia Północna, Rosja, Mołdawia czy Białoruś. Warto o tym pamiętać, gdyż w przeciwnym wypadku na przejściu granicznym możemy bardzo niemile się zdziwić.

Autocasco czy assistance? A może oba?

Co jednak, jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami na europejskich drogach? Opcji mamy w tej kwestii całkiem sporo. Jedną z nich jest niewątpliwie wykup ubezpieczenia AC, czyli autocasco. Jeżeli spowodujemy kolizję za granicą, ubezpieczenie AC pokryje również i nasze uszkodzenia. Dodatkowo autocasco jest dla nas ochroną przed kradzieżą auta. Wypadki chodzą po ludziach, a najgorszym, co może się stać w obcym państwie, jest zostanie tam bez samochodu.

Co zaś w podróży za granicę naszego państwa może nam dać assistance? Przede wszystkim kompleksową pomoc w całej Europie. Jeżeli auto zepsuje nam się w drodze, ubezpieczyciel, jeśli oczywiście posiadamy pakiet assistance, pokryje naprawę auta, koszty dowiezienia go do mechanika, opłaci nocleg, a także przygotuje auto zastępcze. To niezwykle kompleksowa pomoc, która bez wątpienia jest warta wykupienia, jeżeli wyjeżdżamy na wakacje i nie chcemy się martwić o ewentualne konsekwencje kolizji.

Zdj. główne: why kei/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Jazda testowa jest obowiązkowym etapem wyboru nowego samochodu. Pozwala zweryfikować różne zasłyszane informacje i opinie o danym modelu, upewnić się, że konkretne auto spełnia oczekiwania przyszłego właściciela, a przy okazji zyskać możliwość porównania ze sobą różnych wersji silnikowych czy wyposażenia.
Policja publikuje nagranie ku przestrodze. Potrącenie pieszej na pasach
Policja publikuje nagranie ku przestrodze. Potrącenie pieszej na pasach
Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem (z wyjątkiem tramwaju).
Czy starsi ludzie powinni zdawać prawo jazdy? W Japonii rozgorzała dyskusja!
Czy starsi ludzie powinni zdawać prawo jazdy? W Japonii rozgorzała dyskusja!
Po śmiertelnym wypadku z udziałem 97-latka Japończycy zaczęli dyskutować nad tym, czy starsze osoby powinny móc jeździć samochodem.
Ostatnie wpisy