Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?

Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zima to dość niewdzięczna pora roku dla kierowców. Te kilka prostych porad pozwoli Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy w niekorzystnych warunkach.

Nie da się ukryć, iż to właśnie zima jest najtrudniejszą porą roku do poruszania się samochodem. Opady śniegu, śnieg i lód na drogach, a także niektóre trudności związane z samym autem mogą sprawić, że niedoświadczony kierowca może mieć pewne trudności, by odnaleźć się w takich okolicznościach.

Nie oznacza to jednak, że jedyne, co pozostaje, to rozłożyć ręce i odprowadzić nasze auto na parking, by poczekało na lepszą pogodę. W prosty sposób jesteśmy w stanie bowiem nie tylko sprawić, że jazda zimą będzie dla nas przyjemniejsza i mniej stresująca, ale także będziemy w stanie zadbać lepiej o bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Oto kilka porad, które powinny Ci zdecydowanie ułatwić jazdę w zimowych miesiącach!

Hamowanie silnikiem to nieoceniona umiejętność

Na kursie prawa jazdy z pewnością wyjaśniano Ci kwestię hamowania silnikiem oraz jak ważna jest to rzecz podczas niesprzyjających warunków drogowych. Gdy hamulce mogą nie wystarczyć, nawet jeżeli auto jest wyposażone w system ABS, hamowanie za pomocą redukcji zmiany biegów jest bardzo dobrym sposobem na wytracenie prędkości w bezpieczny sposób.

Im większe obroty, tym większy opór będzie stawiać silnik i mocniej będzie on wyhamowywać oś, która jest napędzana – to raczej wszystkim powszechnie znany fakt. Możemy go w prosty sposób wykorzystać na naszą korzyść. Oczywiście taka technika nie sprawdzi się w przypadku nagłych sytuacji, gdzie potrzebne jest jak najszybsze wytracenie prędkości, jednak w przypadku dojeżdżania do skrzyżowania czy świateł naprawdę warto hamować silnikiem.

Naucz się, jak wyprowadzać auto z poślizgu

Niestety podczas zimowych jazd autem może zdarzyć się sytuacja, w której stracimy panowanie nad samochodem i wpadniemy w poślizg. Często w takich momentach wkrada się panika, lecz nie ma w tym nic dziwnego – wiele osób po prostu nie wie, jak ma się w takiej sytuacji zachować. To właśnie dlatego warto zdawać sobie sprawę, jak zachowuje się auto, gdy straci przyczepność.

Najlepiej oczywiście jest ćwiczyć w specjalnych ośrodkach szkoleniowych. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie sobie na to pozwolić, wystarczyć może jakieś bezpieczne miejsce z oblodzoną nawierzchnią, gdzie z pewnością nic sobie nie zrobisz. Wyczucie zachowania swojego auta jest bowiem niezwykle ważne, by móc szybko i skutecznie zareagować w kryzysowej sytuacji.

Jeżeli jednak nie masz gdzie poćwiczyć wyprowadzania auta z poślizgu, pamiętaj przynajmniej o tym, jak zachowują się poszczególne auta w zależności od napędu. Zawsze oczywiście musimy wykonać kontrę, czyli skręcić kierownicę w drugą stronę, niż prowadzi nas droga. Jeżeli jedziemy autem przednionapędowym, warto operować pedałem gazu i hamulca, zaś w przypadku napędu na tył – wyłącznie tym pierwszym.

Bądź ostrożniejszy – po prostu

Zachowanie większej czujności jest być może najważniejszym krokiem w bezpiecznej zimowej jeździe. Warto jest uważać na warunki, które mogą się szybko zmienić, myśleć z wyprzedzeniem o tym, co chcemy zrobić, a także uważnie obserwować innych uczestników ruchu, by mieć czas na ewentualną reakcję w kiepskiej sytuacji.

Zdj. główne: Matt Collamer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie części do przenośników taśmowych – poradnik dla przedsiębiorców
Odkryj sposoby wyboru najodpowiedniejszych części do przenośników taśmowych. Artykuł przewodnik dla przedsiębiorców pragnących optymalizować swoje procesy produkcyjne.
Jakie zastosowania mają wyciągarki samochodowe?
Jakie zastosowania mają wyciągarki samochodowe?
Wyciągarki samochodowe większość z nas utożsamia z pokonywaniem najtrudniejszych i najbardziej wymagających tras off-roadowych, podczas gdy tak naprawdę liczba ich zastosowań wykracza znacznie dalej.
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Korzystasz często z hulajnogi elektrycznej? Zwróć uwagę na jej odpowiednie użytkowanie, bo mandat może wręczyć Ci nawet straż miejska!
Ostatnie wpisy