Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?

Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno i sprzedaż samochodu używanego to czynności, które musi wykonać każdy kierowca. Warto mieć na uwadze kilka aspektów, które decydują o tym, czy dana transakcja – w obu przypadkach – jest opłacalna.

Dlaczego kierowcy decydują się na sprzedaż lub kupno samochodu używanego?

Niektórzy kierowcy decydują się na kupno lub sprzedaż auta ze względu na aspekty techniczne. Na przykład wtedy, gdy na rynku pojawiają się samochody ze znacznie lepszym wyposażeniem lub parametrami technicznymi, które odpowiadają za komfort pasażerów i jakość prowadzenia pojazdu. Jeszcze inni szukają okazji cenowych, a następnie odsprzedają samochody za wyższą kwotę.

Czy do sprzedawania lub kupowania samochodów trzeba mieć specjalistyczną wiedzę?

Dobrą wiadomością w każdym przypadku jest to, że do sprzedawania i kupowania aut nie trzeba wcale mieć specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zwracać uwagę na konkretne szczegóły, o których powiemy później. Oczywiście, wiedza pomaga, ale nie jest niezbędna. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

Ustal widełki cenowe, w których znajduje się Twoje przyszłe auto

Pierwszym, kluczowym aspektem jest ustalenie budżetu. Bardzo ważne jest to, aby pomyśleć o finansach wielopoziomowo, to znaczy nie tylko w kontekście kupna samego auta, ale także biorąc pod uwagę inne wydatki. Mogą być one związane z ewentualną wizytą w serwisie diagnostycznym, kosztami za zarejestrowanie samochodu, wykupienie ubezpieczenia czy wymianę olejów lub innych elementów, które wymagają naprawy. 

Szukaj swojego przyszłego auta w odpowiednim miejscu

Następna kwestia to szukanie samochodu używanego w odpowiednich miejscach. Jeszcze kilkanaście lat temu prym wiodły giełda aut używanych w większych miastach, jednak teraz osoby chcące znaleźć dobre używane samochody najczęściej odwiedzają strony z ogłoszeniami w sieci.

Sprzedawanie używanego auta – najważniejsze kwestie

Nawet najlepszy samochód wraz z biegiem lat traci na wartości. Może to być nawet 10% rocznie od jego wyjściowej ceny. Sprawia to, że sprzedający muszą się postarać, aby pozbyć się starego auta i w miarę dobrze na nim zarobić.  Co zrobić w przypadku, gdy chce się sprzedać auto za opłacalną stawkę?

Określenie wartości auta

Na początku należy odpowiednio określić wartość samochodu. Warto sprawdzić dokładny model auta, który chce się sprzedać, a także sprawdzić przebieg i zebrać wszystkie informacje na temat ostatnich napraw. 

Żeby podwyższyć jego wartość, można udać się do warsztatu i zlecić przegląd, aby sprawdzić, które elementy wymagają wymiany lub serwisowania. Ostateczną cenę można również ustalić, sugerując się stawkami z popularnych witryn internetowych, gdzie sprzedaje się samochody używane.

Dobre przygotowanie do negocjacji

Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie do negocjacji. Nawet kiedy w Twoim mniemaniu cena za auto jest sprawiedliwa i korzystna dla obu stron, może się zdarzyć, że kupujący będzie chciał zapłacić mniej. Dlatego już na samym początku warto ustalić, o ile cena będzie mogła być obniżona w trakcie negocjacji.

Działa to również w drugą stronę. Jeżeli pierwsza oferta podana przez stronę zainteresowaną jest korzystna, to całkiem prawdopodobne, że przy wystawianiu samochodu do sprzedaży cena była za niska, dlatego można przemyśleć strategię, która przewiduje dobrze umotywowaną, na przykład ostatnimi naprawami, kontrofertę.

Zdj. główne: Evgeny Tchebotarev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chcesz być kierowcą zawodowym? Musisz zdać kategorię C i mieć ten kod
Chcesz być kierowcą zawodowym? Musisz zdać kategorię C i mieć ten kod
Jeśli chcesz zostać kierowcą zawodowym i prowadzić pojazdy z kategorii C i D w firmach transportowych, musisz uzyskać kod 95. Jak to zrobić?
24-latek cudem uniknął śmierci podczas ulicznego wyścigu
24-latek cudem uniknął śmierci podczas ulicznego wyścigu
Według wstępnych ustaleń, 24-letni kierowca, łamiąc ograniczenia prędkości na danym odcinku, wyprzedzał pojazd, z którym prawdopodobnie się ścigał. Miało to mieć miejsce na podwójnej ciągłej, powierzchni wyłączonej, przejściu dla pieszych oraz skrzyżowaniu.
Drony w służbie policji. 11 mandatów w dwie godziny! [NAGRANIE]
Drony w służbie policji. 11 mandatów w dwie godziny! [NAGRANIE]
Wszystkie z 11 popełnionych i zarejestrowanych wykroczeń zostały zauważone z powietrza. Kierowcy zostali następnie zatrzymani do kontroli drogowej.
Ostatnie wpisy