Jazda pod słońce – jak się zabezpieczyć?

Jazda pod słońce – jak się zabezpieczyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Warunki atmosferyczne często mogą znacznie utrudniać jazdę, nawet jeśli pogoda za oknem jest świetna. Słońce może bowiem sprawiać sporo problemów.

Gdy myślimy o trudnych warunkach pogodowych podczas jazdy autem, najczęściej przychodzą nam do głowy deszcz, śnieg bądź silny wiatr, a nie piękna słoneczna pogoda. Każdy kierowca przyzna jednak, iż jazda pod słońce zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Promienie najbliższej nas gwiazdy, w szczególności w trakcie zachodu słońca, potrafią naprawdę mocno oślepiać. Możemy przez to na przykład nie zauważyć auta jadącego z naprzeciwka bądź pieszego, a to może stwarzać naprawdę spore niebezpieczeństwo. Jak się przed tym ustrzec? Oto kilka trików, które mogą skutecznie pomóc w walce z mocnym słońcem.

Korzystaj z osłony przeciwsłonecznej

Praktycznie każdy samochód jest wyposażony w specjalną osłonę przeciwsłoneczną, która jest schowana w suficie tuż przed kierowcą. Jej zasady działania nie będziemy opisywać, gdyż chyba każdy doskonale ją zna. Można jednak doprowadzić do sytuacji, gdy taka osłona będzie wręcz bezużyteczna. Kiedy tak może się stać?

Sporo kierowców trzyma w osłonie wiele nie za lekkich dokumentów, na przykład dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wizytówki czy kartę paliwową. Zbyt duże obciążenie może sprawić, iż osłona będzie niekontrolowanie opadać, a także podczas jej otwierania dokumenty mogą z łatwością spaść na kolana bądź podłogę, co oczywiście może nas łatwo rozproszyć. Dlatego też nie powinniśmy robić z zasłony schowka. Warto dbać o jej sprawność, aby była dla nas wsparciem, a nie dodatkowym problemem.

Miej okulary przeciwsłoneczne pod ręką

Osłona przeciwsłoneczna często jednak może być niewystarczającą bronią w batalii z promieniami słońca. To właśnie dlatego naprawdę warto podczas jazdy autem mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. Warto podkreślić, iż nie chodzi tutaj tylko o ciepłe, letnie miesiące. Odbijające się promienie w zimie mogą być równie zdradliwe, dlatego też, jeżeli nie nosimy zimą okularów przeciwsłonecznych na co dzień (co jest bardzo prawdopodobne), warto zostawić sobie parę w aucie, by zawsze mieć je pod ręką.

Dbaj o kondycję przedniej szyby

Zaniedbana bądź uszkodzona przednia szyba może jeszcze bardziej pogarszać negatywny efekt słońca. Nawet małe rysy pojawiające się na szybie w większej ilości potrafią bardzo mocno rozpraszać światło, co sprawia, iż jazda staje się naprawdę niebezpieczna. Brud na szybie również może potęgować problemy.

To właśnie dlatego powinniśmy regularnie czyścić szybę i nie doprowadzać jej do stanu, w którym będziemy widzieć naprawdę mało. Jeżeli zaś problemem nie jest brud, a są nim mikrouszkodzenia, możemy oddać szybę do naprawy bądź ją wymienić. Jest to co prawda kosztowny ruch, lecz jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i innych osób, cena nie powinna grać żadnej roli.

Zdj. główne: Julian Hochgesang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdał egzamin na prawo jazdy za kierownicą Lamborghini. Wszystko w szczytnym celu
Zdał egzamin na prawo jazdy za kierownicą Lamborghini. Wszystko w szczytnym celu
Do nietypowego egzaminu na prawo jazdy doszło na Pomorzu, gdzie wykorzystano do tego celu luksusowy samochód.
Mandat 500 złotych – za co może grozić?
Mandat 500 złotych – za co może grozić?
Nikt nie lubi płacić mandatów. Szczególnie gdy wynoszą nawet 500 złotych, a to jest już dla wielu z nas naprawdę spora kwota. Co trzeba zrobić, by zostać „nagrodzonym” mandatem w takiej wysokości?
Udane łowy krakowskiej drogówki
Udane łowy krakowskiej drogówki
Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków drogowych i atmosferycznych.
Ostatnie wpisy