Jazda pod słońce – jak się zabezpieczyć?

Jazda pod słońce – jak się zabezpieczyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Warunki atmosferyczne często mogą znacznie utrudniać jazdę, nawet jeśli pogoda za oknem jest świetna. Słońce może bowiem sprawiać sporo problemów.

Gdy myślimy o trudnych warunkach pogodowych podczas jazdy autem, najczęściej przychodzą nam do głowy deszcz, śnieg bądź silny wiatr, a nie piękna słoneczna pogoda. Każdy kierowca przyzna jednak, iż jazda pod słońce zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Promienie najbliższej nas gwiazdy, w szczególności w trakcie zachodu słońca, potrafią naprawdę mocno oślepiać. Możemy przez to na przykład nie zauważyć auta jadącego z naprzeciwka bądź pieszego, a to może stwarzać naprawdę spore niebezpieczeństwo. Jak się przed tym ustrzec? Oto kilka trików, które mogą skutecznie pomóc w walce z mocnym słońcem.

Korzystaj z osłony przeciwsłonecznej

Praktycznie każdy samochód jest wyposażony w specjalną osłonę przeciwsłoneczną, która jest schowana w suficie tuż przed kierowcą. Jej zasady działania nie będziemy opisywać, gdyż chyba każdy doskonale ją zna. Można jednak doprowadzić do sytuacji, gdy taka osłona będzie wręcz bezużyteczna. Kiedy tak może się stać?

Sporo kierowców trzyma w osłonie wiele nie za lekkich dokumentów, na przykład dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wizytówki czy kartę paliwową. Zbyt duże obciążenie może sprawić, iż osłona będzie niekontrolowanie opadać, a także podczas jej otwierania dokumenty mogą z łatwością spaść na kolana bądź podłogę, co oczywiście może nas łatwo rozproszyć. Dlatego też nie powinniśmy robić z zasłony schowka. Warto dbać o jej sprawność, aby była dla nas wsparciem, a nie dodatkowym problemem.

Miej okulary przeciwsłoneczne pod ręką

Osłona przeciwsłoneczna często jednak może być niewystarczającą bronią w batalii z promieniami słońca. To właśnie dlatego naprawdę warto podczas jazdy autem mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne. Warto podkreślić, iż nie chodzi tutaj tylko o ciepłe, letnie miesiące. Odbijające się promienie w zimie mogą być równie zdradliwe, dlatego też, jeżeli nie nosimy zimą okularów przeciwsłonecznych na co dzień (co jest bardzo prawdopodobne), warto zostawić sobie parę w aucie, by zawsze mieć je pod ręką.

Dbaj o kondycję przedniej szyby

Zaniedbana bądź uszkodzona przednia szyba może jeszcze bardziej pogarszać negatywny efekt słońca. Nawet małe rysy pojawiające się na szybie w większej ilości potrafią bardzo mocno rozpraszać światło, co sprawia, iż jazda staje się naprawdę niebezpieczna. Brud na szybie również może potęgować problemy.

To właśnie dlatego powinniśmy regularnie czyścić szybę i nie doprowadzać jej do stanu, w którym będziemy widzieć naprawdę mało. Jeżeli zaś problemem nie jest brud, a są nim mikrouszkodzenia, możemy oddać szybę do naprawy bądź ją wymienić. Jest to co prawda kosztowny ruch, lecz jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i innych osób, cena nie powinna grać żadnej roli.

Zdj. główne: Julian Hochgesang/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy, kto i jak będzie musiał wymienić prawo jazdy? Odpowiadamy!
Kiedy, kto i jak będzie musiał wymienić prawo jazdy? Odpowiadamy!
Wymiana prawa jazdy to dla kierowców z dłuższym stażem dość abstrakcyjna sytuacja. Ma się to zmienić w 2028 roku.
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Jak przygotować auto do długiej podróży?
Wybierasz się w długą podróż? Sprawdź, jak się do niej odpowiednio przygotować.
Korzyści z wynajmu samochodu
Korzyści z wynajmu samochodu
Jeśli potrzebujesz samochodu na krótki okres czasu, wynajem jest świetnym rozwiązaniem. Wypożyczalnie samochodów oferują wiele różnych pojazdów do wyboru i zazwyczaj można znaleźć idealny dla swoich potrzeb.
Ostatnie wpisy