Kiedy lepszy jest zakup auta a kiedy wynajem?

Kiedy lepszy jest zakup auta a kiedy wynajem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem samochodu, zamiast jego kupno. Kiedy jednak bardziej opłaca się kupić auto, a kiedy wypożyczyć? Podpowiadamy.

Wynajem samochodu – kiedy?

Wypożyczenie auta może być zarówno krótko-, jak i długoterminowe. To pierwsze jest bardzo popularne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie często potrzebujemy samochodu tylko po to, żeby gdzieś szybko dotrzeć czy coś przewieźć. Usługa krótkoterminowego wypożyczenia auta jest skierowana do osób, które nie mają własnego pojazdu, a czasami chcą z niego korzystać. Często jest także tak, że auta wynajmują osoby posiadające własne, ale przebywające w obcym mieście.

Popularne i bardzo wygodne jest także wynajmowanie samochodu na wakacje czy w celu odbycia jakiejś podróży. Głównymi zaletami krótkoterminowego wynajmu jest przede wszystkim konkretny czas, na jaki potrzebujemy samochodu i możliwość zdecydowania, jaką pojemność czy wyposażenie będzie miało auto. Plusem jest także to, że nie ma konieczności regularnego ubezpieczania pojazdu, przeglądu czy napraw.

Krótkoterminowy wynajem nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują auta na co dzień. Wtedy lepiej skorzystać z wynajmu długoterminowego. Polega on na regularnym, najczęściej comiesięcznym opłacaniu kosztów za możliwość korzystania z auta. Wysokość takich kosztów jest różna i zależy od modelu auta, okresu wynajmu, wysokości wkładu własnego oraz planowanego rocznego przebiegu.

Zaletą długoterminowego wynajmu samochodu jest przede wszystkim to, że nie trzeba jednorazowo wydawać dużej kwoty. Na koniec umowy najczęściej można albo zwrócić auto, albo zakupić go na korzystnych warunkach. Wadą takiego najmu jest jednak konieczność określenia planowanego przebiegu rocznego. Jeżeli zastanawiasz się, jakie miasto oferuje wynajem samochodów Warszawa jest miejscem, w którym można korzystać z takich usług.

Zakup samochodu

To rozwiązanie najlepsze dla tradycjonalistów, którzy wolą posiadać auto na wyłączność i móc nim swobodnie dysponować. W takiej sytuacji można jechać, gdzie się tylko chce, doposażać samochód i podejmować inne decyzje z nim związane. Koszty używania samochodu przez dłuższy czas będą mniejsze niż w przypadku najmu.

Takie wyjście ma jednak także wady. Największą jest to, że jednorazowo trzeba wydać dość dużą  kwotę. Należy także pamiętać o przeglądzie i ubezpieczeniu samochodu oraz o ewentualnych jego naprawach. Wielu osób nie stać na zakup auta prosto z salonu. W takiej sytuacji najlepiej kupić pojazd od innej osoby prywatnej albo odwiedzić skup aut, gdzie często można znaleźć samochody spełniające indywidualne wymagania.

Trzeba jednak pamiętać, że auto, nawet jeżeli nie jest używane, niesie ze sobą ciągłe koszty. Opłaty za przegląd i ubezpieczenie są regularne, bez względu na to, czy samochód jest ciągle w użyciu, czy nie.

Co więc wybrać?

Zarówno wynajem, jak i zakup samochodu, ma swoje zalety i wady. Zanim więc zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, przemyśl dokładnie, jakie masz wymagania wobec samochodu – czy często będziesz z niego korzystać i czy jest to konieczne. Najważniejsze jest przeanalizowanie finansów, żeby ustalić, która z opcji będzie najbardziej optymalna i opłacalna. Dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości gotówki, wynajem długoterminowy może okazać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku niezbędny jest wkład własny. Plusem posiadania własnego samochodu jest niewątpliwie komfort. Dlatego też, jeżeli stać kogoś na zakup, warto dla wygody zakupić auto.

Zdjęcie główne: Mike/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nastolatek bez uprawnień prowadził opla! Ta sytuacja zaskoczyła policjantów
Nastolatek bez uprawnień prowadził opla! Ta sytuacja zaskoczyła policjantów
Do niebywałego zdarzenia doszło w powiecie lubińskim. Funkcjonariusze zatrzymali opla, który wcześniej próbował uniknąć kontroli. Za kierownicą siedział... 13-latek.
Assistance na rok czy krótkoterminowe – co jest bardziej opłacalne?
Assistance na rok czy krótkoterminowe – co jest bardziej opłacalne?
Pakiet Assistance jest bardzo pomocny w wielu kwestiach. Warto go nabyć zarówno w sytuacji planowanego używania pojazdu, jak i na wszelki wypadek.
Jak wyprowadzić pojazd z poślizgu? Sprawdź nasz poradnik
Jak wyprowadzić pojazd z poślizgu? Sprawdź nasz poradnik
Wpadłeś w poślizg? Nie panikuj! Sprawdź, co robić, kiedy stracisz kontrolę nad pojazdem!
Ostatnie wpisy