Jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie?

Jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W zaawansowanych technologicznie pojazdach akumulator dostarcza energię nie tylko do rozruchu silnika, ale także do licznych systemów elektrycznych i elektronicznych. Z uwagi na skomplikowaną naturę nowoczesnych systemów samochodowych odłączenie akumulatora wymaga ostrożności. W tym artykule dowiecie się jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie, jakie są kroki do wykonania i na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z elektroniką.

Akumulator w nowoczesnym samochodzie – jaką pełni rolę?

Akumulator w nowoczesnym samochodzie spełnia znacznie szerszą funkcję niż tylko dostarczanie energii do rozruchu silnika. Pełni on istotną funkcję jako źródło zasilania dla rozbudowanych systemów elektrycznych i elektronicznych. Współczesne auta wyposażone są w zaawansowane technologie, takie jak systemy nawigacji, klimatyzacja automatyczna, multimedia, czujniki parkowania, kamery cofania, systemy bezpieczeństwa i wiele innych. Wszystkie te systemy korzystają z energii dostarczanej przez akumulator.

Ponadto, akumulator pełni również kluczową rolę w przypadku aut z systemem Start/Stop, gdzie jest używany do zasilania pojazdu w czasie postoju, aby zaoszczędzić paliwo. Dodatkowo utrzymuje stabilność napięcia w układzie, co jest niezbędne dla prawidłowego działania elektroniki oraz dla zapewnienia efektywnego ładowania akumulatora podczas jazdy.

W związku z tym akumulator stał się integralną częścią zaawansowanego ekosystemu elektronicznego w nowoczesnych pojazdach. Jego rola jest nie tylko ograniczona do rozruchu silnika, ale obejmuje dostarczanie energii dla całego zestawu zaawansowanych funkcji, które sprawiają, że podróż staje się bardziej komfortowa, efektywna i bezpieczna.

Jak odłączyć akumulator, aby go nie uszkodzić?

Odłączanie akumulatora w samochodzie, zwłaszcza w nowoczesnych pojazdach z rozbudowanymi systemami elektronicznymi, wymaga zachowania szczególnej ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia zarówno akumulatora, jak i innych komponentów pojazdu. Wymaga również podtrzymania energii za pomocą albo dodatkowego akumulatora, albo prostownika z funkcją zasilacza poprzez podłączenie go do zapalniczki w samochodzie.

Jak odłączyć akumulator, gdy zadbamy już o podtrzymanie energii? Tak, jak w przypadku samochodów bez zaawansowanej elektroniki. Kroki, jakie musimy wykonać, to:

  • Odłączenie kabli – najpierw ujemnego, a następnie dodatniego. Podczas tego kroku należy zachować szczególną ostrożność – nie tylko kolejność jest istotna, ale także to, aby nie dopuścić do kontaktu kabla z metalowymi elementami samochodu.
  • Wykonanie prac związanych z odłączeniem ogniwa – jeżeli potrzebujemy jedynie wyczyścić bieguny, robimy to za pomocą odpowiednich środków chemicznych lub drobnego papieru ściernego. Demontaż ogniwa jest konieczny, jeśli chcemy je naładować lub wymienić na nowe.
  • Podłączenie klem – robimy to w odwrotnej kolejności, niż je odłączaliśmy. Czyli najpierw przypinamy kabel dodatni, następnie ujemny. W innym przypadku może dojść do zwarcia, które będzie nie tylko niebezpieczne dla nas, ale może również uszkodzić akumulator.

Oczywiście po skończonej pracy należy odpiąć dodatkowe źródło zasilania, które służyło do podtrzymania prądu i sprawdzić, czy akumulator działa. 

Jak odłączyć akumulator – samemu czy w warsztacie?

Jeżeli nie wiemy jak odłączyć akumulator, a wymaga on wymiany, lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług warsztatu samochodowego. Nawet jeśli mamy wiedzę, jak to zrobić, przy nowoczesnym samochodzie trzeba zainwestować w odpowiedni sprzęt – nowy akumulator trzeba bowiem zaimplementować w komputerze pokładowym, a cały proces musi zostać przeprowadzony bardzo precyzyjnie. 

Dodatkowym wyzwaniem jest wybór miejsca zakupu nowego ogniwa. Wybierając sprawdzone miejsce, mamy pewność, że kupimy ogniwo wysokiej jakości, odpowiednio dopasowane do pojazdu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z internetowego serwisu Battery Point, gdzie można kupić nowy akumulator i umówić jego wymianę w jednym z warsztatów partnerskich z całej Polski.

 

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Autem na wakacje – co sprawdzić przed podróżą?
Autem na wakacje – co sprawdzić przed podróżą?
Co powinniśmy zrobić przed wyruszeniem autem w wakacyjną podróż? Zobacz nasze porady i jedź bezpiecznie!
Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Prawo jazdy kategorii A – na co uważać na egzaminie?
Dokument prawa jazdy kat. A otwiera wiele drzwi związanych z jednośladami. Dziś omówimy najważniejsze zagadnienia egzaminacyjne i na co w szczególności zwrócić uwagę.
Czy zawsze należy tłumaczyć dokumenty samochodowe?
Czy zawsze należy tłumaczyć dokumenty samochodowe?
System sprowadzania samochodów z zagranicy w celu użytkowania ich w Rzeczypospolitej Polskiej jest od lat praktykowanym działaniem zarówno przez osoby prywatne jak i firmy.
Ostatnie wpisy