Jakie zastosowania mają wyciągarki samochodowe?

Jakie zastosowania mają wyciągarki samochodowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wyciągarki samochodowe większość z nas utożsamia z pokonywaniem najtrudniejszych i najbardziej wymagających tras off-roadowych, podczas gdy tak naprawdę liczba ich zastosowań wykracza znacznie dalej. Z urządzeń tych korzystają przede wszystkim praktycznie wszystkie służby ratownicze, w tym autolawety czy wozy strażackie. Wszystkie te pojazdy realizują jedno zadanie – mogą wyciągnąć dany pojazd z opresji, wydobyć go z głębokiej zaspy czy usunąć z drogi lub grząskiego terenu. Na ich pokładzie musi zatem znaleźć się wyciągarka samochodowa – podstawowe urządzenie, od którego zależy możliwość realizacji tego zadania.

Rodzaje wyciągarek samochodowych

Wyciągarki samochodowe dość mocno różnią się pomiędzy sobą, głównie sposobem realizacji ich pracy. Najpopularniejsze są:

  • Wyciągarki elektryczne – ich zaletą jest możliwość podłączenia urządzenia bezpośrednio do układu elektrycznego praktycznie każdego pojazdu, gdyż zazwyczaj działają na zasilanie 12V.
  • Wyciągarki hydrauliczne – to urządzenia spotykane głównie w dużych pojazdach, gdyż za ich zasilenie odpowiada wbudowany układ hydrauliczny, czyli olej podawany do urządzenia pod odpowiednio dużym ciśnieniem.
  • Wyciągarki mechaniczne – są jeszcze bardziej skomplikowane, gdyż pobierają energię mechaniczną bezpośrednio z jednostki napędowej.
  • Wyciągarki ręczne – znacznie rzadsze, co nie oznacza, że zupełnie zniknęły z rynku. W przypadku tych urządzeń musimy liczyć na siłę własnych mięśni. To wada, zaletą jest natomiast możliwość zastosowania także w sytuacji, gdy w akumulatorze zabraknie prądu, a jednostka napędowa nie będzie chciała się uruchomić.

Jakie cechy mają dobre wyciągarki samochodowe?

Wyciągarki samochodowe mają wiele cech szczególnie pożądanych przez kierowców oraz operatorów różnych pojazdów. Liczą się nawet te z pozoru najmniej istotne, które to w ogólnym rozrachunku wpływają na to, czy urządzenie można określić mianem dobrego, czy niezbyt godnego zaufania.

  • Uciąg – w zasadzie najważniejszy parametr, który określa to, jak ciężki pojazd znajdujący się na kołach będzie w stanie uciągnąć dane urządzenie.
  • Silnik – warto, aby silnik w Twojej wyciągarce miał moc odpowiednią do zastosowań, gdyż zbyt mała może uniemożliwiać pracę w wybranych warunkach, np. w błocie, które stanowi dodatkowy opór. Większość modeli ma moc około 6 KM, które bez większego problemu wystarczą do wyciągnięcia z opresji pojazdu ważącego nawet około 6 ton.
  • Przekładnia – dodatkowy element mechaniczny, który nieco zwiększa moc, zmniejszając jednocześnie obciążenie danej jednostki. Zazwyczaj przekładnie są 3-stopniowe i uskuteczniają pracę urządzenia.
  • Rozstaw śrub montażowych – na nic nam wysokiej klasy urządzenie, gdy nie będziemy w stanie go zamontować w odpowiednim miejscu. Warto jeszcze przed zakupem ocenić możliwość montażu w danym pojeździe, aby podczas jego instalacji obyło się bez przykrych niespodzianek.

Jakie zastosowania mają wyciągarki?

Wszystkie wyciągarki mają bardzo wiele różnych zastosowań, wynikających przede wszystkim z wykonywanej przez nie pracy. Urządzenia te szeroko wykorzystywane są w off-roadzie, jako ostatnia deska ratunku przed wezwaniem traktora lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu, do wyciągnięcia auta np. z głębokiego jeziora lub grząskiego terenu. Znajdziemy je oczywiście także w holownikach oraz w autolawetach, gdzie z kolei służą jako element „wciągający” zniszczony pojazd na lawetę.

źródło zdjęć: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co musi być w mieście, żeby znalazł się tam WORD?
Co musi być w mieście, żeby znalazł się tam WORD?
Pierwsze Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego powstały w wyniku transformacji Centrów Egzaminacyjnych Prawa jazdy istniejących w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej.
Jak dobór odpowiednich wycieraczek wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
Jak dobór odpowiednich wycieraczek wpływa na bezpieczeństwo jazdy?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dobór odpowiednich wycieraczek wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy? Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i jak wybrać te odpowiednie dla Twojego samochodu.
Jak wideodomofony zwiększają bezpieczeństwo w twoim domu
Jak wideodomofony zwiększają bezpieczeństwo w twoim domu
Dowiedz się, jak technologia wideodomofonów przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w twoim domu. Przeczytaj o korzyściach, możliwościach monitoringu oraz optymalizacji kontroli dostępu.
Ostatnie wpisy