Czy prawo jazdy kategorii B zwalnia ze zdawania teorii na A?

TEORIA
Czy prawo jazdy kategorii B zwalnia ze zdawania teorii na A?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin teoretyczny jest zazwyczaj uważany przez kursantów za ten zdecydowanie bardziej stresujący. Mimo że jego zdawalność jest wysoka, to potrafi on naprawdę napsuć krwi, gdyż do jego zdania należy zdobyć 68 z 74 punktów. Czy jeśli mamy prawo jazdy kat. B, musimy zdawać teorię przed prawem jazdy kat. A?

Kiedy możemy odpuścić sobie egzamin teoretyczny na kategorię A?

Egzamin teoretyczny jest obowiązkowy przed każdą kategorią, lecz wbrew pozorom nie zawsze trzeba go zdawać. W niektórych przypadkach wystarczy zaliczenie go wcześniej wraz z inną kategorią. Czy jednak zdane prawo jazdy kategorii B uprawnia do opuszczenia teorii na kategorię A?


Niestety nie. Kierowcy, którzy posiadają jedynie prawo jazdy kategorii B, wciąż będą zmuszeni do przejścia przez kurs teoretyczny na kategorię A, a następnie do podejścia do państwowego egzaminu teoretycznego. Istnieją jednak kategorie prawa jazdy, których posiadanie zwalnia z obowiązku pisania teorii w przypadku kategorii A. Mowa tu o kategoriach A1 i A2, które można uznać za kategorie poprzedzające prawo jazdy kat. A. One również upoważniają do kierowania jednośladami, lecz w ich przypadku występują różne ograniczenia dotyczące mocy oraz pojemności silnika w kierowanym jednośladzie. 

Jak wygląda egzamin teoretyczny na kategorię A?

Państwowy egzamin teoretyczny na kategorię A nie różni się samą konstrukcją od tych, które spotkamy przy innych kategoriach. Do zdobycia w nim są 74 punkty, a żeby zdać, należy uzbierać ich 68. Mamy 32 pytania – 20 podstawowych i 12 specjalistycznych. Pytania mają różną wagę punktową, gdyż mogą być warte 3 pkt, 2 pkt lub 1 pkt. Z tego powodu możliwe jest zdanie nawet z 6 błędami, lecz często już 3 oznaczają, że egzamin jest zakończony wynikiem negatywnym. 

Oczywiście pytania różnią się zależnie od kategorii. Przy teorii na kat. A dotyczą budowy motocykli, techniki jazdy jednośladem czy też innych kwestii związanych z motocyklami. Sporo pytań jest jednak obecnych we wszystkich kategoriach, gdyż znaki drogowe czy też zasady dotyczące pierwszeństwa są przecież takie same dla samochodów osobowych oraz motocykli. 

Zdjęcie główne: Daniel Thürler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dostawczak uderzył w „L-kę”. Instruktor nauki jazdy  poszkodowany
Dostawczak uderzył w „L-kę”. Instruktor nauki jazdy poszkodowany
Kierujący samochodem dostawczym prawdopodobnie próbował uniknąć kolizji z poprzedzającym samochodem.
Gdzie najtrudniej było zdać prawo jazdy w 2021 roku?
Gdzie najtrudniej było zdać prawo jazdy w 2021 roku?
To, jaką dany WORD ma zdawalność egzaminów na prawo jazdy, jest wbrew pozorom dość ważne. Dzięki tym danym można zdecydować się na podejście do egzaminu w innym mieście, gdzie wyniki są lepsze.
Jak poprawić wydajność silnika za pomocą odpowiedniego układu wydechowego?
Jak poprawić wydajność silnika za pomocą odpowiedniego układu wydechowego?
Optymalizuj wydajność swojego silnika dzięki naszym sprawdzonym radom dotyczącym wyboru odpowiedniego układu wydechowego. Dowiedz się, jak drobne zmiany mogą przynieść znaczącą różnicę.
Ostatnie wpisy