Czy za przekroczenie prędkości o 10 km/h jest mandat?

Czy za przekroczenie prędkości o 10 km/h jest mandat?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

1 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, które straszą kierowców wysokimi stawkami mandatów. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy można otrzymać karę już za przekroczenie o 10 km/h. 

Wiele osób z pewnością spotkało się ze stwierdzeniem mówiącym, że można przekroczyć prędkość o około 10 km/h, bo policja tego „nie łapie”, a fotoradary nie robią zdjęć. Takie myślenie jest jednak błędne. O ile faktycznie funkcjonariusze policji często przymykają oko na przekroczenie prędkości o kilka kilometrów na godzinę, tak przekraczając prędkość o dokładnie 10 km/h, narażamy się na to, że fotoradar zrobi nam zdjęcie lub otrzymamy mandat prosto od policjanta. 

Jak wysokie są mandaty za przekroczenie prędkości?

Na szczęście przy przekroczeniu prędkości o 10 km/h mandat nie jest szczególnie dotkliwy. Wynosi on bowiem dokładnie 50 zł. Kolejne widełki to 11–15 km/h. Przy przekroczeniu o taką prędkość zapłacimy 100 zł. Przekroczenie o 16–20 km/h to już 200 zł, 21–25 km/h – 300 zł, a gdy nasza prędkość jest wyższa od tej dozwolonej o 26–30 km/h, mandat wynosi 400 złotych. Tu przestaje być miło i zaczynają się spore kwoty.

W przypadku kolejnych progów nie tylko kwoty rosną szybciej, ale też od 17 września 2022 w życie wejdzie prawo recydywy. Oznacza ono, że w przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat za mandat zapłacimy nie jego normalną, a podwójną stawkę. Na przykład przy przekroczeniu prędkości o 31–40 km/h mandat wynosi 800 zł, lecz jeśli robimy to ponownie, zapłacimy już 1600 zł. 

Kolejne stawki mandatów za prędkość to 1000 zł lub nawet 2000 zł w razie recydywy przy przekroczeniu o 41–50 km/h, 1500/3000 zł w razie przekroczenia o 51–60 km/h, 2000/4000 zł w przypadku przekroczenia o 61–70 km/h, a każde przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h jest karane mandatem w wysokości 2500 zł lub nawet 5000 zł w wypadku recydywy. 

Jak opłacić mandat za przekroczenie prędkości?

Gdy otrzymamy mandat, możemy opłacić go natychmiastowo u policjanta. Można tego dokonać zarówno gotówką, jak i kartą, jeśli policjanci mają przy sobie terminal. Jeśli tego nie zrobimy, w zależności od mandatu mamy 7 lub 14 dni na opłacenie go za pomocą bankowości internetowej albo tradycyjnego przelewu, który można wykonać na poczcie. Spóźnienie będzie oznaczać naliczanie się odsetek.

Zdjęcie główne: Erik Mclean/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Michelin Primacy 4 – co wiemy o tych oponach?
Michelin Primacy 4 – co wiemy o tych oponach?
Primacy 4 to najnowsza odsłona opon letnich marki Michelin. Ogumienie uznawane za jedno z najlepszych w swojej klasie, zostało wyposażone w technologię EverGrip.
Zimą czy latem – kiedy łatwiej zdać prawko?
Zimą czy latem – kiedy łatwiej zdać prawko?
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zapisać się na kurs prawa jazdy i kiedy łatwiej zdać prawko? Dowiedz się, jaka pora roku jest najbardziej sprzyjająca.
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Jak co roku możemy się spodziewać, że na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawią się nowe pytania. Co się zmieni?
Ostatnie wpisy