Poznaj łatwy sposób na rezygnację z polisy OC!

Poznaj łatwy sposób na rezygnację z polisy OC!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób szybko i łatwo zrezygnować z polisy OC? Jest na to kilka sposobów. W niektórych przypadkach sprawę można załatwić z domu, nawet nie wstając sprzed komputera. Co trzeba zrobić, żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Podpowiadamy!

Kiedy można zrezygnować z polisy OC? 

Warto zaznaczyć, że rezygnacja z polisy od odpowiedzialności cywilnej jest możliwa tylko w niektórych sytuacjach. Z polisy OC możemy zrezygnować w sytuacji, jeśli samochód zostanie wyrejestrowany bądź zezłomowany. Innym wyjątkiem jest sytuacja, w której nabywamy używany pojazd, który posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wykupione przez poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji w dowolnym momencie możemy z niego zrezygnować, jednak pamiętajmy, że pojazd musi posiadać ciągłość OC. Najpóźniej w dniu rozwiązania umowy ubezpieczenia z pierwotnym towarzystwem ubezpieczeniowym, musimy zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC. W przeciwnym wypadku narażamy się na zapłatę wysokiej kary.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rezygnujemy z ubezpieczenia automatycznie przedłużającego się na podstawie zawartej w umowie klauzuli prolongaty. Podobnie, jak we wcześniejszym przypadku pamiętajmy, że pojazd musi być przez cały czas ubezpieczony. Rezygnując więc z jednego OC, musimy natychmiast podpisać umowę na nowe. Ostatnią możliwością jest odstąpienie od umowy zawartej na odległość, czyli przez telefon bądź internet. W takiej sytuacji ustawa o prawie konsumenta, art. 40 ust. 2 przewiduje 30 dni na rezygnację z umowy ubezpieczenia od czasu jej zawarcia bez potrzeby podawania przyczyny. Więcej informacji na temat przypadków, w których możliwe jest odstąpienie od umowy OC, znajdziemy pod tym linkiem: https://wypowiadamoc.pl/

Jak w prosty sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? 

W jaki sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? To bardzo proste. Informacje na temat wypowiedzenia umowy na przykładzie firmy AVIVA znajdują się tutaj: (Aviva wypowiedzenie OC). Najwygodniejszym sposobem będzie wypełnienie formularza odstąpienia od umowy OC, który znajdziemy pod powyższym odnośnikiem. Jest on bardzo intuicyjny. Po kolei zostaniemy poproszeni o wpisanie swoich danych osobowych oraz kontaktowych, numeru polisy OC, której sprawa dotyczy oraz danych samochodu, takich jak numer rejestracyjny, marka i model. Kiedy skończymy wpisywać dane wystarczy pobrać formularz w formacie DOC lub PDF i wydrukować.

Po podpisaniu możemy go przesłać pocztą lub kurierem (koniecznie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Możemy to też zrobić mailem albo faksem, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza taką opcję. W tej drugiej sytuacji wszystkie formalności będziemy mogli załatwić z domu. Istnieje również możliwość złożenia dokumentu osobiście w placówce firmy ubezpieczeniowej. Warto również pamiętać o tym, że jeśli nie jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu, to aby dokument był ważny, musi zostać podpisany przez wszystkich współwłaścicieli.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy znamy wszystkie obowiązki kierowcy po kolizji drogowej?
Czy znamy wszystkie obowiązki kierowcy po kolizji drogowej?
Artykuł omawia, jakie są obowiązki kierowcy po zaistniałej kolizji drogowej, od spraw jak zagwarantowanie bezpieczeństwa do procedur raportowania i naprawy.
Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK
Samochody do nauki jazdy – te pojazdy wykorzystują OSK
Chcesz przystąpić do kursu na prawo jazdy? Koniecznie dowiedz się, jakich pojazdów wykorzystuje się do nauki w szkołach jazdy i do egzaminu w WORD-ach.
Przegląd Technologii AGM i Żelowej w akumulatorach oraz Znaczenie Odpowiedniego Prostownika
Przegląd Technologii AGM i Żelowej w akumulatorach oraz Znaczenie Odpowiedniego Prostownika
Akumulator samochodowy to jeden z najistotniejszych elementów każdej jednostki spalinowej. Pełni on rolę źródła energii elektrycznej prądu stałego.
Ostatnie wpisy