Poznaj łatwy sposób na rezygnację z polisy OC!

Poznaj łatwy sposób na rezygnację z polisy OC!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób szybko i łatwo zrezygnować z polisy OC? Jest na to kilka sposobów. W niektórych przypadkach sprawę można załatwić z domu, nawet nie wstając sprzed komputera. Co trzeba zrobić, żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Podpowiadamy!

Kiedy można zrezygnować z polisy OC? 

Warto zaznaczyć, że rezygnacja z polisy od odpowiedzialności cywilnej jest możliwa tylko w niektórych sytuacjach. Z polisy OC możemy zrezygnować w sytuacji, jeśli samochód zostanie wyrejestrowany bądź zezłomowany. Innym wyjątkiem jest sytuacja, w której nabywamy używany pojazd, który posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wykupione przez poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji w dowolnym momencie możemy z niego zrezygnować, jednak pamiętajmy, że pojazd musi posiadać ciągłość OC. Najpóźniej w dniu rozwiązania umowy ubezpieczenia z pierwotnym towarzystwem ubezpieczeniowym, musimy zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC. W przeciwnym wypadku narażamy się na zapłatę wysokiej kary.

Inną możliwością jest sytuacja, w której rezygnujemy z ubezpieczenia automatycznie przedłużającego się na podstawie zawartej w umowie klauzuli prolongaty. Podobnie, jak we wcześniejszym przypadku pamiętajmy, że pojazd musi być przez cały czas ubezpieczony. Rezygnując więc z jednego OC, musimy natychmiast podpisać umowę na nowe. Ostatnią możliwością jest odstąpienie od umowy zawartej na odległość, czyli przez telefon bądź internet. W takiej sytuacji ustawa o prawie konsumenta, art. 40 ust. 2 przewiduje 30 dni na rezygnację z umowy ubezpieczenia od czasu jej zawarcia bez potrzeby podawania przyczyny. Więcej informacji na temat przypadków, w których możliwe jest odstąpienie od umowy OC, znajdziemy pod tym linkiem: https://wypowiadamoc.pl/

Jak w prosty sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? 

W jaki sposób wypowiedzieć umowę ubezpieczenia? To bardzo proste. Informacje na temat wypowiedzenia umowy na przykładzie firmy AVIVA znajdują się tutaj: (Aviva wypowiedzenie OC). Najwygodniejszym sposobem będzie wypełnienie formularza odstąpienia od umowy OC, który znajdziemy pod powyższym odnośnikiem. Jest on bardzo intuicyjny. Po kolei zostaniemy poproszeni o wpisanie swoich danych osobowych oraz kontaktowych, numeru polisy OC, której sprawa dotyczy oraz danych samochodu, takich jak numer rejestracyjny, marka i model. Kiedy skończymy wpisywać dane wystarczy pobrać formularz w formacie DOC lub PDF i wydrukować.

Po podpisaniu możemy go przesłać pocztą lub kurierem (koniecznie ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru). Możemy to też zrobić mailem albo faksem, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza taką opcję. W tej drugiej sytuacji wszystkie formalności będziemy mogli załatwić z domu. Istnieje również możliwość złożenia dokumentu osobiście w placówce firmy ubezpieczeniowej. Warto również pamiętać o tym, że jeśli nie jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu, to aby dokument był ważny, musi zostać podpisany przez wszystkich współwłaścicieli.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?
Najczęstsze pułapki, w które wpadają leasingobiorcy, ubezpieczając samochód związane są z brakiem znajomości zasad ubezpieczeń i umów leasingowych.
Z jakich usług warto korzystać w branży transportowej?
Z jakich usług warto korzystać w branży transportowej?
Transport i logistyka to dziedziny, w których nie jest wcale łatwo założyć własny biznes. Prowadzenie firmy transportowej może ułatwić korzystanie z dodatkowych usług dla przedsiębiorstw. Podpowiadamy, z czego warto skorzystać, by usprawnić transport.
Ruszanie na śliskiej nawierzchni – tych błędów unikaj!
Ruszanie na śliskiej nawierzchni – tych błędów unikaj!
Każdemu się wydaje, że umie ruszyć samochodem. Czy na pewno? Jest kilka zasad, które pomogą wyjechać z prawie każdej opresji.
Ostatnie wpisy