Mandaty za przekroczenie prędkości – w których krajach są największe?

TARYFIKATOR
Mandaty za przekroczenie prędkości – w których krajach są największe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często podróżujesz samochodem poza granicami Polski? W takim razie pamiętaj, że na drogach należy dostosować się do przepisów, jakie panują w danym kraju, na terenie, którego przybywasz. Dodatkowo w Unii Europejskiej przepisy dotyczące płacenia mandatów nieco zmieniły się na przestrzeni lat. 

Po pierwsze możesz zapłacić dużo więcej niż w Polsce, a po drugie może okazać się, że uregulowanie mandatu konieczne jest na terenie kraju, w którym go otrzymałeś. Jakie mandaty możesz dostać za przekroczenie prędkości w Niemczech lub Czechach? Przekonaj się razem z nami!

Niemcy

Jadąc do Niemiec, pamiętaj, że za przekroczenie prędkości grozi Ci mandat. Jakiej kwoty możesz się spodziewać? Wszystko zależy od tego, o ile przekroczyłeś prędkość i na jakim terenie. Jeśli do przekroczenia prędkości dojdzie w obszarze zabudowanym, a prędkość na liczniku będzie o 10-20 km/h większa niż dozwolona to przyjdzie Ci zapłacić około 15-30 euro, co oznacza, że mandat będzie Cię kosztować od 70 do 140 złotych. Jeśli jednak przekroczysz prędkość poza terenem zabudowanym o 30-50 km/k możesz zapłacić nawet 740 złotych.

Czechy

W Czechach również możesz spotkać się z konsekwencjami za przekroczenie dozwolonej prędkości; mandat odczujesz na kieszeni. Jeśli w terenie zabudowanym przekroczysz dozwoloną prędkość o 20 km/h to przyjdzie Ci zapłacić około 2,5 tysiąca koron. To na Polskie złotówki daje 400 złotych za jeden mandat. W przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h mandat jest jeszcze wyższy – kosztować Cię może 800 złotych. Bardzo ważne jest poznanie również innych zasad na drodze. Jeśli w Czechach zostaniesz zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu, możesz dostać mandat w wysokości 8 tysięcy złotych.

Słowacja

Jeśli znajdziesz się na terenie Słowacji, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h, możesz dostać mandat w wysokości 250 złotych. Jeśli jednak w terenie zabudowanym przekroczysz prędkość o 30-50 km/h zapłacisz nawet 3,5 tysiąca złotych. Tak wysokie kwoty zniechęcają do szybkiej jazdy. Warto o tym pamiętać, będąc na terenie tego kraju.

Węgry 

Prawo o ruchu drogowym na Węgrzech można uznać za bardzo rygorystyczne. Wysokość kwoty mandatów może skutecznie zniechęcić kierowców do przekraczania prędkości. Jeśli przekroczysz prędkość w mieście o 20 km/h możesz zapłacić ok. 400 złotych. Jeśli jednak poza terenem zabudowanym przekroczysz prędkość o 50 km/h przyjdzie Ci zapłacić 800 złotych. Wyższa kara będzie za nie zatrzymanie się na czerwonym świetle. Za takie przewinienie możesz zapłacić nawet powyżej tysiąca złotych.

Chorwacja

Bardzo podobne kwoty można spotkać w Chorwacji. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym można dostać mandat w wysokości 250 złotych. Przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi mandatem w wysokości 500 złotych. Trzeba jednak pamiętać o innych zasadach na drodze. Jeśli na terenie Chorwacji wymusisz pierwszeństwo, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości około tysiąca złotych. Jeśli przejedziesz na czerwonym świetle, grozi Ci mandat w wysokości prawie trzech tysięcy złotych!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Komfort i bezpieczeństwo przewozu osób – dlaczego warto wybrać nowoczesne busy Mercedes Sprinter?
Komfort i bezpieczeństwo przewozu osób – dlaczego warto wybrać nowoczesne busy Mercedes Sprinter?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak komfort i bezpieczeństwo przewozu osób mogą odmienić Twoje doświadczenia z podróżowania? Poznaj zalety korzystania z nowoczesnych busów Mercedes Sprinter.
Czy twoje auto jest przygotowane na długą podróż? Sprawdź to!
Czy twoje auto jest przygotowane na długą podróż? Sprawdź to!
Przygotuj się do długiej podróży samochodem z naszym przewodnikiem. Dowiedz się, jak sprawdzić stan techniczny swojego auta i upewnić się, że jest bezpieczne i gotowe na drogę.
Statystyki zdawalności w pierwszej połowie 2021 roku – zobacz sam
Statystyki zdawalności w pierwszej połowie 2021 roku – zobacz sam
Polska należy do krajów, w których występuje wyjątkowo niski odsetek zdanych egzaminów na prawo jazdy. Nadal nie brak województw, w których zdawalność nie przekracza progu 30%.
Ostatnie wpisy