Mandaty za przekroczenie prędkości – w których krajach są największe?

TARYFIKATOR
Mandaty za przekroczenie prędkości – w których krajach są największe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Często podróżujesz samochodem poza granicami Polski? W takim razie pamiętaj, że na drogach należy dostosować się do przepisów, jakie panują w danym kraju, na terenie, którego przybywasz. Dodatkowo w Unii Europejskiej przepisy dotyczące płacenia mandatów nieco zmieniły się na przestrzeni lat. 

Po pierwsze możesz zapłacić dużo więcej niż w Polsce, a po drugie może okazać się, że uregulowanie mandatu konieczne jest na terenie kraju, w którym go otrzymałeś. Jakie mandaty możesz dostać za przekroczenie prędkości w Niemczech lub Czechach? Przekonaj się razem z nami!

Niemcy

Jadąc do Niemiec, pamiętaj, że za przekroczenie prędkości grozi Ci mandat. Jakiej kwoty możesz się spodziewać? Wszystko zależy od tego, o ile przekroczyłeś prędkość i na jakim terenie. Jeśli do przekroczenia prędkości dojdzie w obszarze zabudowanym, a prędkość na liczniku będzie o 10-20 km/h większa niż dozwolona to przyjdzie Ci zapłacić około 15-30 euro, co oznacza, że mandat będzie Cię kosztować od 70 do 140 złotych. Jeśli jednak przekroczysz prędkość poza terenem zabudowanym o 30-50 km/k możesz zapłacić nawet 740 złotych.

Czechy

W Czechach również możesz spotkać się z konsekwencjami za przekroczenie dozwolonej prędkości; mandat odczujesz na kieszeni. Jeśli w terenie zabudowanym przekroczysz dozwoloną prędkość o 20 km/h to przyjdzie Ci zapłacić około 2,5 tysiąca koron. To na Polskie złotówki daje 400 złotych za jeden mandat. W przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h mandat jest jeszcze wyższy – kosztować Cię może 800 złotych. Bardzo ważne jest poznanie również innych zasad na drodze. Jeśli w Czechach zostaniesz zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu, możesz dostać mandat w wysokości 8 tysięcy złotych.

Słowacja

Jeśli znajdziesz się na terenie Słowacji, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h, możesz dostać mandat w wysokości 250 złotych. Jeśli jednak w terenie zabudowanym przekroczysz prędkość o 30-50 km/h zapłacisz nawet 3,5 tysiąca złotych. Tak wysokie kwoty zniechęcają do szybkiej jazdy. Warto o tym pamiętać, będąc na terenie tego kraju.

Węgry 

Prawo o ruchu drogowym na Węgrzech można uznać za bardzo rygorystyczne. Wysokość kwoty mandatów może skutecznie zniechęcić kierowców do przekraczania prędkości. Jeśli przekroczysz prędkość w mieście o 20 km/h możesz zapłacić ok. 400 złotych. Jeśli jednak poza terenem zabudowanym przekroczysz prędkość o 50 km/h przyjdzie Ci zapłacić 800 złotych. Wyższa kara będzie za nie zatrzymanie się na czerwonym świetle. Za takie przewinienie możesz zapłacić nawet powyżej tysiąca złotych.

Chorwacja

Bardzo podobne kwoty można spotkać w Chorwacji. Za przekroczenie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym można dostać mandat w wysokości 250 złotych. Przekroczenie prędkości o 50 km/h grozi mandatem w wysokości 500 złotych. Trzeba jednak pamiętać o innych zasadach na drodze. Jeśli na terenie Chorwacji wymusisz pierwszeństwo, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości około tysiąca złotych. Jeśli przejedziesz na czerwonym świetle, grozi Ci mandat w wysokości prawie trzech tysięcy złotych!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?
W gąszczu ogłoszeń firm ubezpieczeniowych znajdziesz cały wachlarz ofert – przeważnie jednak pozostawiają one wiele do życzenia pod względem opłat. Czy nieprzepłacanie za OC jest możliwe?
Jak utrzymać licencję transportową? Poradnik dla przewoźników
Jak utrzymać licencję transportową? Poradnik dla przewoźników
Uzyskanie licencji transportowej to jedno, ale jej utrzymanie to zupełnie inna historia.
Sąd rozstrzygnął czy tablice rejestracyjne wliczają się do danych osobowych!
Sąd rozstrzygnął czy tablice rejestracyjne wliczają się do danych osobowych!
Właściciel zabytkowego samochodu zaskarżył wydawcę, który użył zdjęcia jego pojazdu.
Ostatnie wpisy