Szkolenie na C+E – jakie pojazdy mają szkoły jazdy?

INNE KATEGORIE
Szkolenie na C+E – jakie pojazdy mają szkoły jazdy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo jazdy kategorii C daje uprawienia do prowadzenia pojazdu ciężarowego. Prawo jazdy tej kategorii pozwala na prowadzenie samochodu o masie nie większej niż 3,5 tony. Jest to jednak prawo jazdy, które umożliwi prowadzenie samochodu bez naczepy. Jeśli chcesz zyskać możliwość prowadzenia aut z naczepą, konieczne jest zdanie prawa jazdy kategorii C+E. 

Warto dowiedzieć się nieco na temat tego, jak wygląda kurs, a także jakie samochody najczęściej używane są do nauki na kursach prawa jazdy.

Jak uzyskać prawo jazdy C+E?

Chcesz uzyskać prawo jazdy kategorii C+E? W takim razie konieczne jest pozytywne przejście przez egzamin państwowy. W tym przypadku obowiązuje jedynie część praktyczna, która organizowana jest przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Zastanawiasz się, czy możesz się zapisać na kurs prawa jazdy na kategorię C+E? Do szkolenia i egzaminu mogą podejść osoby, które mają prawo jazdy kategorii C. To jeden z ważniejszych warunków, jaki należy spełnić, aby mieć szansę na dojście do egzaminu.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii C+E?

Masz zamiar zapisać się na szkolenie na prawo jazdy kategorii C+E i zastanawiasz się, jak wygląda kurs? Przedstawiamy dwie części, z których składa się kurs pozwalający na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy na samochód ciężarowy z naczepą. 

Łącznie kurs trwa dwadzieścia pięć godzin, na które składają się zajęcia praktyczne. Zazwyczaj OSK wyznaczają dwadzieścia pięć zajęć praktycznych, każde po sześćdziesiąt minut. W tym czasie osoba przygotowująca się do egzaminu będzie poruszać się pojazdem po polu manewrowym i mieście. Jest to konieczne, by uzyskać umiejętność wykonywania manewrów. Dodatkowo jest to czas na naukę, jak bezpiecznie kierować i zapanować nad samochodem ciężarowym z naczepą. Przed przystąpieniem do kursu, konieczne jest przejście przez określone badania lekarskie.

Po pozytywnym odbyciu kursu potencjalny przyszły kierowca może przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin na prawo jazdy kategorii C+E składa się tylko z części praktycznej. W czasie jego trwania konieczne będzie wykonywanie manewrów i jazda po mieście zgodnie z wymaganiami egzaminatora.

Warto wiedzieć, że istnieje wiele samochodów ciężarowych z naczepą, które wykorzystywane są do nauki jazdy w OSK. Zanim zapiszesz się na kurs na prawo jazdy kategorii C+E, koniecznie przekonaj się, jakie samochody mogą czekać na Ciebie w wybranym Ośrodku Szkoleniowym. Poniżej podajemy najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane modele samochodów ciężarowych z naczepą.

MAN – TGL 12-250

Często stosowanym modelem do nauki na prawo jazdy kategorii C+E jest samochód MAN TGL 12-250. To klasyczny pojazd, wyposażony w klimatyzację, wygodny i praktyczny. Klasyczny model, którego cena jest atrakcyjna, a co więcej, jest łatwy do opanowania.

MAN LE 14.280

Popularny jest również MAN LE 14.280, szczególnie modele z 2003 roku. Moc samochodu to 280 KM. Skrzynia biegów manualna to doskonały wybór do OSK. Osoby przystępujące do szkolenia z łatwością mogą opanować ten model, a to dzięki temu, że jest wyposażony w system wspomagania ABS i wspomagania kierownicy. Bardzo łatwy i wygodny w obsłudze, dzięki czemu jego opanowanie możliwe jest nawet dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z takim autem. Model ten dostosowano do norm, które obowiązują przy kursie na prawo jazdy kategorii C, a także C+E. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mandaty za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – z czym trzeba się liczyć?
Mandaty za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych – z czym trzeba się liczyć?
Wyprzedzanie na pasach to jeden z najgroźniejszych manewrów na drodze. Z czym wiąże się takie wykroczenie i w jakich sytuacjach zakaz nie obowiązuje?
Jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy w 2022 roku? Sprawdzamy
Jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy w 2022 roku? Sprawdzamy
Zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy mają tendencję do częstych zmian. Jak sytuacja w tym temacie wygląda w tym roku?
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Jazda zimą wcale nie musi być dla nas utrapieniem lub czymś niebezpiecznym. Kilka zasad pozwoli Ci na pewniejsze i bezpieczniejsze kierowanie autem.
Ostatnie wpisy