Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?

Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawą uzyskania prawa jazdy C+E jest posiadanie kategorii C, która umożliwia prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 3,5 tony z przyczepą lekką. 

Z dodatkiem E można natomiast prowadzić pojazd z przyczepą o DMC powyżej 750 kilogramów lub ciągnik siodłowy z naczepą. Kategoria C+E daje szansę na znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia, np. jako kierowca TIR-a, lub stanowi podstawowe uprawnienie pozwalające pracować w rolnictwie.

Kategoria C+E – jakie warunki należy spełnić, żeby ją uzyskać?

Aby podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii C+E, należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest ukończenie 21 lub 18 lat, jeżeli kursant ma ukończony kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz rzeczy lub osób. W przypadku 18-latków kurs kwalifikacji wstępnej jest dużym udogodnieniem, ponieważ umożliwia uzyskanie prawa jazdy C+E bez czekania kilku lat na podejście do egzaminu.

Do pozostałych warunków należą posiadanie prawa jazdy kategorii C, orzeczenie lekarskie i psychologiczne, w których została zawarta pozytywna opinia na temat uwarunkowania, jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdów z wnioskowanej kategorii. Ostatnim elementem jest profil kandydata na kierowcę – PKK.

Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kategorii C+E?

Egzamin zostanie przeprowadzony w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Warto przypomnieć, że dotyczy on wyłącznie części praktycznej. Jak wyglądają poszczególne elementy zdawania testów praktycznych?

Egzamin na prawo jazdy C+E – zadania do wykonania na placu manewrowym

Podobnie jak w przypadku innych kategorii poszczególne etapy są podzielone na dwa segmenty – na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Na początku należy przyjrzeć się pierwszemu z nich.

Egzamin na prawo jazdy C+E na placu manewrowym obejmuje wykonanie takich czynności, jak na przykład sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, złączenie przyczepy z pojazdem, uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym czy ruszenie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.

Następnie należy wykonać wylosowany wcześniej manewr, np. parkowanie skośne. Dodatkowo na końcu egzaminu wykonuje się ostatnie zadanie na placu – rozprzęganie pojazdu z przyczepą. 

Egzamin na prawo jazdy C+E – zadania do wykonania w ruchu drogowym

Kolejnym etapem jest włączenie się do ruchu drogowego. Następne zadania, jakie powinien wykonać kursant, aby uzyskać licencję C+E, to m.in. jazda drogami dwukierunkowymi jedno- i dwujezdniowymi o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu, a także przejazd przez skrzyżowania równorzędne i z oznakowaniem ustalającym pierwszeństwo przejazdu. Podczas egzaminu należy także wykonać przejazd przez przejścia dla pieszych, obok przystanków oraz wykonać manewry, np. wyprzedzanie, omijanie i wymijanie. Ponadto należy także przejść zadanie z hamowaniem, które polega na rozpędzeniu się do 50 km/h i zahamowaniu w wyznaczonym przez egzaminatora miejscu. 

Kiedy otrzymuje się licencję C+E?

Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów kursu na prawo jazdy kategorii C+E kursant otrzymuje uprawnienia wynikające z danej kategorii. Na uzyskanie dokumentu prawa jazdy czeka się do 14 dni, jednak w większości przypadków ten czas jest znacznie krótszy. Warto się nastawić na pełen okres, żeby dobrze zaplanować na przykład aplikowanie do pracy.

Zdj. główne: Robert Bye/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Jak działa i gdzie stosowany jest zawór zapobiegający cofaniu medium?
Przeczytaj, jak działają zawory zapobiegające cofaniu medium, gdzie są stosowane i jakie korzyści przynoszą ich użycie w różnych systemach i urządzeniach.
Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?
Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?
Zdanie prawa jazdy to zadanie, które okazuje się w naszym kraju bardzo trudne. Z tego powodu wiele osób szuka okazji za granicą. Czy warto zrobić to w kraju spoza Unii Europejskiej?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Ciekawostka – czy wiesz, że niedługo matura może być podobna do egzaminu na prawo jazdy? Tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort szykuje zmiany w egzaminach dojrzałości!
Ostatnie wpisy