Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?

Ile kosztuje kurs na kierowcę C+E?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnimi czasy pojawiło się naprawdę spore zapotrzebowanie na kierowców z prawem jazdy C+E. Ile kosztują cały kurs oraz egzamin?

Czym charakteryzuje się prawo jazdy C+E?

Zanim w ogóle przejdziemy do tematu kursu na prawo jazdy kategorii C+E, warto wspomnieć, do czego tak w ogóle upoważnia nas takie zezwolenie. Przede wszystkim z tą kategorią uzyskujemy pozwolenie na prowadzenie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej ponad 3,5 tony.

Wraz z literką E uzyskujemy również dostęp do prowadzenia tego typu pojazdów z przyczepami. Kategoria C+E umożliwia nam więc jazdę samochodami ciężarowymi z przyczepami, co jest najczęściej kluczową kwestią, jeżeli chcemy pracować jako kierowcy zawodowi w firmach transportowych bądź logistycznych lub po prostu chcemy mieć możliwość poruszania się pojazdami cięższymi niż samochody osobowe.

Skąd bierze się popyt na kierowców z kategorią C+E?

Aktualnie w wielu europejskich państwach, w tym także i w Polsce, możemy zaobserwować naprawdę spory niedobór kierowców z kategorią C+E. Liczba potrzebnych zawodowych kierowców mieści się w granicach aż kilkudziesięciu tysięcy osób. Skąd w ogóle biorą się takie niedobory, skoro firmy transportowe co rusz podwyższają wynagrodzenia takich pracowników?

Przede wszystkim ważnym czynnikiem jest tutaj trudność pracy. Wiąże się ona z przebywaniem w trasie przez kilkanaście dni. Jest to oczywiście spore obciążenie fizyczne, ale również i psychiczne – konieczność trzymania się przepisów na równi z potrzebą wyrobienia się w danym terminie, rozłąka z rodziną i wiele dób spędzonych w samotności to dla wielu osób za duże wymagania, by skusić się nawet na dość sowitą pensję. Nie oznacza to jednak, że takich osób nie można nigdzie znaleźć, a wzrost wynagrodzeń kusi coraz więcej osób.

Ile kosztują kurs i egzamin na prawo jazdy C+E?

Prawo jazdy kategorii C+E jest jednym z najdroższych i nie ma co się temu dziwić. Do prowadzenia takich pojazdów wymagana jest spora wiedza, a także stosunkowo drogie pojazdy, które ośrodek szkolenia kierowców musi mieć za co utrzymywać. To samo tyczy się samych egzaminów. Jak jednak dokładnie prezentują się ceny kursów oraz egzaminów państwowych?

Oczywiście ostateczne kwoty będą się wahać w zależności od tego, do jakiej szkoły jazdy będziemy chcieli się udać oraz w jakim województwie mieszkamy, lecz z reguły cały kurs będzie nasz kosztować około 3000–3500 złotych. Jest to więc naprawdę pokaźna suma. Jeżeli zaś chcemy szkolić się na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów, prawdopodobnie będziemy musieli dołożyć kolejne kilkaset złotych.

Jak zaś wyglądają ceny egzaminów państwowych na kategorię C+E? Tutaj również kwoty są o wiele wyższe niż chociażby w przypadku prawa jazdy kategorii B. Egzamin praktyczny kosztuje bowiem 245 złotych. Nie da się więc ukryć, iż każda ewentualna powtórka egzaminu może naprawdę mocno zaboleć nasz portfel, a łączny koszt kursu i egzaminów może bez problemu przekroczyć ponad 4 000 złotych.

Zdj. główne: Jack Blueberry/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
Po pierwszej fali pandemii wraca bum na egzaminy! Zwiększa się też zdawalność
W okolicach marca wiele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zawiesiło egzaminowanie kierowców. Po lockdownie WORDy notują najazd chętnych na egzamin, a […]
Na egzamin trzeba czekać nawet dwa miesiące
Na egzamin trzeba czekać nawet dwa miesiące
Sytuację utrudnia reżim sanitarny i obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.
Wyprzedzasz rower na egzaminie? Zobacz, na co uważać
Wyprzedzasz rower na egzaminie? Zobacz, na co uważać
Wyprzedzanie rowerzystów zgodnie z przepisami może sprawić problemy nawet doświadczonym kierowcom. Jak sobie z tym poradzić na egzaminie?
Ostatnie wpisy