Egzamin teoretyczny 2022 – jakie pytania będą w nowej bazie?

Egzamin teoretyczny 2022 – jakie pytania będą w nowej bazie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin teoretyczny to zmora wielu kierowców – jest pełen pytań, które wydają się absurdalne czy też niepotrzebne. W tym roku został wzbogacony o nowe. Czego mają się spodziewać przyszli kierowcy?

Przepisy ruchu drogowego zmieniają się wraz z postępem zachodzącym w motoryzacji, ale też poza nią. Sporo zmian zostało spowodowanych przez podbicie ulic czy chodników przez hulajnogi elektryczne dostępne do wypożyczenia na minuty. Z tego powodu baza pytań do egzaminu na prawo jazdy musi być aktualizowana, by kandydaci na kierowców byli zaznajomieni z najnowszymi przepisami. 

W 2021 i na początku 2022 roku doszło do sporej liczby zmian w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Większość kwestii została naturalnie poruszona w ramach egzaminu teoretycznego. Zniknęły z niego nieaktualne pytania, a w ich miejsce pojawiły się nowe. 

Z czego się składa egzamin teoretyczny?

Egzamin teoretyczny to test wiedzy na temat prowadzenia samochodu i przepisów ruchu drogowego. Podczas egzaminu odpowiadamy na 32 pytania, z czego 20 jest z wiedzy ogólnej i odpowiedzi to „tak” lub „nie”, a 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej i przy każdym znajdziemy trzy możliwe odpowiedzi. Za dobrą otrzymujemy 1, 2 lub 3 punkty, a maksymalna ich ilość to 74. Do zdania potrzebne jest 68 punktów, co oznacza, że nie możemy zrobić zbyt wiele błędów, gdyż często zaledwie trzy pomyłki oznaczają już konieczność ponownego podchodzenia do egzaminu w innym terminie. 

Czego dotyczą pytania?

Najnowsze pytania, które znajdziemy na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy, dotyczą takich elementów jak prawa pieszych (kiedy mają pierwszeństwo podczas próby przejścia przez ulicę w miejscu do tego wyznaczonym), pierwszeństwo w rejonie torowisk, dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym w zależności od pory dnia czy też limity prędkości na innych drogach. 

Pytania w teorii nie należą do specjalnie trudnych, lecz ich ogrom sprawia, że nie jesteśmy w stanie znać odpowiedzi na wszystkie. Do tego dochodzi stres związany ze zdawaniem w sali z innymi kandydatami na kierowcę, a to sprawia, że wiele osób popełnia błędy. 

Kontrowersje w związku z nowymi pytaniami

Nowe pytania na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy doprowadziły już do paru kontrowersji. Największa z nich dotyczy błędu, przez który nie zdać prawidłowo wypełnionego testu mogło nawet kilkaset osób. Skala pomyłki jest więc dość spora. Błąd dotyczy pytania o strefę zamieszkania, a dokładniej czy znak na zdjęciu oznacza jej rozpoczęcie.

Na ekranie widzimy jednak znak symbolizujący obszar zabudowany, więc oczywiste jest, że odpowiedź to „nie”. System zawierał jednak poważny błąd, przez który za poprawną odpowiedź uznawał „tak” i wynika to najprawdopodobniej z błędu komisji, która dopuszcza pytania do użytku w oficjalnych egzaminach.

Zdj. główne: geralt/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koniec z rekwirowaniem prawa jazdy na trzy miesiące?
Koniec z rekwirowaniem prawa jazdy na trzy miesiące?
To cenna inicjatywa, która wpłynie na poprawę sytuacji kierowców w konfrontacji ze służbami porządkowymi.
Jak wybrać odpowiednie części przemysłowe i motoryzacyjne – praktyczny przewodnik
Jak wybrać odpowiednie części przemysłowe i motoryzacyjne – praktyczny przewodnik
Poznaj kluczowe kryteria wyboru części przemysłowych i motoryzacyjnych. Dowiedz się, jak najefektywniej je dobrać, aby przekuć to w sukces swojej firmy.
Oczyszczanie ścieków: innowacyjne rozwiązania i zalety stosowania technologii Tegal
Oczyszczanie ścieków: innowacyjne rozwiązania i zalety stosowania technologii Tegal
Poznaj innowacyjne metody oczyszczania ścieków z wykorzystaniem technologii Tegal. Badamy zalety tej zaawansowanej metody oraz jej potencjał dla sektora ochrony środowiska.
Ostatnie wpisy