Teoretyczny egzamin na kierowcę zawodowego – co musisz wiedzieć?

TEORIA
Teoretyczny egzamin na kierowcę zawodowego – co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Myślisz nad podjęciem pracy zawodowego kierowcy? Przygotowujesz się do egzaminu? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Z nami egzamin teoretyczny nie powinien sprawić większego problemu!

Przygotowując się do egzaminu na kierowcę zawodowego, warto dokładnie zgłębić dostępne materiały. W ten sposób nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale także będziesz spokojniejszy podczas całego procederu. Co musisz wiedzieć?

Egzamin na kierowcę zawodowego 

Wszystkie szkolenia na kierowcę zawodowego kończą się obligatoryjnym egzaminem zwanym także testem kwalifikacyjnym. To niezwykle istotny element na drodze przyszłego kierowcy zawodowego. Omawiany egzamin przeprowadzany jest przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez danego wojewodę. Większość z nas ucieszy wiadomość, że pytania testowe przedstawione są pod postacią odpowiedzi zamkniętych, z możliwością jednokrotnego wyboru! Warunkiem pozytywnego przebiegu egzaminu jest uzyskanie co najmniej 16 poprawnych odpowiedzi z części podstawowej oraz pięciu w ramach części specjalistycznej. Pamiętaj – możesz popełnić jedynie dziewięć błędów!

Egzamin trwa tylko 45 minut. Dlatego też ważne jest, aby dobrać odpowiednią strategię podczas przystosowania się do niego. Jedynie pozytywny wynik uzyskanych punktów pozwala na wydanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które wydawane jest zazwyczaj w terminie siedmiu dni od dnia podjęcia testu. Jednak nie ma powodów do obaw. W przypadku oblania egzaminu nadal będziesz upoważniony do podejścia do kolejnych testów tego typu. Co poza tym? Potwierdzeniem uzyskania kwalifikacji zawodowych kierowcy jest wpisanie kodu „95” oraz z daty ważności do dokumentu prawa jazdy (mówiąc dokładnie, w kolumnie numer 12).

Jakie korzyści płyną z uzyskania uprawnień? Od dnia odebrania uprawnień będziesz w stanie podjąć legalną pracę w firmie przewozowo-transportowej. Często zdarza się, że pracodawcy przyjmują wyłącznie kierowców posiadających omawiane uprawnienia. 

Co musisz wiedzieć?

Omawiając temat wiedzy potrzebnej do pozytywnego przejścia egzaminu, warto przyjrzeć się kilku przykładowym pytaniom, które możesz napotkać. 

Przykład 1

Kiedy silnik uzyskuje maksymalną moc?

  1. Przy optymalnym zużyciu paliwa.
  2. Przy optymalnej emisji spalin z silnika.
  3. Przy maksymalnej użytkowej prędkości obrotowej.

Przykład 2

Kiedy powinna odbywać się zmiana biegów?

  1. Przy prędkości obrotowej maksymalnej mocy.
  2. Zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu.
  3. W warunkach wynikających z charakterystyki ruchu drogowego.

Przykład 3

Kiedy jest minimalne zużycie paliwa?

  1. Przy jeździe z pełnym obciążeniem.
  2. Przy jeździe ze stałą prędkością bez obciążenia.
  3. Dla jazdy dynamicznej, z pełnym wykorzystaniem parametrów silnika. 

Przygotowując się do egzaminu, warto skorzystać ze świetnego źródła przykładowych testów, jakim jest strona szkoły jazdy ABC-Szkolenia. Sprawdzisz swoją wiedzę i poprawisz niedociągnięcia. 

Dobrą wiadomość jest to, że egzamin wymaga wykazania wiedzy praktycznej i umiejętności. Warto rozważyć kupno dedykowanych podręczników przygotowujących do egzaminu na kierowcę zawodowego. Przeglądając internetowe serwisy, bardzo łatwo można znaleźć używane, aktualne kursy. 

Poza tym potrzebne będzie poznanie technicznych zawiłości pracy potężniejszych maszyn oraz przepisów prawnych obowiązujących przewoźników. Dokładniej mówiąc, w przypadku części podstawowej jest to:

  • zużycie paliwa,
  • cechy dwuobwodowego układu hamulcowego,
  • ergonomia,
  • przepisy prawne obowiązujące kierowców,

Na część specjalistyczną składa się wiedza z zakresu:

  • obliczanie obciążenia użytkowego pojazdu lub zespołu pojazdów,
  • kategorie towarów wymagających zabezpieczenia,
  • praca silnika w najniższym i najwyższym zakresie mocy,
  • ekonomiczna jazda w optymalnym przedziale prędkości silnika.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rodzaje opon samochodowych: letnie, zimowe, całoroczne
Rodzaje opon samochodowych: letnie, zimowe, całoroczne
Sprawdź, co warto wiedzieć na temat mocnych i słabych stron różnych rodzajów opon, aby przy kolejnej konieczności zakupu wybrać właściwie.
Czy starsi ludzie powinni zdawać prawo jazdy? W Japonii rozgorzała dyskusja!
Czy starsi ludzie powinni zdawać prawo jazdy? W Japonii rozgorzała dyskusja!
Po śmiertelnym wypadku z udziałem 97-latka Japończycy zaczęli dyskutować nad tym, czy starsze osoby powinny móc jeździć samochodem.
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Co jest obowiązkowe, a co dobrowolne? Czym są OC, AC, NNW, OCP i OCPD? Dowiedz się już teraz!
Ostatnie wpisy