Najnowsze pytania na prawo jazdy kat. C! Na co uważać?

TEORIA
Najnowsze pytania na prawo jazdy kat. C! Na co uważać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady na drogach regularnie ulegają zmianom, podobnie jak same pojazdy poruszające się po nich. Z tego powodu egzaminy teoretyczne są regularnie aktualizowane. Jakie pytania mają się pojawić na egzaminie na prawo jazdy kat. C?

Prawo jazdy kategorii C – wymagania, do czego uprawnia

Prawo jazdy kategorii C potocznie bywa nazywane prawem jazdy na ciężarówki. Wynika to z tego, że uprawnia ono do prowadzenia samochodów ciężarowych. Aby móc podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii C, należy mieć ukończone 21 lat. Młodsi kierowcy mogą liczyć na prawo jazdy kategorii C1, lecz pozwala ono tylko na prowadzenie pojazdów, których masa nie przekracza 7,5 tony. 

Prawo jazdy kategorii C w Polsce i za granicą uprawnia do poruszania się pojazdami, których DMC przekracza 3,5 tony z wyjątkiem autobusów. Oprócz tego możliwe jest prowadzenie zespołu pojazdów składającego się z pojazdu o dowolnej DMC i lekkiej przyczepy, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kilogramów. Dodatkowo w Polsce można kierować ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym i zespołem pojazdów składającym się z jednego z wyżej wymienionych pojazdów i lekkiej przyczepy. 

Prawo jazdy kategorii C – egzamin teoretyczny, nowe pytania

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii C wygląda dokładnie tak samo, jak egzaminy na wszystkie inne kategorie. Jest on więc podzielony na dwie części, z których pierwsza składa się z 20 pytań ogólnych, które pochodzą z puli wspólnej dla wszystkich kategorii. Druga część to z kolei 12 pytań specjalistycznych. Są „ekskluzywne” dla kategorii i w przypadku kategorii C dotyczą zagadnień związanych z prowadzeniem pojazdów o wyższej masie. 

Podobnie jak co roku nowe pytania dotyczą przede wszystkim części ogólnej. Są one aktualizowane ze względu na zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. 

Jak zdobyć prawo jazdy kategorii C?

Aby zdobyć prawo jazdy kategorii C, trzeba oczywiście odbyć cały kurs i zdać dwa egzaminy państwowe. Kurs składa się z dwóch części, teoretycznej oraz praktycznej. Teoretyczna trwa 20 godzin i w jej trakcie kursanci uczą się zasad poruszania się pojazdami o wyższej masie. 

Część praktyczna kursu na prawo jazdy kategorii C to z kolei 30 godzin jazdy takim pojazdem. Należy pamiętać, że aby podejść do kursu, trzeba wyrobić PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Do otrzymania go na kategorię C potrzebne są prawo jazdy kategorii B, zaświadczenie lekarskie, a także badania psychologiczne. Nie można też zapomnieć o dołączeniu kolorowego zdjęcia o wymiarach 3,5 cm × 4,5 cm. 

Po ukończeniu kursu trzeba zdać dwa egzaminy. Mowa o części teoretycznej i praktycznej. Przebieg testu teoretycznego już znamy. Na praktyce z kolei trzeba sprawdzić stan pojazdu, dobrze przygotować się do jazdy, wykonać podstawowe manewry, a następnie ruszyć na miasto, gdzie czeka co najmniej 45 minut jazdy.

Zdj. główne: kalhh/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak często należy wymieniać filtr oleju?
Jak często należy wymieniać filtr oleju?
Jednym z podstawowych filtrów jest filtr oleju. Kiedy należy udać się do mechanika w związku z montażem nowego?
Zdawalność na prawo jazdy w czasach pandemii – statystyka
Zdawalność na prawo jazdy w czasach pandemii – statystyka
Statystyki zdawalności podczas pandemii uległy zmianie. Sprawdzamy, czy warto podejść do egzaminu właśnie teraz.
Jak prawidłowo przechowywać nasiona dla zapewnienia najwyższej jakości plonu?
Jak prawidłowo przechowywać nasiona dla zapewnienia najwyższej jakości plonu?
Poznaj sprawdzone metody przechowywania nasion dla uzyskania obfitych i zdrowych plonów. Dowiedz się, jak prawidłowa konserwacja wpływa na jakość nasion.
Ostatnie wpisy