Ile razy można podchodzić do egzaminu teoretycznego?

TEORIA
Ile razy można podchodzić do egzaminu teoretycznego?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin teoretyczny jest zmorą wielu osób. Stres i fakt, że można stracić jedynie 6 pkt na 74 możliwych sprawia, że wiele osób musi do niego ponownie podchodzić. Czy istnieje limit takowych podejść?

Aby zdobyć prawo jazdy, trzeba zdać dwa egzaminy. Pierwszy z nich to egzamin teoretyczny, który sprawdza wiedzę egzaminowanych w zakresie praw obowiązujących w ruchu drogowym, a także techniki prowadzenia pojazdu i nie tylko. Jest to zaledwie mała część całego procesu zdobycia uprawnień do kierowania samochodami osobowymi czy też innymi pojazdami mechanicznymi. Jak wygląda cały proces zdobywania prawa jazdy?

Co trzeba zrobić, by zdobyć prawo jazdy

Zdobycie prawa jazdy to cel wielu młodych osób, które wkraczają w dorosłość. Kategorię B, która uprawnia przede wszystkim do prowadzenia samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, można zdobyć już od momentu ukończenia 18. roku życia. Z tego powodu na kurs prawa jazdy decyduje się w Polsce coraz więcej młodych osób. 

Cały proces zdobywania prawa jazdy rozpoczyna się od kursu. W tym celu należy udać się do ośrodka kształcenia kierowców czy też szkoły jazdy. Koszt takiego kursu różni się w zależności od miasta i z reguły im większe ono jest, tym więcej za takowy zapłacimy. Kurs podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich to część teoretyczna – składa się z 30 godzin lekcyjnych, czyli dokładnie 22,5 godziny nauki o ruchu drogowym, technice prowadzenia pojazdu i wszystkich mniej lub bardziej potrzebnych informacjach, które mogą pomóc za kierownicą.

Po zakończeniu części teoretycznej pozostają nam dwie opcje. Pierwsza z nich to zdanie już teraz egzaminu teoretycznego w oddziale WORD. Znacznie usprawni to proces zdobywania prawa jazdy po zakończeniu kursu. Kandydaci na kierowców częściej decydują się jednak na zwyczajne kontynuowanie nauki poprzez rozpoczęcie części praktycznej. Polega ona na 30 godzinach jazdy po placu, w warunkach miejskich i poza terenem zabudowanym. Podczas tych 30 godzin kursant uczy się prowadzenia pojazdu, parkowania, wyprzedzania i wielu innych potrzebnych manewrów. 

Po pozytywnie ukończonym kursie pora udać się do WORD-u. Tam czeka zmora wielu, czyli egzamin teoretyczny. Składa się on z 32 pytań, 20 z wiedzy podstawowej, na które odpowiedzi to „tak” lub „nie” oraz z 12 pytań specjalistycznych z odpowiedziami jednokrotnego wyboru A, B, C. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 74, a do zaliczenia potrzebne jest 68. Z racji tego, że każde pytanie ma inną wartość – od jednego do trzech punktów – błędna odpowiedź nawet na trzy pytania może oznaczać niezdany egzamin. 

Po nieudanej próbie zaliczenia egzaminu teoretycznego wiele osób martwi się, że istnieje limit podejść. Nie jest to jednak prawda. Do tego testu można podchodzić aż do skutku. Lepiej jest jednak po prostu porządnie się przyłożyć, gdyż raz zdany egzamin jest ważny bezterminowo.

Zdjęcie główne: Nguyen Dang Hoang Nhu/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią jednostkę chłodzącą dla Twojej restauracji?
Jak wybrać odpowiednią jednostkę chłodzącą dla Twojej restauracji?
Poznaj kluczowe czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru systemu chłodzenia dla swojej restauracji, aby zapewnić optymalną temperaturę i komfort dla Twoich gości.
Jacy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Są statystyki!
Jacy kierowcy powodują najwięcej wypadków? Są statystyki!
Czy rzeczywiście najmłodsi kierowcy są najczęściej sprawcami wypadków na drogach? Najnowsze statystyki wydają się tego nie potwierdzać.
Jak prawidłowo dobrać i zamontować dodatki do twojego jednośladu dla poprawy bezpieczeństwa i stylu?
Jak prawidłowo dobrać i zamontować dodatki do twojego jednośladu dla poprawy bezpieczeństwa i stylu?
Sprawdź, jak wybrać i zainstalować dodatki do twojego jednośladu, które podkreślą jego styl i zwiększą bezpieczeństwo podczas jazdy.
Ostatnie wpisy