Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?

GDZIE ZDAWAĆ?
Egzamin w kraju spoza Unii Europejskiej – czy warto?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdobycie prawa jazdy w Polsce nie jest proste. Trzeba w tym celu zdać dość trudny egzamin teoretyczny oraz praktyczny, którego zdawalność w większości ośrodków nie przekracza 50%. Czy warto więc udać się poza Unię Europejską, by zdać prawo jazdy?

Czy można jeździć w Polsce, korzystając z zagranicznego prawa jazdy?

Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy oczywiście tego, czy jazda z zagranicznym dokumentem jest legalna. Jak najbardziej jest możliwa. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wiecznie z niego korzystać. Zagraniczne prawo jazdy traci bowiem ważność w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia stałego pobytu w naszym kraju. Za taki uznaje się pobyt w Polsce przez przynajmniej 185 dni w roku.

Nie oznacza to jednak, że jeśli jesteśmy na stałe zameldowani oraz przebywamy w Polsce, nie można zdać prawa jazdy za granicą. Jeśli uda nam się zdobyć uprawnienia w innym kraju i wrócimy do Polski, a następnie rozpoczniemy stały pobyt, mamy prawo do wymiany prawa jazdy na polski dokument bez dodatkowego egzaminu. Dotyczy to uprawnień uzyskanych w państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej, a także EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w skład którego wchodzi Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Legalne jest także wymienienie prawa jazdy z państwa, które podpisało porozumienie w tej kwestii z naszym rządem.

Czy warto zdać egzamin na prawo jazdy w kraju spoza Unii Europejskiej?

Jak już wiadomo, można korzystać w Polsce z prawa jazdy, które zostało wydane w innym kraju Unii Europejskiej czy też państwach członkowskich EFTA. W wypadku krajów, które nie wchodzą w skład żadnej z tych organizacji, wiele zależy od podpisanych umów międzynarodowych. Problemów jest jednak więcej. Do tej pory ulubionym kierunkiem Polaków, jeśli mowa o zdawaniu prawka poza UE, była Ukraina. Obecnie niestety nie jest to tak proste z racji na inwazję wojsk rosyjskich, do której doszło w lutym 2022 roku. 

Zdobycie prawa jazdy w Ukrainie, gdy było jeszcze możliwe, stanowiło łakomy kąsek, gdyż wiele ofert nie oznaczało nawet konieczności zdania egzaminu, tylko dwukrotnego przekroczenia granicy. W ten sposób często sprzedawano jednak fałszywe dokumenty, które nie widniały w ukraińskim systemie, który jest sprawdzany przy wymianie prawa jazdy na polskie. 

Podobny problem może wystąpić tak naprawdę przy zdaniu prawa jazdy w każdym innym kraju spoza Unii Europejskiej. Może się po prostu okazać, że proces zdobycia tam uprawnień i zdanie egzaminu będzie znacznie bardziej kosztowne niż w Polsce i bardziej będzie nam się opłacać zdobycie uprawnień w pełni legalny sposób w naszym kraju.

Zdj. główne: devexcelsure/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakich przypadkach można domagać się odszkodowania za słupy energetyczne?
W jakich przypadkach można domagać się odszkodowania za słupy energetyczne?
Czy słupy energetyczne spowodowały szkody? Sprawdź, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o odszkodowanie!
Bezpieczeństwo na drodze: Kluczowe zasady dla początkujących kierowców
Bezpieczeństwo na drodze: Kluczowe zasady dla początkujących kierowców
Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze dla nowych kierowców. Zrozum, jak poprawne zachowanie za kierownicą zwiększa bezpieczeństwo jazdy i umniejsza ryzyko wypadków.
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Jazda testowa jest obowiązkowym etapem wyboru nowego samochodu. Pozwala zweryfikować różne zasłyszane informacje i opinie o danym modelu, upewnić się, że konkretne auto spełnia oczekiwania przyszłego właściciela, a przy okazji zyskać możliwość porównania ze sobą różnych wersji silnikowych czy wyposażenia.
Ostatnie wpisy