Co musi być w mieście, żeby znalazł się tam WORD?

Co musi być w mieście, żeby znalazł się tam WORD?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – dla niektórych to miejsce pracy, dla innych stresów związanych z procesem egzaminacyjnym. 

Te samorządowe jednostki promujące bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz nadzorujące egzaminy na prawo jazdy powstały bezpośrednio w wyniku transformacji motoryzacyjnej polskiego społeczeństwa. Jakie wymagania muszą zostać spełnione, by ośrodek powstał w Twoim mieście? 

Jak powstają ośrodki?

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to jednostka samorządowa, która ma na celu promocję bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz nadzór nad procesem egzaminacyjnym i wydawaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czysto formalnie, ośrodki charakteryzują się faktem stanowienia samodzielnych jednostek organizacyjnych podległych marszałkowi województwa, w którym działają.

Pierwsze WORD-y powstały na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym uchwalonej w 1997 roku z powodu zatrważająco szybkiego procesu zmotoryzowania Polek i Polaków po 1989 roku. Uzyskawszy dostęp do zagranicznych rynków, polskie społeczeństwo otworzyło się na zagranicznych producentów czterech kółek. 

Niemniej jednak, w przeważającej większości przypadków, Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego stały się dawne Centra Egzaminacyjne Prawa Jazdy. Z tego względu, do najstarszych obiektów należą te mieszczące się w dawnych stolicach województw, takich jak: Jelenia Góra, Suwałki, Legnica, Bielsko-Biała, Tarnobrzeg, Warszawa czy Poznań. Choć z założenia, Ośrodki Ruchu Drogowego powstają w największych miastach wojewódzkich znanych wcześniej jako stolice tych rejonów, to często pojawiają się także w innych miejscach.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym, art. 116 mówi o tym, że to sejmik województwa tworzy, po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego na obszarze województwa. Ponadto, za nadzór ośrodka odpowiedzialny jest zarząd danego województwa. A więc, jedynym wymogiem jest pozytywna decyzja Urzędu Wojewódzkiego o utworzeniu nowego ośrodka i dzierżawy ziemi. Z tego powodu, czysto teoretycznie, WORD-y mogą powstać w każdym mieście w Polsce.

Zadania obiektu

Jednak ośrodek wojewódzki musi wypełniać ważną rolę. Do najważniejszych zadań należy:

  • prowadzenie kursów umożliwiających zdobycie przez kierowców zawodowych uprawnień do przewozu osób i rzeczy (kierowcy autobusów i ciężarówek),
  • prowadzenie kursów umożliwiających przewóz towarów niebezpiecznych – ADR,
  • przeprowadzenie egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • prowadzenie kursów kwalifikacyjnych,
  • współpraca z wojewódzką radą bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • współpraca ze starostami przy sprawowaniu nadzoru nad szkoleniem,
  • prowadzenie 3-dniowych warsztatów doskonalenia zawodowego dla egzaminatorów.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne narzędzia i sprzęt do twojego domowego warsztatu samochodowego?
Jak wybrać idealne narzędzia i sprzęt do twojego domowego warsztatu samochodowego?
Przekonaj się, jakie narzędzia i sprzęt powinni znaleźć się w twoim domowym warsztacie samochodowym, aby zapewnić efektywną i komfortową pracę.
WORD w województwie mazowieckim – gdzie zdawać poza Warszawą?
WORD w województwie mazowieckim – gdzie zdawać poza Warszawą?
Sprawdziliśmy, które mazowieckie WORD-y powinny okazać się wyjątkowo atrakcyjne dla adeptów kierownicy. Pamiętaj, że egzamin możesz zdać w dowolnym ośrodku w kraju!
Jechałeś szybkiej niż 61km/h? Niedługo możesz stracić za to prawo jazdy
Jechałeś szybkiej niż 61km/h? Niedługo możesz stracić za to prawo jazdy
Być może już niedługo, przez działania Ministerstwa Sprawiedliwości, najbardziej rykoszetem mogą dostać kierowcy, którzy przekroczą prędkość na terenie zabudowanym. Władze chciały ukrócić wykroczenia na autostradach, jednak zmiany mogą najbardziej dotknąć kierowców poruszających po miastach.
Ostatnie wpisy