Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?

Początkujący kierowca a zakup samochodu – co musisz wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakup pierwszego własnego samochodu jest zawsze dużym przeżyciem. Większość początkujących kierowców decyduje się na auto używane, często sprowadzane zza granicy. Jeśli planujesz taką inwestycję, musisz wiedzieć, z jakimi opłatami się to wiążę oraz jakie formalności będziesz musiał dopełnić. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i na pewno o niczym nie zapomnisz.

Sprowadzasz samochód z zagranicy? Nie zapomnij o obowiązkowych opłatach

Jeśli sprowadzasz samochód z jednego z krajów Unii Europejskiej, musisz pamiętać o uiszczeniu niezbędnych opłat. Jedną z nich jest akcyza. Obowiązek jej zapłaty dotyczy wszystkich pojazdów, które zostały zakupione poza granicami kraju i będą rejestrowane w Polsce po raz pierwszy.

To, ile wyniesie podatek akcyzowy za samochód, zależy głównie od wartości pojazdu oraz pojemności silnika. Aktualne stawki kształtują się w następujący sposób:

 • hybrydy HEV i MHEV z silnikami spalinowymi do 2000 cm3 – 1,55% wartości pojazdu,
 • hybrydy HEV, MHEV i PHEV z silnikami większymi niż 2000 cm3, ale mniejszymi niż 3000 cm3 – 9,3% wartości pojazdu,
 • auta z silnikami spalinowymi do 2000 cm3 – 3,1 % wartości pojazdu,
 • auta z silnikami spalinowymi powyżej 2000 cm3 – 18,6% wartości pojazdu.

Jeśli sprowadzasz auto w pełni elektryczne lub z napędem wodorowym, nie musisz płacić akcyzy.

W przypadku zakupu auta z kraju spoza UE, musisz także zapłacić cło oraz podatek VAT. W pierwszym przypadku stawka ta wynosi 10% wartości pojazdu oraz kosztów jego sprowadzenia. VAT natomiast to 23%.

Jak zarejestrować samochód?

Aby móc legalnie poruszać się samochodem, musisz go zarejestrować. W tym celu trzeba udać się do wydziału komunikacji z odpowiednimi dokumentami.

Pamiętaj! Jeśli sprowadziłeś auto zza granicy, musisz przetłumaczyć wszystkie otrzymane od sprzedawcy dokumenty. Może to zrobić wyłącznie tłumacz przysięgły.

Przed wizytą w urzędzie, konieczne jest również odwiedzenie stacji diagnostycznej w celu przeprowadzenia badania technicznego. Warto jednak dowiedzieć się w wydziale komunikacji, czy w przypadku konkretnego samochodu niezbędne jest wykonanie pełnego przeglądu.

Kolejnym krokiem jest wizyta w urzędzie. Musisz zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek,
 • dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, rachunek, faktura VAT),
 • dowód opłacenia akcyzy (oraz cła i VAT w przypadku aut spoza UE),
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu (jeśli została wydana),
 • zaświadczenie ze stacji diagnostycznej,
 • dowód uiszczenia opłat rejestracyjnych.

Rejestracja nie jest darmowa. Zanim złożysz dokumenty, musisz uiścić opłatę w wysokości 161,50 zł. Składają się na nią następujące składowe:

 • wydanie tablic rejestracyjnych – 80 zł,
 • wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • opłata ewidencyjna – 1,50 zł,
 • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.

Możesz także zdecydować się na założenie spersonalizowanych tablic rejestracyjnych. W takim przypadku opłata rejestracyjna wyniesie 1081,50 zł.

Ubezpieczenie OC samochodu – czy jest obowiązkowe?

Oprócz rejestracji pojazdu każdy właściciel musi także wywiązać się z obowiązku zakupu polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to konieczne, gdyż jest regulowane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Pamiętaj! Jeśli nie kupisz ubezpieczenia OC, narażasz się na poważne konsekwencje finansowe.

Dla początkujących kierowców dużym problemem są wysokie składki ubezpieczenia OC. Jest to związane z tym, że towarzystwa traktują takie osoby jako potencjalnie największe zagrożenie na drogach ze względu na brak doświadczenia. Nie mają także zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC? Dowiedz się tego, zapoznając się z poniższymi przykładami.

Przykład 1.

Dwóch kierowców ubezpiecza swoje samochody Opel Corsa z 2015 roku z silnikami benzynowymi o pojemności 1.4. Obaj są mieszkańcami Rzeszowa. Pierwszy z nich ma 55 lat i 35 lat temu uzyskał prawo jazdy. Do tej pory jeździł bezszkodowo. Za ubezpieczenie auta zapłaci od 383 zł. Drugi kierowca ma natomiast 20 lat i dopiero rok temu otrzymał prawo jazdy. Jest to jego pierwsze ubezpieczenie. Za OC będzie musiał zapłacić co najmniej 611 zł.

Przykład 2.

Kierowcy z Warszawy chcą kupić OC dla samochodu Audi A4 z 2018 roku z silnikiem benzynowym 2.0. Pierwszy z nich ma 45 lat i od 20 lat prowadzi samochody. Za swoją bezszkodową jazdę zgromadził zniżki. Jego ubezpieczenie będzie kosztowało co najmniej 558 zł. W przypadku 18-latka, który uzyskał uprawnienia niecałe dwa miesiące wcześniej, OC kosztuje co najmniej 902 zł.

Jak widzisz, kierowcy bez zniżek płacą zdecydowanie więcej za ubezpieczenie swojego samochodu. Jednym z rozwiązań, z którego możesz skorzystać, jest ustanowienie współwłaściciela. Jeśli wybierzesz osobę z wypracowanymi zniżkami, to Twoja składka będzie nieco niższa. Jeżdżąc bezpiecznie, po pewnym czasie samodzielnie wypracujesz własne upusty i będzie płacić zdecydowanie mniej za OC swojego auta.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest zbyt „wolna” prędkość?
Czym jest zbyt „wolna” prędkość?
Chyba wszyscy kierowcy i przyszli kierowcy wiedzą, że za zbyt szybką jazdę grozi mandat. A czy w przepisach jest coś takiego, jak „zbyt wolna prędkość”? Sprawdzamy!
Osoba starsza, a prawo jazdy – zalety i trudności
Osoba starsza, a prawo jazdy – zalety i trudności
Dowiedz się, z jakimi trudnościami spotykają się starsze osoby za kółkiem.
Jak wprowadzenie systemu zarządzania jakością ISO 9001 może poprawić produktywność w sektorze budowlanym
Jak wprowadzenie systemu zarządzania jakością ISO 9001 może poprawić produktywność w sektorze budowlanym
Dowiedz się, jak system zarządzania jakością ISO 9001 może zwiększyć efektywność w branży budowlanej. Popraw jakość prac, zwiększ kontrolę nad procesami i zyskaj przewagę konkurencyjną.
Ostatnie wpisy