Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem?

Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon podczas jazdy samochodem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co do zasady rozmawianie przez telefon podczas kierowania autem jest zabronione. Istnieją jednak metody i narzędzia, które legalnie dają taką możliwość. Jakie? Jak prowadzić bezpieczną konwersację telefoniczną jako kierowca? Dowiedz się już teraz.

Sposoby na zgodne z prawem rozmawianie przez telefon

Jak pokazują statystyki, nawet jedna czwarta zmotoryzowanych Polaków używa telefonu podczas jazdy samochodem. Mimo licznych kampanii społecznych i wciąż zaostrzających się przepisów wielu kierowców sięga po telefon za kółkiem. Takiego postępowania nie można w żadnym razie usprawiedliwiać, jednak faktem jest, że niekiedy odebranie połączenia jest konieczne i nie można go odkładać na później. Czy w takiej pozostaje jedynie łamanie przepisów? Na szczęście nie – zamiast tego zdecydowanie lepiej dowiedzieć się, jak prowadzić bezpieczną rozmową w aucie.

Jeśli posiadasz nowoczesny samochód, być może został wyposażony w system pozwalający na obsługę za pomocą komunikatów głosowych. Podłączając do niego telefon – np. jeden z modeli marki RealMe, które zostały zrecenzowane na tej stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-realme/ – można się nim posługiwać za pośrednictwem interfejsu samochodowego, np. przy użyciu łopatek przy kierownicy. Tym samym pojawia się możliwość bezpiecznego i zgodnego z przepisami prowadzenia rozmowy telefonicznej nawet w trakcie jazdy. Starsze auta nie dysponują jednak takimi zaawansowanymi funkcjami, więc ich właściciele muszą sobie radzić w inny sposób. Z jakich rozwiązań mogą skorzystać?

Jeżeli auto nie posiada wbudowanego zestawu głośnomówiącego, można go po prostu kupić, zamontować i połączyć z telefonem metodą przewodową lub za pośrednictwem transmisji bezprzewodowej. Składa się on z centrali (odbiornika) i jednego lub wielu mikrofonów – im ich więcej, tym lepsza jakość produktu. Cena zestawu głośnomówiącego jest niska i w zależności od modelu może osiągnąć nawet mniej niż 100 zł.

Rozmowa legalna, ale czy bezpieczna?

Korzystając z systemu pozwalającego na komunikację głosową z autem lub z zakupionego i zamontowanego indywidualnie zestawu głośnomówiącego, można w trakcie jazdy zgodnie z prawem rozmawiać przez telefon. Przepisy nie zakazują bowiem samego prowadzenia konwersacji za kółkiem, lecz wykluczają trzymanie urządzenia przy uchu z uwagi na fakt, że zajmuje ono rękę i dekoncentruje kierowcę. Warto zatem pamiętać, że o ile dzięki zestawowi lub rozmowie poprzez system głosowy rzeczywiście obie ręce mogą spoczywać na kierownicy, o tyle kwestia rozproszonej uwagi wciąż pozostaje otwarta.

Niekiedy nawet zastosowanie zestawu głośnomówiącego albo systemu komunikacji głosowej z autem nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa. Wynika to z prostego faktu, że rozmawiając przez telefon, pewną część uwagi przekierowujesz z drogi i sytuacji, która Cię otacza, na informacje przekazywane przez rozmówcę. W ten sposób się rozpraszasz, co wprost przekłada się na podwyższone ryzyko stłuczki, kolizji czy wypadku, a z pewnością to ostatnie, na czym Ci zależy.

Mając to na względzie, mimo wszystko staraj się ograniczać rozmowy telefoniczne podczas jazdy, nawet jeśli posiadasz w aucie system komunikacji głosowej czy zestaw głośnomówiący. Odbieraj tylko naprawdę ważne połączenia, a gdy wiesz, że rozmowa będzie długa i angażująca, a zamierzasz ją przeprowadzić, w miarę możliwości najpierw zatrzymaj auto i zrób to podczas postoju. Jeżeli zaś poszukujesz dobrego smartfonu do jazdy na dalekich trasach z wytrzymałą baterią, znajdziesz go w serwisie komorkomat.pl.

Fot. Omar Al-Ghosson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płock. Drogówka i Grupa Speed zatrzymała amatorów nielegalnych wyścigów
Płock. Drogówka i Grupa Speed zatrzymała amatorów nielegalnych wyścigów
Pomimo szkoleń edukacyjnych dla kierowców i programów społecznych - amatorów szybkiej jazdy wciąż przybywa.
Olsztyński WORD zawiesił egzaminy na prawo jazdy
Olsztyński WORD zawiesił egzaminy na prawo jazdy
Egzaminy zostały zawieszone do 30 października.
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Zasady jazdy zimą – na co powinieneś zwrócić uwagę?
Jazda zimą wcale nie musi być dla nas utrapieniem lub czymś niebezpiecznym. Kilka zasad pozwoli Ci na pewniejsze i bezpieczniejsze kierowanie autem.
Ostatnie wpisy