Kategoria AM – na czym polega egzamin i nauka jazdy?

Kategoria AM – na czym polega egzamin i nauka jazdy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kilka lat temu kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową. Mogą się o nią ubiegać ci, którzy ukończyli 14 lat. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać?

Czym charakteryzuje się kategoria AM?

Kategoria AM powstała kilka lat temu, a dokładniej na początku stycznia 2013 roku. Właśnie wtedy weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami. Główne zmiany, które przyniosła, to przede wszystkim to, że przemianowano formę zdawania egzaminu na państwową.

Jaki był tego skutek? Przede wszystkim finansowy. Od 2013 roku uzyskanie uprawnień kategorii AM jest znacznie droższe. Z tego względu nie każdy może tak łatwo uzyskać dostęp do możliwości, jakie stwarza posiadanie prawa jazdy kategorii AM.

Jakie uprawnienia wynikają z posiadania prawa jazdy kategorii AM?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy jest zobligowany do posiadania prawa jazdy kategorii AM. Wystarczy posiadać jeden z najpopularniejszych zestawów uprawnień, czyli prawo jazdy kategorii B. Pozwala ono kierować motorowerami, czterokołowcami o prędkości do 45 km/h i pojazdami z przyczepą o DMC 750 kg.

Jakie uprawnienia będzie miała osoba, która zda egzamin na prawo jazdy kategorii AM? O prawo jazdy kategorii AM może się starać osoba, która ukończyła 14 lat. Oznacza to, że kategoria AM umożliwia uczestniczenie w ruchu drogowym bardzo młodym osobom. 

Posiadacz prawa jazdy AM będzie mógł prowadzić motorower dwukołowy lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika spalinowego na poziomie 50 cm3 lub 4 kW, jeżeli chodzi o silnik elektryczny. Kierowca z prawem jazdy kategorii AM będzie mógł także wsiąść do lekkiego czterokołowca o masie nieprzekraczającej 350 kg.

Pierwsze kroki, jakie należy wykonać, żeby otrzymać prawo jazdy kategorii AM

Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić kilka konkretnych warunków. Na początku należy założyć Profil Kandydata na Kierowcę. Jak to zrobić? Należy mieć ukończone 14 lat.

Następnie wchodzi się na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy. Widoczne są liczne zakładki, które umożliwiają przejście całego procesu krok po korku. Warto przygotować m.in. wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, aktualne zdjęcie zgodne z wytycznymi, dowód osobisty lub paszport i pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego.

Szczególnie ważny jest ostatni dokument ze względu na fakt, że pomimo tego, że osoba mająca już 14 lat może ubiegać się o prawo jazdy kategorii AM, to ciągle odpowiedzialność za nią ponoszą dorośli.

Następnie dokumenty składa się w dowolnym momencie w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania: w urzędzie miasta, jeżeli zainteresowany mieszka w mieście na prawach powiatu lub w urzędzie dzielnicy, jeżeli mieszka się w Warszawie. Numer PKK można odebrać nawet od razu po przedłożeniu w urzędzie dokumentów, jeżeli nie wymagają one dodatkowej weryfikacji.l

Egzaminy na prawo jazdy kategorii AM

Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy zdać egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny. Pierwszy z nich składa się z 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej i 12 specjalistycznej. Trwa 25 minut. Natomiast egzamin praktyczny obejmuje: sprawdzenie stanu technicznego, manewry na placu i jazdę w ruchu miejskim.

Przeczytaj też: https://startmoto.pl/nauka-jazdy/inne-kategorie/szkolenie-na-ce-jakie-pojazdy-maja-szkoly-jazdy/

Zdjęcie główne: Dom J/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Pojawią się nowe pytania na egzaminie teoretycznym!
Jak co roku możemy się spodziewać, że na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy pojawią się nowe pytania. Co się zmieni?
Jak dobrze dopasować koszulę męską do twojego indywidualnego stylu?
Jak dobrze dopasować koszulę męską do twojego indywidualnego stylu?
Odkryj sekrety stylowych męskich stylizacji! Artykuł pomoże Ci zrozumieć jak dopasować koszulę do swojego indywidualnego stylu. Smak, elegancja, a zarazem wygoda - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
Jak wyprowadzić pojazd z poślizgu? Sprawdź nasz poradnik
Jak wyprowadzić pojazd z poślizgu? Sprawdź nasz poradnik
Wpadłeś w poślizg? Nie panikuj! Sprawdź, co robić, kiedy stracisz kontrolę nad pojazdem!
Ostatnie wpisy