Osoba starsza, a prawo jazdy – zalety i trudności

Osoba starsza, a prawo jazdy – zalety i trudności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby starsze wraz z wiekiem mają mniej wyostrzone zmysły, sprawność fizyczną i refleks. Oczywiście nie jest to prawda uniwersalna, ponieważ zdarza się, że seniorzy dużo lepiej radzą sobie za kółkiem niż młode osoby. 

Jednakże faktem jest, że wraz z wiekiem nasze pole widzenia ulega zawężeniu, reakcja nie jest tak szybka, jak wcześniej (co może stać się przyczyną niebezpiecznych zdarzeń na drodze), nie mamy już podzielnej uwagi czy też niewłaściwie oceniamy odległość (co jest kluczowe podczas prowadzenia każdego rodzaju pojazdu). 

Z pewnością, decyzja o zrezygnowaniu z prowadzenia pojazdu z przyczyn zdrowotnych jest ciężka. Nie da się ukryć, że możliwość szybkiego przemieszczania się autem jest nieocenionym udogodnieniem. Bez tego wypad do miasta może stać się wyprawą na Mount Everest. 

Z punktu widzenia polskiego prawa – w naszym kraju nie obowiązuje zakaz jazdy samochodem po osiągnięciu konkretnego wieku. Mimo wszystko warto zastanowić się nad regulacją wymagającą przeprowadzania obowiązkowych badań po przekroczeniu określonego wieku. Polskie społeczeństwo starzeje się i w ciągu najbliższych dekad zaobserwujemy wzrost liczby seniorów na polskich drogach. Jakie więc trudności i zalety może mieć prowadzenie auta przez starszą osobę?

Zalety

Bez wątpienia, ogromną zaletą posiadania prawa jazdy w starszym wieku jest zgromadzone doświadczenie. Jest to nieoceniona pomoc podczas codzienności za kółkiem. Dzięki mnogości lekcji życiowych istnieje o wiele mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez seniora. 

Osoby starsze są też z reguły mniej skłonne do agresji czy wyciągania pochopnych wniosków na drodze. Jako dojrzali ludzie rozwiązują problemy kierując się raczej  doświadczeniem i logiką niż emocjami. Seniorzy to również dobry przykład dla młodszych użytkowników dróg dzięki większej kulturze jazdy. Nie zapominajmy, że to właśnie inni kierowcy mają największy wpływ na to, jak poruszamy się po drogach. Bardzo często można zauważyć ciche przyzwolenie na wykroczenia drogowe, usprawiedliwiane argumentacją – “inni też tak robią, więc co jest w tym złego?”. 

Bogate doświadczenie życiowe może również wpłynąć na potencjalne udzielenie pomocy ofiarom wypadku – wszyscy zdajemy sobie sprawę z plagi, jaką w ostatnim czasie stało się nieudzielanie pomocy na drodze. Warto przypomnieć, że jest to nasz obowiązek – kodeks drogowy przewidział odpowiednie kary za ucieczkę z miejsca wypadku. Regułą jest, że ludzie starsi są statystycznie bardziej odpowiedzialni i znają wagę swoich czynów. 

Trudności

Nie trzymałbym się faktów nie wspominając o drugiej stronie medalu – trudnościach. Wraz z wiekiem, nasze ciało odmawia posłuszeństwa. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że na drodze występują sytuacje, kiedy o życiu lub śmierci decydują sekundy. Opóźniona reakcja i koordynacja ruchowa może stać się przyczyną tragedii na drodze.  

Często zdarza się, że kierowcy unikają jak ognia badań kontrolnych i sprawności psychoruchowej. Z tego powodu, od kilku lat słychać głosy w przestrzeni publicznej domagające się zmiany przepisów, na mocy których po ukończeniu 65. roku życia zostaniemy obowiązkowo poproszeni o wykonanie stosownych badań i testów – wszystko w trosce o bezpieczeństwo każdego użytkownika polskich dróg. 

Chcę w tym momencie zaznaczyć, że o możliwości prowadzenia pojazdu powinna decydować kondycja psychofizyczna, a nie wiek. 

Porady dla seniora za kółkiem

Teraz przedstawimy Wam kilka rad, dzięki którym będziecie w stanie cieszyć się przyjemnością jazdy samochodem niezależnie od wieku. Każdy może wyciągnąć coś wartościowego z następującej listy:

  1. Dostosuj sposób jazdy do swoich możliwości. Zachowaj odpowiednią odległość i bądź czujny. O wypadku decydują ułamki sekund.
  2. Nie doprowadzaj się do stanu zmęczenia za kierownicą. Wyczerpane ciało oznacza więcej popełnionych błędów.
  3. Dostosuj styl jazdy do warunków pogodowych.
  4. Przemyśl uwagi swojego otoczenia dotyczące twojej jazdy. Nie musisz się z nimi zgadzać, ale wykonaj rachunek sumienia przed sobą samym.
  5. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, dogłębnie przeczytaj ulotkę i skonsultuj się z lekarzem. Niektóre leki mają zły wpływ na zdolność kierowania samochodem.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Praktyczny egzamin C+E – jak wygląda?
Wybierasz się na kurs prawa jazdy kategorii C+E? Sprawdź, jak wygląda egzamin praktyczny i na co musisz się przygotować.
Jak wybrać odpowiednie części do drona bez zasypywania się informacjami?
Jak wybrać odpowiednie części do drona bez zasypywania się informacjami?
Poradnik krok po kroku do wyboru idealnych części do drona, bez konieczności przeszukiwania masy informacji. Dowiedz się, jak technologia może być prostsza!
Czy pijany kierowca będzie mógł stracić nie tylko prawo jazdy, ale też samochód? Jest projekt!
Czy pijany kierowca będzie mógł stracić nie tylko prawo jazdy, ale też samochód? Jest projekt!
Najnowsza ustawa uchwalona przez Sejm podzieliła opinię publiczną. Czy konfiskata auta to odpowiednia kara dla pijanych kierowców?
Ostatnie wpisy