Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik

Pierwszy kontakt z policją po egzaminie – poradnik
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Świeży świstek uprawniający Cię do prowadzenia samochodu, wiatr we włosach, warkot silnika – jednym słowem wolność. Do głowy przychodzą różne pomysły. Głównie te rozsądne, ale zdarzają się również te troszkę bardziej lekkomyślne. Nagle w lusterku wstecznym zauważasz koguty, wiesz, że wpadłeś w kłopoty. Jak zachować spokój i zimną krew? 

Suszarka i lizak

Badanie wykazało, że średnio co 10. kierowca w Polsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy otrzymał mandat. Większość z nich dotyczy przekroczenia prędkości, za to 16% kierowców zostało ukaranych za nieprawidłowy manewr, 9% za nieustąpienie pierwszeństwa, a 8% za złe parkowanie. Co ciekawe, trzy czwarte mandatów za przekroczenie prędkości otrzymują kobiety. 

Warto zaznaczyć, że funkcjonariusz drogówki może Cię zatrzymać również w celu przeprowadzenia rutynowej kontroli, np. sprawdzając trzeźwość kierowcy. 

Każdy kierowca, a w szczególności świeży adept czterech kółek, powinien wiedzieć jak zachować się w razie kontroli lub zatrzymania i czego wymagać od funkcjonariuszy.

Kto i gdzie może Cię skontrolować?

Przypominam, że zatrzymania w celu przeprowadzenia kontroli może dokonać nie tylko umundurowany policjant, ale również funkcjonariusz w cywilu. Istnieje jednak pewien warunek, który w takim wypadku musi być spełniony – funkcjonariusz może to zrobić jedynie w terenie zabudowanym, używając tzw. lizaka lub latarki. Ograniczenie to nie występuje w przypadku umundurowanych funkcjonariuszy – mogą oni przeprowadzić kontrolę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Sygnał do zatrzymania musi być wydany w sposób, który umożliwi jego zauważenie lub usłyszenie. 

Co, jeśli chodzi o Twoje obowiązki? Samochód lub motocykl musisz zatrzymać w miejscu nieutrudniającym ruchu innym uczestnikom ruchu drogowego. W sytuacji nadzwyczajnej może to być również miejsce niedozwolone znakami lub przepisami, o ile jest bezpieczne. Wyjątkiem od reguły będzie tutaj zatrzymanie w wyniku pościgu, złego stanu technicznego pojazdu lub podejrzanego zachowania kierującego. 

Jak zachować się podczas kontroli?

 1. Po otrzymaniu sygnału dźwiękowego lub świetlnego Twoim pierwszym zadaniem będzie wybranie bezpiecznego miejsca do zatrzymania pojazdu.
 2. Jeżeli polecenie wydane jest z radiowozu podczas ruchu, policjant dysponuje rozkazem podążania za radiowozem w celu wskazania punktu do zatrzymania pojazdu.
 3. Kierowca nie powinien wysiadać z pojazdu, o ile nie prosi o to funkcjonariusz. Najlepiej będzie, jeśli otworzysz okno i grzecznie zaczekasz na mundurowego.

Jeżeli zatrzymanie nie następuje w wyniku pościgu, obydwie strony powinny trzymać się określonego protokołu:

 • obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest przedstawienie się, podanie stopnia służbowego, a następnie określenie powodu zatrzymania kierowcy. Niedopuszczalne jest, by funkcjonariusz rozpoczynał rozmowę, pytając o to, czy kierowca jest świadomy powodu zatrzymania,
 • z kolei legitymację służbową zawsze musi okazać policjant nieumundurowany, niezależnie od ewentualnej prośby zatrzymanego,
 • następnie, policjant powinien poprosić Cię o potrzebne dokumenty – przypominamy, jednak, że pod koniec tego roku nie będziesz musiał ich ze sobą wozić, a wszystkie potrzebne dokumenty będziesz mógł okazać za pomocą telefonu komórkowego.

W wyjątkowych sytuacjach policjant może poprosić o wejście do radiowozu – np. w celu odtworzenia nagrania lub w celu przeprowadzenie badania trzeźwości. Wynik od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi jest wykroczeniem – oznacza to, że kierujący może trafić do aresztu nawet na 30 dni, otrzymać grzywnę i stracić prawo jazdy nawet na 3 lata. Wyniki powyżej tej granicy traktowane są jako przestępstwo, które podlega karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 3 lat oraz zakazu prowadzenia pojazdów przez co najmniej 3 lata. 

Prawa zatrzymanego

Pamiętaj, że podczas kontroli przysługuje zatrzymanemu szereg praw, a jest to między innymi możliwość:

 • złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności służbowych,
 • zakwestionowania zasadności lub wysokości mandatu,
 • żądania powtórzenia badania na obecność alkoholu,
 • poproszenia o pokazanie nagrania z wideorejestratora lub zapoznania z wynikiem pomiaru,
 • zażądania kopii świadectwa legalizującego urządzenia pomiarowego.

Nieznajomość prawa szkodzi, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zagłębić się w kruczki prawne, które w nadarzającej się okazji mogą uratować Ci skórę. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Hulajnogi elektryczne – straż miejska może karać kierowców!
Korzystasz często z hulajnogi elektrycznej? Zwróć uwagę na jej odpowiednie użytkowanie, bo mandat może wręczyć Ci nawet straż miejska!
Jazda na podwójnym gazie zakończyła się w… przydrożnym rowie!
Jazda na podwójnym gazie zakończyła się w… przydrożnym rowie!
Jak się okazało, kierujący nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Teraz grozi mu wysoka grzywna i wokanda sądowa.
Japonia. Komputer zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad autem
Japonia. Komputer zdecyduje, czy może przejąć prowadzenie nad autem
System podejmie decyzje na podstawie warunków atmosferycznych i drogowych.
Ostatnie wpisy