Jak dbać o auto z automatyczną skrzynią biegów?

Jak dbać o auto z automatyczną skrzynią biegów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak sprawić, żeby auto z automatyczną skrzynią biegów miało długi przebieg i niskie koszty serwisowe? Skorzystaj z porad podanych w artykule. 

Regularna wymiana oleju

Systematyczne konserwacje pojazdu oraz odpowiednie użytkowanie automatycznej skrzyni biegów przekładają się na długą eksploatację auta. Należy przede wszystkim regularnie sprawdzać stan oleju, który jest odpowiedzialny za smarowanie całej przekładni i odprowadza ciepło od pracujących elementów. Dobrym rozwiązaniem może być dynamiczna wymiana oleju, która stanowi efektywną metodę wymiany zużytego oleju na nowy w automatycznej skrzyni biegów. Metoda dynamiczna polega na podłączeniu do skrzyni specjalistycznego urządzenia, które – pod ciśnieniem i z użyciem odpowiednich środków – czyści całą skrzynię i wszystkie kanały olejowe, wliczając sprzęgła, hamulce, pompę czy chłodnicę oraz sprzęgło hydrokinetyczne (konwerter). Dzięki temu stary olej smarujący i wszelkie osady zostają wypłukane, a skrzynia uzupełniona o nowy środek. Przepracowany olej przekładniowy lub środek o niewłaściwych parametrach może doprowadzić do przegrzania i awarii skrzyni biegów. Interwały wymiany oleju są zwykle określone w dokumentach pojazdu. 

Wraz z używaniem pojazdu dochodzi do eksploatacyjnego zużycia elementów – w przypadku automatycznej skrzyni biegów uszkodzeniu najszybciej ulega zwykle sterownik hydrauliczny, w którym wycierają się suwaki, obudowa oraz elektrozawory. Elementy uszczelniające tracą swoją sprawność i sprężystość, przez co może dojść m.in. do wycieków z kanałów olejowych. Warto sprawdzać także stan pompy oleju oraz konwertera. Najlepiej w tym celu skorzystać z profesjonalnych usług serwisowo-doradczych, które oferuje MVS AUTO, zwłaszcza jeśli automatyczna skrzynia szarpie czy nie wybiera jakiegoś biegu. Należy również szybko reagować, kiedy pojawia się wyciek oleju lub czuć zapach spalenizny. 

Właściwa eksploatacja automatycznej skrzyni biegów

Częste awarie automatycznej skrzyni biegów są spowodowane także jazdą na wysokich obrotach przy nierozgrzanej skrzyni biegów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury wydłużają czas rozgrzewania skrzyni. Doprowadzenie do przegrzania skrzyni biegów może skutkować zatarciem trybów znajdujących się wewnątrz. W takim przypadku konieczna jest profesjonalna naprawa, która zapewni bezpieczne użytkowanie pojazdu. Na stronie https://www.mvs.auto.pl/ możesz zapoznać się z ofertą kompleksowej naprawy automatycznej skrzyni biegów czy regeneracji konwerterów, z roczną, pisemną gwarancją usług.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jackson David

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jazda na egzaminie we mgle – jak uniknąć wpadki?
Jazda na egzaminie we mgle – jak uniknąć wpadki?
Mgła może jesienią napsuć krwi wielu osobom, które podchodzą do egzaminów na prawo jazdy. Jak jednak skutecznie się z nią uporać?
Kiedy warto wypożyczyć auto i jak wybrać odpowiednie?
Kiedy warto wypożyczyć auto i jak wybrać odpowiednie?
Jak wygląda sama procedura? Odpowiadamy.
Zatrzymanie prawa jazdy za agresję na drodze? Petycja trafiła do Sejmu
Zatrzymanie prawa jazdy za agresję na drodze? Petycja trafiła do Sejmu
Według statystyk Instytutu Transportu Samochodowego, ponad 80% kierowców przyznaj, że co najmniej raz w tygodniu obserwuje lub doświadcza agresywnych zachowań na drodze.
Ostatnie wpisy