Jak dbać o auto z automatyczną skrzynią biegów?

Jak dbać o auto z automatyczną skrzynią biegów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak sprawić, żeby auto z automatyczną skrzynią biegów miało długi przebieg i niskie koszty serwisowe? Skorzystaj z porad podanych w artykule. 

Regularna wymiana oleju

Systematyczne konserwacje pojazdu oraz odpowiednie użytkowanie automatycznej skrzyni biegów przekładają się na długą eksploatację auta. Należy przede wszystkim regularnie sprawdzać stan oleju, który jest odpowiedzialny za smarowanie całej przekładni i odprowadza ciepło od pracujących elementów. Dobrym rozwiązaniem może być dynamiczna wymiana oleju, która stanowi efektywną metodę wymiany zużytego oleju na nowy w automatycznej skrzyni biegów. Metoda dynamiczna polega na podłączeniu do skrzyni specjalistycznego urządzenia, które – pod ciśnieniem i z użyciem odpowiednich środków – czyści całą skrzynię i wszystkie kanały olejowe, wliczając sprzęgła, hamulce, pompę czy chłodnicę oraz sprzęgło hydrokinetyczne (konwerter). Dzięki temu stary olej smarujący i wszelkie osady zostają wypłukane, a skrzynia uzupełniona o nowy środek. Przepracowany olej przekładniowy lub środek o niewłaściwych parametrach może doprowadzić do przegrzania i awarii skrzyni biegów. Interwały wymiany oleju są zwykle określone w dokumentach pojazdu. 

Wraz z używaniem pojazdu dochodzi do eksploatacyjnego zużycia elementów – w przypadku automatycznej skrzyni biegów uszkodzeniu najszybciej ulega zwykle sterownik hydrauliczny, w którym wycierają się suwaki, obudowa oraz elektrozawory. Elementy uszczelniające tracą swoją sprawność i sprężystość, przez co może dojść m.in. do wycieków z kanałów olejowych. Warto sprawdzać także stan pompy oleju oraz konwertera. Najlepiej w tym celu skorzystać z profesjonalnych usług serwisowo-doradczych, które oferuje MVS AUTO, zwłaszcza jeśli automatyczna skrzynia szarpie czy nie wybiera jakiegoś biegu. Należy również szybko reagować, kiedy pojawia się wyciek oleju lub czuć zapach spalenizny. 

Właściwa eksploatacja automatycznej skrzyni biegów

Częste awarie automatycznej skrzyni biegów są spowodowane także jazdą na wysokich obrotach przy nierozgrzanej skrzyni biegów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy niskie temperatury wydłużają czas rozgrzewania skrzyni. Doprowadzenie do przegrzania skrzyni biegów może skutkować zatarciem trybów znajdujących się wewnątrz. W takim przypadku konieczna jest profesjonalna naprawa, która zapewni bezpieczne użytkowanie pojazdu. Na stronie https://www.mvs.auto.pl/ możesz zapoznać się z ofertą kompleksowej naprawy automatycznej skrzyni biegów czy regeneracji konwerterów, z roczną, pisemną gwarancją usług.

Zdjęcie główne: pexels.com/Jackson David

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymuszenie pierwszeństwa – mandat i smutne konsekwencje
Wymuszenie pierwszeństwa – mandat i smutne konsekwencje
Wymuszenie pierwszeństwa to dość często spotykane przewinienie na polskich drogach. Potrafi ono doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Co grozi za wymuszenie pierwszeństwa?
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora? Podpowiadamy!
Zapisałeś się na egzamin prawa jazdy i już zaczynasz się stresować? Podpowiadamy co zrobić, gdy nie usłyszysz polecenia egzaminatora. Nie musi to oznaczać końca egzaminu!
Bezpieczna jazda motocyklem
Bezpieczna jazda motocyklem
Zdane prawo jazdy na motocykl nie jest wyznacznikiem dobrej i bezpiecznej jazdy - ważne jest, aby ciągle doskonalić swoją technikę prowadzenia pojazdu w różnych warunkach, np. na autostradzie lub podczas złej pogody.
Ostatnie wpisy