Zdajesz na B+C? Oto jak będzie przebiegał egzamin!

PRAKTYKA
Zdajesz na B+C? Oto jak będzie przebiegał egzamin!
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawa jazdy kategorii B oraz C to jedne z najpopularniejszych w naszym kraju. Jak wygląda ich zdobywanie i czego spodziewać się na egzaminie?

Wymaganie do zdobycia kategorii B oraz C

Wymagania trzeba rozpocząć od kategorii B, co wynika z jednego prostego powodu: nie ma możliwości podejścia do kursu na egzamin kategorii C, jeśli nie zdobyliśmy wcześniej prawa jazdy kategorii B. Aby uzyskać prawo jazdy kategorii B, należy mieć ukończone 18 lat, przejść przez cały kurs, a następnie zdać dwa egzaminy. Do kategorii C trzeba z kolei posiadać kategorię B, mieć ukończone 21 lat, a także przejść kurs i również zdać dwa egzaminy. 

Przebieg kursu i egzaminu na kategorię B

Kurs na prawo jazdy kategorii B ma raczej prosty przebieg. Składa się z dwóch części, tak samo jak egzamin, czyli z teorii oraz praktyki. Kurs teoretyczny to 30 godzin lekcyjnych, czyli trwających po 45 minut każda, w których trakcie kandydaci na kierowców uczą się podstaw jazdy i przepisów. Potem pora na 30 godzin jazd, czyli praktyczną część kursu.

Po ukończeniu kursu można zapisać się do WORD-u na państwowy egzamin teoretyczny składający się z 32 pytań punktowanych po 1, 2 lub 3 punkty. Do zdobycia są 74 punkty, a do zdania potrzebujemy 68. Potem pora na trwający od pół godziny do nawet godziny egzamin praktyczny. 

Przebieg kursu i egzaminu na kategorię C

Kurs i egzaminy na kategorię C są dość podobne do kategorii B. Wszystko dzieli się na teorię oraz praktykę. Teoria to 20 godzin wykładów, a w trakcie praktyki kandydat na kierowcę ma do przejechania 30 godzin za kierownicą samochodu ciężarowego. Całość kończy się egzaminami.

Teoria działa dokładnie tak samo, a jedyna różnica to 12 z 32 pytań. Mowa tu o pytaniach specjalistycznych, które są ekskluzywne dla danej kategorii. W trakcie egzaminu praktycznego trzeba z kolei udowodnić swoje umiejętności i znajomość samochodów ciężarowych najpierw na placu manewrowym, a następnie na mieście podczas jazdy w ruchu drogowym. 

W ten sposób można zdobyć najpierw kategorię B, a następnie prawo jazdy kat. C.

Zdj. główne: planet_fox/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Bezpieczeństwo strony to klucz do skutecznego pozycjonowania. Co zrobić, aby witryna szkoły jazdy wyświetlała się w pierwszych wynikach wyszukiwania?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Ciekawostka – czy wiesz, że niedługo matura może być podobna do egzaminu na prawo jazdy? Tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort szykuje zmiany w egzaminach dojrzałości!
Europejski ekspert Nissana prowadzi szkolenia nauki jazdy za kierownicą modelu JUKE
Europejski ekspert Nissana prowadzi szkolenia nauki jazdy za kierownicą modelu JUKE
25 lat doświadczenia za kółkiem skondensowane w serię trzech materiałów szkoleniowych to niesamowite osiągnięcie.
Ostatnie wpisy