Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?

PRAKTYKA
Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś w trakcie przechodzenia przez kurs na prawo jazdy kategorii A? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda egzamin teoretyczny, a także jak się na niego przegotować, by mieć większe szanse na jego pozytywne zdanie? Dowiedz się, czego może oczekiwać od Ciebie egzaminator.

Jak wygląda egzamin praktyczny?

Na początku egzamin odbywa się na placu. Konieczne jest pokazanie niektórych części pojazdu, a następnie wykonanie poszczególnych manewrów. Do zadań, jakie musi wykonać kursant, należy:

  • sprawdzenie stany technicznego pojazdu – egzaminator może wymagać zmonitorowanie stanu łańcucha, przemieszczenia pojazdu na wyznaczone stanowisko, a także postawienie go na podpórce;
  • jazda po łuku w kształcie litery 8;
  • wykonać slalom wolny;
  • wykonać slalom szybki;
  • ominąć przeszkody;
  • ruszyć z miejsca przodem na wzniesieniu.

Jeśli zadania na placu manewrowym zostaną zaliczone, egzaminator będzie wymagać wykonania kilku zadań na jezdni. Pierwszym z nich jest oczywiście wyjechanie z placu z zachowaniem ostrożności i przestrzeganiem wszystkich zasad ruchu drogowego. Następnie może wymagać przejechania przez rondo, skrzyżowanie. Z pewnością na egzaminie pojawi się wzniesienie, spadek i sygnalizacja świetlna, przez które trzeba będzie przejechać. Na samym końcu egzaminator może poprosić o zaparkowanie.

Nie stresuj się na egzaminie praktycznym

Warto wiedzieć, że egzaminatorzy nie lubią, gdy kursant nadmiernie się stresuje. Staraj się więc zachować spokój. Nie stresuj się nadmiernie i nie panikuj, ponieważ robi to negatywne wrażenie na egzaminatorze, który przecież ma zadania ocenić nie tylko Twoje umiejętności jako kierowcy, ale również zachowanie na drodze. Pamiętaj, że stres może znacząco utrudnić Ci skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Pamiętaj, by się nie spóźnić – zrób dobre wrażenie na egzaminatorze

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na egzaminatorze, nie spóźnij się na wyznaczoną godzinę. Nikt nie lubi spóźnialskich, a co więcej pamiętaj, że egzaminy nie bez powodu są umawiane na konkretne godziny. Jeśli się spóźnisz, może się okazać, że egzaminator ma dla Ciebie o wiele za mało czasu, ponieważ po Twoim egzaminie musi pojawić się na kolejnym. Jeśli zależy Ci na ty, aby zdać, koniecznie zjaw się przed czasem. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu, a także nieprzyjemności związanych z niekulturalnym zachowaniem.

Pamiętaj, by nie wdawać się w dyskusje z egzaminatorem

Wiele osób popełnia ten błąd i wchodzi w dyskusję z egzaminatorem. Jest to dość ryzykowne posunięcie, biorąc pod uwagę, że to właśnie od tej osoby zależy, czy zdasz egzamin, czy go oblejesz. Staraj się zachować pokorność i trzymać emocje na wodzy. Wdawanie się w dyskusje lub zaczynanie sprzeczki z pewnością nie zwiększy Twoich szans na zdanie egzaminu.

Przygotuj się na to, że jedziesz przed samochodem, w którym znajduje się egzaminator

Egzamin na prawo jazdy kategorii A nieco różni się do tego, w którym jeździ się dwuśladem. Na jednośladzie egzaminator nie będzie w stanie jechać obok osoby zdającej. Zazwyczaj za osobą jedzie samochód, w którym znajduje się egzaminator. Wydawać się to może trudne i skomplikowane, jednak wiele osób uważa, że jest to mniej stresujące i daje nieco więcej swobody.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kulig z wykorzystaniem samochodu, zawody driftu na parkingu – zobacz ile zapłacisz
Kulig z wykorzystaniem samochodu, zawody driftu na parkingu – zobacz ile zapłacisz
Choć z praktycznego punktu widzenia nie ma nic złego w szlifowaniu swoich umiejętności za kółkiem, to jednak robienie tego poza wyznaczonym do tego miejscem jest niestety niezgodne z prawem.
Czy zniżki OC wpływają na AC? Sprawdzamy
Czy zniżki OC wpływają na AC? Sprawdzamy
Posiadasz wysoką zniżkę OC i zastanawiasz się, czy dotyczy to również Autocasco? Sprawdzamy, czy polisy te są ze sobą powiązane.
Jak sprawdzić pojazd sprowadzany z zagranicy?
Jak sprawdzić pojazd sprowadzany z zagranicy?
Samochód sprowadzony z zagranicy to zawsze pewna doza niepewności w kwestii sprawności wszystkich jego podzespołów. Na co zwrócić uwagę przed wyborem auta? Sprawdźmy!
Ostatnie wpisy