Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?

PRAKTYKA
Jak zdać praktyczny egzamin w kategorii A? Czego oczekują egzaminatorzy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś w trakcie przechodzenia przez kurs na prawo jazdy kategorii A? Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda egzamin teoretyczny, a także jak się na niego przegotować, by mieć większe szanse na jego pozytywne zdanie? Dowiedz się, czego może oczekiwać od Ciebie egzaminator.

Jak wygląda egzamin praktyczny?

Na początku egzamin odbywa się na placu. Konieczne jest pokazanie niektórych części pojazdu, a następnie wykonanie poszczególnych manewrów. Do zadań, jakie musi wykonać kursant, należy:

  • sprawdzenie stany technicznego pojazdu – egzaminator może wymagać zmonitorowanie stanu łańcucha, przemieszczenia pojazdu na wyznaczone stanowisko, a także postawienie go na podpórce;
  • jazda po łuku w kształcie litery 8;
  • wykonać slalom wolny;
  • wykonać slalom szybki;
  • ominąć przeszkody;
  • ruszyć z miejsca przodem na wzniesieniu.

Jeśli zadania na placu manewrowym zostaną zaliczone, egzaminator będzie wymagać wykonania kilku zadań na jezdni. Pierwszym z nich jest oczywiście wyjechanie z placu z zachowaniem ostrożności i przestrzeganiem wszystkich zasad ruchu drogowego. Następnie może wymagać przejechania przez rondo, skrzyżowanie. Z pewnością na egzaminie pojawi się wzniesienie, spadek i sygnalizacja świetlna, przez które trzeba będzie przejechać. Na samym końcu egzaminator może poprosić o zaparkowanie.

Nie stresuj się na egzaminie praktycznym

Warto wiedzieć, że egzaminatorzy nie lubią, gdy kursant nadmiernie się stresuje. Staraj się więc zachować spokój. Nie stresuj się nadmiernie i nie panikuj, ponieważ robi to negatywne wrażenie na egzaminatorze, który przecież ma zadania ocenić nie tylko Twoje umiejętności jako kierowcy, ale również zachowanie na drodze. Pamiętaj, że stres może znacząco utrudnić Ci skupienie się na wykonywanych zadaniach.

Pamiętaj, by się nie spóźnić – zrób dobre wrażenie na egzaminatorze

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na egzaminatorze, nie spóźnij się na wyznaczoną godzinę. Nikt nie lubi spóźnialskich, a co więcej pamiętaj, że egzaminy nie bez powodu są umawiane na konkretne godziny. Jeśli się spóźnisz, może się okazać, że egzaminator ma dla Ciebie o wiele za mało czasu, ponieważ po Twoim egzaminie musi pojawić się na kolejnym. Jeśli zależy Ci na ty, aby zdać, koniecznie zjaw się przed czasem. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu, a także nieprzyjemności związanych z niekulturalnym zachowaniem.

Pamiętaj, by nie wdawać się w dyskusje z egzaminatorem

Wiele osób popełnia ten błąd i wchodzi w dyskusję z egzaminatorem. Jest to dość ryzykowne posunięcie, biorąc pod uwagę, że to właśnie od tej osoby zależy, czy zdasz egzamin, czy go oblejesz. Staraj się zachować pokorność i trzymać emocje na wodzy. Wdawanie się w dyskusje lub zaczynanie sprzeczki z pewnością nie zwiększy Twoich szans na zdanie egzaminu.

Przygotuj się na to, że jedziesz przed samochodem, w którym znajduje się egzaminator

Egzamin na prawo jazdy kategorii A nieco różni się do tego, w którym jeździ się dwuśladem. Na jednośladzie egzaminator nie będzie w stanie jechać obok osoby zdającej. Zazwyczaj za osobą jedzie samochód, w którym znajduje się egzaminator. Wydawać się to może trudne i skomplikowane, jednak wiele osób uważa, że jest to mniej stresujące i daje nieco więcej swobody.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przepisy dla młodych kierowców – o czym warto pamiętać?
Przepisy dla młodych kierowców – o czym warto pamiętać?
Każdy świeżo upieczony kierowca powinien pamiętać o kilku ważnych przepisach. O czym warto wiedzieć, wybierając się na pierwszą samodzielną przejażdżkę?
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
Kupno i sprzedaż auta – na co zwrócić uwagę?
O czym pamiętać, sprzedając lub kupując auto? Najważniejsze aspekty handlu używanymi samochodami.
Na pamięć, czy na zrozumienie — jak się uczyć do egzaminu teoretycznego
Na pamięć, czy na zrozumienie — jak się uczyć do egzaminu teoretycznego
Jak skutecznie uczyć się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy? Mamy na to kilka niezawodnych, sprawdzonych sposobów. Droga do zostania kierowcą nie musi być usłana cierniami.
Ostatnie wpisy