Zimą czy latem – kiedy łatwiej zdać prawko?

Zimą czy latem – kiedy łatwiej zdać prawko?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej udać się na kurs prawa jazdy? Chcesz wiedzieć, czy pora roku ma w tym wypadku znaczenie? Każdy przyszły kierowca zastanawia się, jak ułatwić sobie zadanie i zwiększyć szansę na zdanie egzaminu. Warto przekonać się, czy pora roku i warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz mają wpływ na przebieg egzaminu, a co więcej, na zdawalność.

Czy pora roku wpływa na przebieg egzaminu praktycznego?

Przed przestąpieniem do egzaminu teoretycznego i praktycznego z prawa jazdy konieczne jest przejście przez kurs przygotowawczy oraz przejechanie z instruktorem kilkudziesięciu godzin. Dopiero potem można przystąpić do egzaminu teoretycznego, a po nim do egzaminu praktycznego. Teoria zazwyczaj jest zdawana z łatwością przez większość osób. Inaczej sprawa wygląda w przypadku praktyki. Tutaj egzamin składa się z trzech części. Na początku konieczne jest wykonanie jednego lub dwóch zadań wyznaczonych przez egzaminatora – wskazanie świateł, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. 

Potem przechodzi się do zadań na placu manewrowym, gdzie konieczne będzie wykonanie manewru parkowania i ruszania na wzniesieniu. Dopiero potem możliwe jest wyjechanie na miasto. Tam egzaminator z pewnością będzie chciał sprawdzić, jak kursant radzi sobie na skrzyżowaniach, na światłach, rondzie itd. Pora roku nie ma wpływu na przebieg egzaminu i mimo trudnych warunków atmosferycznych kursant będzie musiał przejść przez wszystkie kroki egzaminu.

Warunki na drogach latem – czego można się spodziewać?

Zdaniem wielu kierowców i przyszłych posiadaczy prawa jazdy lato to idealna pora roku na to, by wybrać się na kurs i zdać egzamin. Warunki na drodze są łatwiejsze niż zimą. Jedynym utrudnieniem, jakie może się pojawić, są opady deszczu, jednak nie wydaje się to tak straszne, jak zalodzone drogi. O tej porze roku znacznie trudniej jest wpaść w poślizg, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać kontrolę nad pojazdem.

Warunki na drogach zimą – na co trzeba się przygotować?

Zima wydaje się bardzo trudnym czasem dla kierowców i kursantów. Trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że na drogach jest znacznie więcej korków, łatwiej o kolizję i utratę kontroli nad pojazdem. Warto jednak zaznaczyć, że nie sztuką jest nauczyć się jeździć samochodem przy łatwych warunkach. Jeśli jednak zdobędziesz tę umiejętność bez względu na to, czy pada śnieg, czy drogi są czyste, czy śliskie, to będziesz przygotowany na niemal każdą ewentualność.

Podsumowanie – kiedy łatwiej jest zdać prawo jazdy?

Warto więc wiedzieć, że dużo łatwiej jest zdać prawo jazdy latem. Jednak osoby decydujące się na przejście przez kurs i egzamin w sezonie zimowym mają nieco więcej umiejętności już na samym początku. To właśnie zima jest najtrudniejszą porą roku dla kierowców, dlatego osoby, które uczyły się jeździć latem, w momencie kiedy pojawi się śnieg, mogą być zaskoczone, że trudniej prowadzi się pojazd w takich warunkach. Dodatkowo należy bardziej skupić się na drodze, ponieważ opady śniegu sprawiają, że nie tylko Twój samochód traci na przyczepności do podłoża, ale dzieje się to u każdego uczestnika ruchu drogowego. Trzeba więc dokładnie obserwować, co dzieje się na drodze, by móc uniknąć kolizji i wykonać manewr na tyle spokojnie, by nie doszło do poślizgu. Jeśli chcesz nauczyć się więcej podczas kursu, to warto zdecydować się na jego zapisanie się podczas okresu zimowego. 

Zdjęcie główne: Gaith Shalan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy egzamin teoretyczny na kierowcę ciężarowego różni się od egzaminu na prawo jazdy osobowego?
Czy egzamin teoretyczny na kierowcę ciężarowego różni się od egzaminu na prawo jazdy osobowego?
Rozważania na temat różnic i podobieństw egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B i C.
Nauka jazdy samochodem – od czego zacząć?
Nauka jazdy samochodem – od czego zacząć?
Aby stać się prawdziwym kierowcą, trzeba poświęcić wiele czasu na naukę jazdy samochodem. Od czego najlepiej zacząć swoją przygodę z motoryzacją?
Zastosowanie szaf elektrycznych przemysłowych w różnych sektorach gospodarki
Zastosowanie szaf elektrycznych przemysłowych w różnych sektorach gospodarki
Odkryj różnorodność zastosowań szaf elektrycznych przemysłowych w różnych sektorach gospodarki - od przemysłu ciężkiego po sektor usług. Dowiedz się, jak te wszechstronne urządzenia mogą zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo.
Ostatnie wpisy