Jak zachowywać się na egzaminie i zwracać do egzaminatora?

PRAKTYKA
Jak zachowywać się na egzaminie i zwracać do egzaminatora?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, by zdać egzamin na prawo jazdy? Przygotowaliśmy dla Was zestaw wskazówek i porad, które pomogą Wam zdobyć upragnione uprawnienia. Powiemy Wam również jak zachować się w trakcie egzaminu i jak zwracać się do egzaminatora.

Vademecum

Egzamin teoretyczny

Część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy będziesz zdawać korzystając ze specjalnie przygotowanego komputera – nie martw się, jeśli nie masz przyjacielskich stosunków z tego typu urządzeniami, obsługa jest bardzo prosta, nawet dla osoby, która nigdy nie miała kontaktu z tego typu urządzeniami. Co więcej, zanim rozpoczniesz egzamin, zawsze możesz poprosić egzaminatora o dodatkowe wyjaśnienia. 

Plac manewrowy

Podczas tego etapu musisz wykazać się umiejętnością wykonania zadań, które wielokrotnie wykonywałeś ze swoim instruktorem. Skup się na poleceniach egzaminatora i nie spiesz się. Masz dużo czasu, by przygotować samochód egzaminacyjny do jazdy. Sprawdź więc, czy wykonałeś wszystkie konieczne czynności. Nawet najlepszemu kierowcy od czasu do czasu zgaśnie silnik, dlatego nie pozwól, by Cię to zestresowało. Jeśli coś Ci się nie powiedzie, zawsze masz drugą szansę na udowodnienie swoich umiejętności. 

Wyjazd na miasto

Egzaminator będzie wydawał polecenia w sposób umożliwiający spokojne ich wykonanie. Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić egzaminatora o powtórzenie polecenia, czy o wcześniejsze ich podawanie. Jeśli nie zrozumiałeś polecenia, nie ukrywaj tego i zapytaj jeszcze raz egzaminatora. Jeśli, np. nie zdążyłeś zmienić pasa ruchu do skrętu w lewo, jedź zgodnie ze znakami drogowymi. Jednakże nie zapomnij wyjaśnić egzaminatorowi powodu swojego zachowania. 

Wsłuchaj się uważnie w uwagi egzaminatora i uwzględniaj je w dalszej części egzaminu, np. kontroluj zachowanie bezpiecznej odległości. Jeśli, pomimo wszelkich starań, nie udało Ci się pozytywnie przejść egzaminu, słuchaj uważnie oceny egzaminatora – zwróci on uwagę na elementy, które powinieneś poprawić. 

Stres egzaminacyjny

Stres pokrzyżował plany niezliczonej liczbie osób, zdających egzamin na prawo jazdy. Istnieją metody, których warto użyć, by chociaż trochę ulżyć sobie podczas egzaminu. 

Instruktor podczas jazd powinien pracować z kursantem nie tylko pod względem technicznych umiejętności prowadzenia samochodu, ale również nad pewnością siebie przyszłego kierowcy. Umiejętność ta jest bardzo ważna. Użyłem słowa “umiejętność”, ponieważ pewność siebie to coś, co można w większym lub w mniejszym stopniu wyćwiczyć. 

Metodą, którą osobiście polecam to przećwiczenie z dobrym instruktorem trasy egzaminu jeszcze zanim się on rozpocznie. Na pewno pomoże Ci to nabrać większej pewności siebie przed samym egzaminem, a rady instruktora pomogą uniknąć potencjalnych pułapek na wyznaczonej trasie. 

Ponadto, sprawdź, czy najbliższy WORD nie oferuje bezpłatnych seminariów, które pomogą Ci opanować stres podczas egzaminu i nakierują, na co zwrócić uwagę planując dodatkowe jazdy z instruktorem.  

Najbardziej przydatne porady

Przede wszystkim, zwracaj się do egzaminatora z odpowiednim szacunkiem i kulturą. Egzaminator wykonuje swoją pracę i również wpływa na niego spory stres, w końcu od niego zależy to, czy dopuści do ruchu ulicznego zdającego, który może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Nie daj się zaskoczyć, gdy zapali się żółte światło

Jeśli zbliżasz się do miejsca z sygnalizacją i zapali się żółte światło, szybko zdecyduj czy zatrzymasz się, czy, w razie zbytniego zbliżenia się do miejsca, w którym powinieneś się zatrzymać, będziesz jechał dalej. 

Warunkowy skręt

Zapalona zielona strzałka zezwala na warunkowy wjazd za sygnalizator. Jeśli ją widzisz, nie czekaj na zachętę – bierność zostanie odebrana jako oznaka niewiedzy lub braku właściwego przygotowania do uczestnictwa w ruchu drogowym.

Wyjazd z drogi podporządkowanej

Próżno szukać w tym przypadku zachęty ze strony egzaminatora. Sam będziesz musiał wiedzieć, czy możesz wyjechać i czy nie wymusisz w ten sposób pierwszeństwa.

Przejścia dla pieszych

Wiele nieznanych egzaminów wynika z braku reakcji zdającego na sytuację panującą na przejściu dla pieszych. Jeśli widzisz pieszego, zdejmij nogę z gazu – będzie to sygnał dla egzaminatora, że jesteś przygotowany do awaryjnego zatrzymania samochodu. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Gdzie umówić się na jazdę testową Hyundaiem? Podpowiadamy
Jazda testowa jest obowiązkowym etapem wyboru nowego samochodu. Pozwala zweryfikować różne zasłyszane informacje i opinie o danym modelu, upewnić się, że konkretne auto spełnia oczekiwania przyszłego właściciela, a przy okazji zyskać możliwość porównania ze sobą różnych wersji silnikowych czy wyposażenia.
Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis
Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis
Niedługo będzie można kierować autem bez prawa jazdy w kieszeni. Na początku grudnia wejdą w życie nowe przepisy, które znacznie ułatwią życie kierowcom.
Złomowanie pojazdów – fakty i mity
Złomowanie pojazdów – fakty i mity
Złomowanie auta to sposób na pozbycie się pojazdu, który uległ zniszczeniu np. wskutek kolizji i nie nadaje się do dalszej […]
Ostatnie wpisy