Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis

CO NOWEGO?
Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niedawno został podpisany dokument, który wprowadza w życie przepis znoszący obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Zmiany te są efektem tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców. 

Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jest to spore ułatwienie dla kierowców, którzy już od ponad dwóch lat nie muszą wozić ze sobą ani dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu, ani samego dowodu rejestracyjnego.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie za trzy miesiące od momentu podpisania dokumentu. Pewne jest więc, że już na początku grudnia kierowcy będą po prostu mogli wsiąść do auta i jechać. Jednocześnie, minister cyfryzacji zaznaczył, że niedługo Polacy wszystkie niezbędne dokumenty będą mogli trzymać w jednym miejscu, w aplikacji mObywatel. Znaleźć tam można już między innymi mPojazd, czyli dokładne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Kto będzie mógł korzystać z takiego rozwiązania? Wszyscy właściciele i współwłaściciele pojazdów, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Aplikacja pokazuje ważność polisy OC i przeglądu technicznego, a dodatkowo przypomina o dacie upłynięcia ich ważności na 30 dni przed ostatecznym terminem.

Aplikacja mPojazd to także encyklopedia podstawowych danych o pojeździe: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Sporym ułatwieniem dla kierowców może okazać się możliwość szybkiego i prostego sprawdzenia liczby punktów karnych w aplikacji mObywatel. Aby ją uruchomić, potrzebny jest profil zaufany, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chojnice otwierają się na nowych kierowców. Będzie tam można zdawać prawo jazdy
Chojnice otwierają się na nowych kierowców. Będzie tam można zdawać prawo jazdy
Dokładnie 2 września bieżącego roku otwarto nowy oddział Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tym razem przyszła kolej na Chojnice, miejscowość oddaloną od Gdańska aż o 135 kilometrów. Miasto pomyślało o kandydatach chętnych na prawo jazdy i ułatwiło im zdawanie egzaminu.
Czy warto zdawać egzamin na prawo jazdy w Czechach?
Czy warto zdawać egzamin na prawo jazdy w Czechach?
Czeskie egzaminy na prawo jazdy słyną z tego, że są naprawdę łatwe do zdania. Czy jednak warto tam zdawać na prawko i jak ewentualnie to zrobić?
Jak wybór odpowiedniej zabudowy wpływa na komfort podróży w autobusach?
Jak wybór odpowiedniej zabudowy wpływa na komfort podróży w autobusach?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrane zabudowy mogą zwiększyć komfort podróży autobusami. W artykule omawiamy różne rodzaje zabudowy i ich wpływ na jakość podróży.
Ostatnie wpisy