Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis

CO NOWEGO?
Będzie można prowadzić auto bez prawa jazdy w kieszeni. Niedługo wejdzie w życie nowy przepis
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niedawno został podpisany dokument, który wprowadza w życie przepis znoszący obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Zmiany te są efektem tak zwanego pakietu deregulacyjnego dla kierowców. 

Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jest to spore ułatwienie dla kierowców, którzy już od ponad dwóch lat nie muszą wozić ze sobą ani dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu, ani samego dowodu rejestracyjnego.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy mają wejść w życie za trzy miesiące od momentu podpisania dokumentu. Pewne jest więc, że już na początku grudnia kierowcy będą po prostu mogli wsiąść do auta i jechać. Jednocześnie, minister cyfryzacji zaznaczył, że niedługo Polacy wszystkie niezbędne dokumenty będą mogli trzymać w jednym miejscu, w aplikacji mObywatel. Znaleźć tam można już między innymi mPojazd, czyli dokładne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Kto będzie mógł korzystać z takiego rozwiązania? Wszyscy właściciele i współwłaściciele pojazdów, które znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Aplikacja pokazuje ważność polisy OC i przeglądu technicznego, a dodatkowo przypomina o dacie upłynięcia ich ważności na 30 dni przed ostatecznym terminem.

Aplikacja mPojazd to także encyklopedia podstawowych danych o pojeździe: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Sporym ułatwieniem dla kierowców może okazać się możliwość szybkiego i prostego sprawdzenia liczby punktów karnych w aplikacji mObywatel. Aby ją uruchomić, potrzebny jest profil zaufany, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prawo jazdy nie dla każdego? Kluczowy będzie stan zdrowia!
Prawo jazdy nie dla każdego? Kluczowy będzie stan zdrowia!
Propozycja dotyczy wprowadzenia obowiązkowych badań medycznych zależnych od wieku kierowcy.
Jak wybrać idealną przyczepę samochodową do swoich potrzeb?
Jak wybrać idealną przyczepę samochodową do swoich potrzeb?
Porady na temat wyboru najlepszej przyczepki samochodowej do indywidualnych potrzeb. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby decyzja była trafna i zadowalająca.
Prokuratura bada sprawę toruńskiego WORD-u. W tle nieetyczne praktyki
Prokuratura bada sprawę toruńskiego WORD-u. W tle nieetyczne praktyki
Jak skarżą się egzaminatorzy - próby interwencji tam zazwyczaj niczym konkretnym się nie kończą. Próbowaliśmy zainteresować też sytuacją inne służby niż policja. W końcu doszliśmy do wniosku, że pomóc nam w tej sprawie może już tylko prokuratura.
Ostatnie wpisy