Najlepsze książki dla początkującego kierowcy – TOP 5

TECHNIKA JAZDY
Najlepsze książki dla początkującego kierowcy – TOP 5
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Człowiek uczy się całe życie. Nawet po zdaniu egzaminu na prawo jazdy warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę na temat jazdy samochodem, budowy pojazdu czy zachowania się na drodze.

Biblioteczka dobrego kierowcy

W dzisiejszych czasach, przepełnionych cyfrowymi rozwiązaniami, większość treści czerpiemy z Internetu – najczęściej z platform typu YouTube lub Spotify. Niestety coraz rzadziej sięgamy po tradycyjne formy przekazu wiedzy, takie jak książki, które mimo upływu czasu wciąż pozostają jednym z najlepszych źródeł informacji.

Jeśli chcemy dokształcić się w zakresie kierowania samochodem, zdobyć dodatkową wiedzę na temat jego budowy czy nauczyć się wykonywać proste naprawy, warto zaopatrzyć się w jedną z prezentowanych poniżej pozycji. Lektura polecanych tytułów poszerzy nasze horyzonty, a papierowa forma umożliwi łatwy powrót do czytania, kiedy tylko najdzie nas na to ochota. 

Książki są także nieocenioną pomocą, gdy znajdziemy się w kryzysowej sytuacji, na przykład w przypadku „złapania gumy” na autostradzie – do skorzystania z informacji zapisanych na papierze nie potrzebujemy dostępu do internetu czy połączenia z naszą siecią komórkową. Dodatkowo sprawdzą się jako idealny prezent dla świeżo upieczonego kierowcy.

„Podręcznik kierowcy – nauka bezpiecznej jazdy” – Tomasz Talarczyk; wydawnictwo Klub dla Ciebie

Pierwsza pozycja w naszym zestawieniu to uniwersalny tytuł, który zadowoli ciekawość każdego fana czterech kółek. W przystępny sposób wypunktuje błędy, które najczęściej popełniamy nieświadomie, oraz niebezpieczne zachowania na drodze. Książkę czyta się w przyjemny sposób, ponieważ nie zawiera zbyt dużo suchej i nudnej teorii czy oklepanych formułek wyciągniętych z kodeksu drogowego. Barwne ilustracje i zdjęcia dodatkowo pomagają w przyswajaniu wiedzy.

Ponadto lektura tej książki pomoże nam zdać egzamin na prawo jazdy, zwłaszcza jeżeli mamy obawy, że możemy sobie z tym nie poradzić. Niska cena oraz zwięzła forma to największe atuty tej pozycji. Polecamy ją wszystkim początkującym kierowcom.

„Budowa pojazdów samochodowych” – Gabryelewicz Marek, Zając Piotr; Wydawnictwo Komunikacji i Łączności

Drugą prezentowaną przez nas książką jest podręcznik, który w ciekawy sposób opisuje zasady działania poszczególnych systemów w samochodach. Przybliży nam kompleksowe zagadnienia związane z konserwacją pojazdu, jego budową oraz mechaniką. 

To podręcznik przeznaczony przede wszystkim do nauki zawodów takich jak mechanik czy elektromechanik z nastawieniem na zdanie kursu zawodowego. Dzięki swojej rozbudowanej treści zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagającego kierowcy, który chciałby poznać działanie wszystkich układów w swoim pojeździe.

Książka posiada wiele interesujących ilustracji i schematów, dzięki którym nawet osoba będąca na bakier z jakąkolwiek techniką będzie w stanie dokonać drobnych, ale kluczowych napraw. 

„Niebezpieczne zachowanie kierowców. Psychologiczny model regulacji zachowań w ruchu drogowym” – Antoni Wontorczyk; Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Trzecia pozycja na naszej liście traktuje o doszukiwaniu się związku pomiędzy naszym zachowaniem na drodze a naszą psychiką. To tytuł, który szuka odpowiedzi między innymi na pytanie, dlaczego niektórzy kierowcy są agresywni za kierownicą, chociaż w życiu codziennym są potulni jak baranki.

Książka została napisana przez eksperta z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dostała wiele pozytywnych recenzji płynących ze świata nauki. Lektura pozwoli nam lepiej poznać siebie, a przez to określić, jakim typem kierowcy jesteśmy i jak powinniśmy np. reagować na stres w sposób, który umożliwi bezpieczną jazdę. Tytuł jest także bardzo wartościowy pod kątem psychologii człowieka i idealnie sprawdzi się jako prezent dla osób zainteresowanych tym tematem.

„Kodeks kierowcy – zmiany 2019” – Damian Michalczuk; wydawnictwo Infor

Kolejna prezentowana przez nas książka dotyczy zbioru przepisów dotyczących prowadzenia samochodu i poruszania się po drogach. Autor kładzie nacisk na regulacje, które weszły w życie niedawno lub są planowane w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo opisano stawki mandatów i taryfikatory punktów karnych.

Mimo bardzo rzeczowego tematu książka jest opatrzona komentarzem eksperta, który pozwala na lepsze zrozumienie zakresu zagadnień. Dzięki temu łatwiej przyswoimy podstawowe zasady ruchu drogowego. Warto ją przeczytać, ponieważ świadomość i znajomość prawa jest kluczowa w bezpiecznej jeździe autem.

„Jazda z Hołkiem – ABC dobrego kierowcy” – Ireneusz Iwański; wydawnictwo G+J

Naszą listę zamyka książka, w której znany polski kierowca rajdowy, Krzysztof Hołowczyc, dzieli się swoimi radami i bogatym doświadczeniem zdobytym za kierownicą. Wyjaśnia, jak radzić sobie na drodze w różnych warunkach atmosferycznych, o różnej porze dnia i nocy. Dodatkowo opisuje swoje spostrzeżenia z zagranicznych podróży oraz udziela wielu pomocnych rad. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Tytuł z pewnością zaciekawi każdego fana motoryzacji. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wszystko, co o wymianie opon powinien wiedzieć młody kierowca
Wszystko, co o wymianie opon powinien wiedzieć młody kierowca
Musisz wymienić opony w swoim pierwszym aucie? Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym procesie, jako młody kierowca.
Zdajesz „prawko” zimą? Zobacz, na co zwrócić uwagę!
Zdajesz „prawko” zimą? Zobacz, na co zwrócić uwagę!
Niesłusznie uważa się, iż praktyki oraz egzamin na prawo jazdy trudniej jest przejść zimą. Na co jednak trzeba uważać, by czuć się pewniej za kółkiem?
Skuteczne sposoby nauki na egzamin teoretyczny – co warto stosować?
Skuteczne sposoby nauki na egzamin teoretyczny – co warto stosować?
Egzamin teoretyczny to kluczowy etap w drodze do otrzymania prawa jazdy. Ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie – podpowiadamy, jak najlepiej to zrobić.
Ostatnie wpisy