Na co pozwala kategoria C1+E?

INNE KATEGORIE
Na co pozwala kategoria C1+E?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu osobom prawo jazdy C1+E może nie mówić za dużo. Jakie uprawnienia zyskujemy wraz ze zdaniem egzaminu na tę kategorię?

Rozstrzał kategorii – wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach

W polskim prawie jesteśmy w stanie wyróżnić naprawdę wiele osobnych kategorii prawa jazdy. Oczywiście nie jest to żaden biurokratyczny wymysł, jak niektórym osobom może się wydawać. Odpowiednie rozgraniczenie możliwości, jakie dają nam konkretne uprawnienia, pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki temu minimalizowane jest bowiem ryzyko wystąpienia sytuacji, w których za kółko danego pojazdu wsiada osoba niewykwalifikowana. Choć więc nierzadko naraża to kierowców na dodatkowe koszty związane z koniecznością zaliczenia kolejnych egzaminów, taki ruch ma naprawdę racjonalne wytłumaczenie.

Kategoria C1+E – co daje?

Dzisiaj skupiamy się na jednej konkretnej kategorii, która pozwala na prowadzenie dość imponujących zestawów pojazdów. Chodzi bowiem o prawo jazdy kategorii C1+E, wybieranej coraz częściej przez osoby, które jak najszybciej chcą zacząć karierę w branży transportowej. Czym jednak charakteryzuje się ta kategoria?

W ogólnym skrócie, za pomocą kategorii C1+E możemy uzyskać możliwość kierowania pojazdem, który znajduje się w ramach prawa jazdy C1 (pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony), a co za tym idzie również zespołu pojazdów – jego masa nie może jednak przekraczać 12 ton. Możemy też odnieść się tutaj do zestawów ciągników rolniczych czy maszyn wolnobieżnych – prawo jazdy C1+E także je obejmuje. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że mimo masy mieszczącej się w limitach uprawnienia C1 lub C1+E nie uprawniają do jazdy autobusami.

Jeżeli chodzi o wymagania, jakie trzeba spełnić, aby w ogóle przystąpić do takiego kursu, wspomnieć należy przede wszystkim o ukończeniu 18. roku życia. Obecnie kurs teoretyczny i praktyczny na kategorię C1+E kosztują około 3000 złotych, a do tej ceny nie są wliczone egzaminy, badania lekarskie (w tym psychologiczne) oraz koszt wyrobienia samego dokumentu. Nie są to więc tanie rzeczy.

C1+E a C+E – jakie są różnice?

Cyferka przy nazwie pokazuje rzecz jasna, że kategoria C1+E różni się w pewnym stopniu od C+E. Warto o tym dodatkowo wspomnieć, bo są to naprawdę znaczące kwestie, o których należy pamiętać. Przede wszystkim w przypadku posiadania prawa jazdy C+E nie jesteśmy ograniczani już masą zespołu pojazdów, a dodatkowo w przypadku wcześniejszego posiadania kategorii B z automatu otrzymujemy również kategorię B+E (aby jednak przystąpić do egzaminu na kategorię C+E, należy mieć ukończone 21 lat). To bardzo często gra ogromną rolę w kontekście tego, dlaczego wiele osób ostatecznie decyduje się mimo wszystko na skorzystanie z możliwości wykonania prawa jazdy kategorii C+E.

Zdjęcie główne: Ömer Haktan Bulut/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy wymienić opony?
Kiedy wymienić opony?
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon? A może rozważasz zakup opon wielosezonowych? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule!
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Obowiązkowe a dobrowolne ubezpieczenie samochodów dostawczych
Co jest obowiązkowe, a co dobrowolne? Czym są OC, AC, NNW, OCP i OCPD? Dowiedz się już teraz!
Prawo jazdy. Technologia w służbie kursantów
Prawo jazdy. Technologia w służbie kursantów
W samochodach służących do nauki jazdy zamontowano urządzenie, które w sposób graficzny i dźwiękowy ostrzega kursanta.
Ostatnie wpisy