Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?

Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Egzamin praktyczny na prawo jazdy już sam w sobie jest stresujący, a niekorzystne warunki atmosferyczne to ostatnie, z czym chcemy się zmierzyć. Jak sprostać jeździe w śniegu w walce o wymarzony „plastik”?

Egzamin prostszy ze śniegiem – mit czy kit?

Przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego na prawo jazdy wymagane jest odbycie trzydziestu godzin jazd z instruktorem. O tym, że o wiele lepiej jest to robić jesienią oraz zimą mówi wiele osób i rzeczywiście trudno jest się z tym nie zgodzić. Nauka jazdy w trudniejszych warunkach, jak deszcz, mgła, śnieg czy nawet gołoledź, będzie dla wielu co prawda rzuceniem na głęboką wodę, lecz zarazem uodporni nas ona na niekorzystne okoliczności na drodze oraz zwiększy naszą pewność siebie nawet w nietypowych sytuacjach.

Jak jednak sprawa ma się z samym egzaminem praktycznym? Każdy zapewne marzy, by wtedy pogoda nie płatała nam figli, lecz to nie my o tym decydujemy. Czy rzeczywiście ostateczny sprawdzian naszych umiejętności jest łatwiejszy, gdy napotkamy śnieg?

Nie da się ukryć, że puch może utrudnić nam prowadzenie auta, ruszanie i hamowanie. Istnieje jednak wiele argumentów, które zdają się bronić tezy o wielu korzyściach wynikających właśnie z przechodzenia egzaminu w takich okolicznościach. Na co zwracać uwagę, aby zmaksymalizować swoje szanse na zdanie?

Większy margines błędu? W niektórych okolicznościach – tak!

Przy większych opadach śniegu, jak już wspomnieliśmy, mogą wystąpić pewne problemy z przyspieszaniem, hamowaniem oraz przyczepnością samochodu. Na co jednak warto zwrócić uwagę, to fakt, iż nawet mała warstwa puchu potrafi przykryć linie, co może być naprawdę wielkim ułatwieniem dla kierowcy zdającego egzamin.

Pamiętajmy, iż podczas egzaminu państwowego nawet drobne najechanie na linię ciągłą będzie dla nas prawdopodobnie oznaczać oblanie podejścia. Jeżeli jednak linii nie będzie widać, egzaminator nie będzie mógł tak łatwo zweryfikować, czy na pewno ją przekroczyliśmy. Oczywiście nie oznacza to, że bez przeszkód możemy stanąć na środku jezdni czy pojechać pod prąd – egzaminatorzy są na to mocno wyczuleni, gdyż sami niejedną zimę spędzili na sprawdzaniu kandydatów na kierowców. 

Podobnie sytuacja ma się z krawężnikami, które często są ukryte pod śniegiem. Choć z jednej strony może być to dla nas łatwiejsze, gdyż przejechanie po śniegu pokrywającym krawężnik może nie być odebrane przez egzaminatora jako błąd, tak z drugiej strony puch może ukryć ostrzejsze z nich, co może nie tylko zakończyć nasz egzamin, ale również żywot opony w samochodzie.

Wolniejsza jazda, mniej ruchu – idealne warunki do zdania?

Nie da się ukryć, iż podczas egzaminu przeprowadzanego w śniegu nikt raczej nie powinien nam zarzucić zbyt wolnej jazdy. Są to dla młodego kierowcy warunki naprawdę trudne i egzaminatorzy doskonale o tym wiedzą. Możemy więc bez większej presji postawić na precyzję zamiast na idealne utrzymanie odpowiedniej prędkości.

Nie da się również ukryć, iż w takich warunkach natrafimy na mniejszą liczbę aut oraz przechodniów, co również może ułatwić nam życie.

Technika jazdy po śniegu

Oczywiście warto mieć z tyłu głowy pewne podstawy, dzięki którym nie pogubimy się podczas jazdy po śniegu. Przede wszystkim warto hamować silnikiem, gdyż nawet auta wyposażone w system ABS mogą mieć problemy na śliskiej jezdni. Należy również podejmować delikatniejsze i mniej gwałtowne ruchy, by nie stracić kontroli nad pojazdem.

Zdjęcie główne: Joseph Pearson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki kask na motocykl wybrać?
Jaki kask na motocykl wybrać?
Każdy doświadczony motocyklista doskonale wie, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze. Dlatego żaden z nich nie oszczędza na odpowiednim stroju i akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo.
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w kolejnym kraju. Czy to koniec tradycyjnej motoryzacji
Zakaz sprzedaży aut spalinowych w kolejnym kraju. Czy to koniec tradycyjnej motoryzacji
Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat czeka nas prawdziwa rewolucja na drogach. Nie będzie ona jednak […]
Czy na początku przygody z samochodem trzeba jeździć małym autem?
Czy na początku przygody z samochodem trzeba jeździć małym autem?
Każdy młody kierowca będzie musiał podjąć ważną decyzję, jaką jest wybór pierwszego samochodu. Czy małe auto będzie dobrym pomysłem?
Ostatnie wpisy