Co daje regularny serwis auta?

SAMOCHODY
Co daje regularny serwis auta?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli zależy Ci, aby Twoje auto działało w pełni sprawnie, to coroczny obowiązkowy przegląd samochodu, to zdecydowanie za mało. Dlaczego warto zdecydować się na regularne serwisowanie? Dowiedz się, co daje częsty serwis auta oraz zadbaj o swoje cztery kółka!

Regularny serwis samochodu

Jeśli chcesz zadbać o wygodę oraz o bezpieczeństwo swojego samochodu, koniecznie powinieneś regularnie go serwisować. Co konkretnie należy sprawdzić podczas takiego serwisu?

Olej silnikowy 

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o serwisowanie samochodu, jest sprawdzanie poziomu oleju oraz jego ewentualna wymiana. Co jaki czas wymieniać olej silnikowy? Zazwyczaj zaleca się to po pokonaniu 10 – 15 kilometrów.

Koniecznie pamiętaj też, że jeżeli na kokpicie Twojego samochodu pojawiła się ikonka informująca o małej ilości tego płynu, to nigdy jej nie lekceważ! 

Płyny eksploatacyjne

Należy pamiętać, że w każdym samochodzie są też inne płyny, które należy regularnie sprawdzać. Które z nich trzeba kontrolować?

Ważna jest przede wszystkim wymiana oleju w skrzyni biegów. Należy robić to  co 40 – 60 tysięcy kilometrów. Bardzo często jednak oleju się nie wymienia w ogóle, a jedynie dolewa.

Koniecznie należy także pamiętać o wymianie płynu hamulcowego. Standardowo płyn ten wymienia się co dwa lata. Wymiana płyny hamulcowego ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ płyn hamulcowy posiada właściwości higroskopijne, czyli pochłania wilgoć z otoczenia. Jeśli będzie jej zbyt dużo, znacznie obniży się temperatura wrzenia płynu. Może to doprowadzić do jego zagotowania  i  znacznego zmniejszenia skuteczności hamowania. Skutkiem może być także korozja elementów układu hamulcowego.

Nie zapomnij też o wymianie płynu chłodniczego. Płyn ten chłodzi silnik, smaruje elementy układu chłodniczego takie jak pompa wody, a w niektórych autach dodatkowe pompy wspomagające przepływ płynu. Standardowo zaleca się wymianę go co 3 lata.

Odgrzybianie klimatyzacji

Jeśli używasz klimatyzacji w swoim samochodzie, to koniecznie musisz pamiętać również o regularnym odgrzybianiu. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania klimatyzacji, ale także ze względu na Twoje zdrowie. 

Wymiana filtrów

Podczas serwisowania auta warto zadbać również o wymianę filtrów. Mowa tutaj o filtrach takich jak: filtr kabinowy, filtr powietrza oraz filtr paliwa. Dzięki regularnej wymianie będziesz mieć pewność, że wszystko będzie działać tak, jak należy.

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej usłudze serwisowania samochodu, to koniecznie zapoznaj się z ofertą, którą znajdziesz na stronie internetowej https://autos.com.pl/pl/serwisy-i-myjnie/serwis-tir-scania.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro studio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mandat w wysokości 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy?! Jak do tego doszło?
Mandat w wysokości 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy?! Jak do tego doszło?
To element zmian przepisów, jakie przed dwoma laty weszły w życie w związku nowymi kontrolami policyjnymi.
Kamerki samochodowe a Polskie prawo — nagranie z kamery samochodowej a mandat
Kamerki samochodowe a Polskie prawo — nagranie z kamery samochodowej a mandat
Jak korzystanie z kamerek samochodowych wygląda w świetle polskiego prawa? Kiedy z tego tytułu możemy dostać mandat? Sprawdzamy!
Jak zmieniał się egzamin teoretyczny na przestrzeni lat?
Jak zmieniał się egzamin teoretyczny na przestrzeni lat?
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy przechodził przez lata wiele transformacji. Jaka jest jednak historia tych zmian?
Ostatnie wpisy