Jak rozpoznać awarię filtra powietrza?

Jak rozpoznać awarię filtra powietrza?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Awaria filtra powietrza znacząco utrudnia korzystanie z ciągników i innych maszyn rolniczych. Przeczytaj, jak na wczesnym etapie wykryć awarię filtra.

Dlaczego warto inwestować w filtry?

Filtry mają za zadanie chronić silnik maszyny przed przedostaniem się do niego wody i zanieczyszczeń, które mogłaby uszkodzić jego sprawność. Na rynku dostępny jest szeroki wybór filtrów, m.in.: filtry kabinowe, powietrzne, olejowe czy też hydrauliczne. Filtry powietrza przeznaczone do maszyn rolniczych i budowlanych mają na celu zatrzymywanie niepożądanych cząsteczek, które mogłyby spowolnić i pogorszyć spalanie paliwa. Brak odpowiedniej konserwacji filtra może doprowadzić do tego, że jednostka napędowa nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości powietrza i zacznie spalać więcej paliwa. Przy wymianie filtra należy kierować się przede wszystkim modelem posiadanej maszyny oraz typem i wymiarami filtra. 

Należy pamiętać o tym, że regularna wymiana filtrów wydłuża czas eksploatacji maszyny rolniczej, budowlanej czy też pojazdu ciężarowego. Jest to szczególnie istotne, jeśli pracujesz na terenie o dużym zapyleniu. W zależności od modelu maszyny, różnego rodzaju filtry mają za zadanie chronić m.in.: układ wtryskowy, cylindry silnika, silnik oraz układ hydrauliczny. Systematyczna wymiana filtra nie wiąże się z dużymi wydatkami – w przeciwieństwie do napraw wyżej wymienionych układów, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Szeroki wybór profesjonalnych filtrów i innych części do pojazdów rolniczych znajdziesz na stronie: https://jd24.pl/.

Pierwsze oznaki awarii filtra powietrza 

Warto regularnie czyścić albo chociaż przedmuchać filtr powietrza, a przy corocznym przeglądzie wymienić go na nowy lub zastosować wysokiej jakości zamiennik. W przypadku ciągników John Deere układ dolotowy jest wyposażony w czujnik oporów przepływu, który powiadamia o zapchaniu filtra powietrza. Jednak w starszych modelach ciągników, a także na skutek awarii instalacji kontrolka może się nie zapalić. Uszkodzony filtr powietrza może doprowadzić do szybszego zużycia silnika, a zwłaszcza turbosprężarki, dlatego tak ważne są rutynowe przeglądy. Jeśli nie zaobserwujemy pierwszych oznak zużycia filtra przy przeglądzie czy czyszczeniu, możemy zorientować się o problemie przez zduszoną pracę silnika, a także na podstawie zaburzonej ilości spalania paliwa lub przez spadek mocy jednostki napędowej maszyny. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Dolnośląskie. Kierowca Forda wjechał w przystanek autobusowy
Funkcjonariusze policji po raz kolejny apelują o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i warunków pogodowych.
Zdawalność na prawo jazdy w czasach pandemii – statystyka
Zdawalność na prawo jazdy w czasach pandemii – statystyka
Statystyki zdawalności podczas pandemii uległy zmianie. Sprawdzamy, czy warto podejść do egzaminu właśnie teraz.
Hyundai Ioniq 5 Electric – cena jest naprawdę dobra, ale my zwracamy uwagę na inne zalety tego modelu
Hyundai Ioniq 5 Electric – cena jest naprawdę dobra, ale my zwracamy uwagę na inne zalety tego modelu
Jeśli jesteś w grupie ponad 40 proc. Polaków rozważających zakup samochodu z napędem elektrycznym, to na pewno wiesz, że wybór takich aut jest coraz większy. K
Ostatnie wpisy