Jak rozpoznać awarię filtra powietrza?

Jak rozpoznać awarię filtra powietrza?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Awaria filtra powietrza znacząco utrudnia korzystanie z ciągników i innych maszyn rolniczych. Przeczytaj, jak na wczesnym etapie wykryć awarię filtra.

Dlaczego warto inwestować w filtry?

Filtry mają za zadanie chronić silnik maszyny przed przedostaniem się do niego wody i zanieczyszczeń, które mogłaby uszkodzić jego sprawność. Na rynku dostępny jest szeroki wybór filtrów, m.in.: filtry kabinowe, powietrzne, olejowe czy też hydrauliczne. Filtry powietrza przeznaczone do maszyn rolniczych i budowlanych mają na celu zatrzymywanie niepożądanych cząsteczek, które mogłyby spowolnić i pogorszyć spalanie paliwa. Brak odpowiedniej konserwacji filtra może doprowadzić do tego, że jednostka napędowa nie będzie otrzymywać odpowiedniej ilości powietrza i zacznie spalać więcej paliwa. Przy wymianie filtra należy kierować się przede wszystkim modelem posiadanej maszyny oraz typem i wymiarami filtra. 

Należy pamiętać o tym, że regularna wymiana filtrów wydłuża czas eksploatacji maszyny rolniczej, budowlanej czy też pojazdu ciężarowego. Jest to szczególnie istotne, jeśli pracujesz na terenie o dużym zapyleniu. W zależności od modelu maszyny, różnego rodzaju filtry mają za zadanie chronić m.in.: układ wtryskowy, cylindry silnika, silnik oraz układ hydrauliczny. Systematyczna wymiana filtra nie wiąże się z dużymi wydatkami – w przeciwieństwie do napraw wyżej wymienionych układów, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Szeroki wybór profesjonalnych filtrów i innych części do pojazdów rolniczych znajdziesz na stronie: https://jd24.pl/.

Pierwsze oznaki awarii filtra powietrza 

Warto regularnie czyścić albo chociaż przedmuchać filtr powietrza, a przy corocznym przeglądzie wymienić go na nowy lub zastosować wysokiej jakości zamiennik. W przypadku ciągników John Deere układ dolotowy jest wyposażony w czujnik oporów przepływu, który powiadamia o zapchaniu filtra powietrza. Jednak w starszych modelach ciągników, a także na skutek awarii instalacji kontrolka może się nie zapalić. Uszkodzony filtr powietrza może doprowadzić do szybszego zużycia silnika, a zwłaszcza turbosprężarki, dlatego tak ważne są rutynowe przeglądy. Jeśli nie zaobserwujemy pierwszych oznak zużycia filtra przy przeglądzie czy czyszczeniu, możemy zorientować się o problemie przez zduszoną pracę silnika, a także na podstawie zaburzonej ilości spalania paliwa lub przez spadek mocy jednostki napędowej maszyny. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Płock. Drogówka i Grupa Speed zatrzymała amatorów nielegalnych wyścigów
Płock. Drogówka i Grupa Speed zatrzymała amatorów nielegalnych wyścigów
Pomimo szkoleń edukacyjnych dla kierowców i programów społecznych - amatorów szybkiej jazdy wciąż przybywa.
Kiedy wymienić opony?
Kiedy wymienić opony?
Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy moment na wymianę opon? A może rozważasz zakup opon wielosezonowych? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule!
Mandaty w 2022 roku – co się zmieniło?
Mandaty w 2022 roku – co się zmieniło?
Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają zmiany w nowym taryfikatorze? Sprawdź nasze podsumowanie.
Ostatnie wpisy