Czym jest dekoder VIN?

Czym jest dekoder VIN?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Numer VIN to bardzo ważny element każdego samochodu. Dzięki niemu można poznać wiele informacji na temat pojazdu. Dlatego przed zakupem auta warto poprosić właściciela o numer VIN – na tej podstawie będziesz mógł sprawdzić niektóre bardzo ważne dane tego jednego, konkretnego pojazdu.

Czym jest numer VIN?

Każdy samochód, który opuszcza fabrykę, ma przypisany do siebie numer VIN. Jest to skrót od angielskiego wyrażenia Vehicle Identification Number, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza numer identyfikacyjny pojazdu. Jest on nadawany przez producenta auta. To swego rodzaju PESEL każdego samochodu.

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z numerem VIN? Składa się on z 17 znaków. Mogą to być zarówno liczby, jak i litery z wyłączeniem O, I oraz Q. Dlaczego numer VIN jest tak ważny? Z jego pomocą możesz poznać historię swojego auta. Korzystając z usług, takich jak dekoder VIN, możesz poznać wiele istotnych informacji na temat swojego auta. Zaczynając od marki oraz modelu, a kończąc na jego faktycznym przebiegu, wypadkach, ile razy było konieczne serwisowanie pojazdu, a także czy nie jest przypadkiem kradziony.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Nie jest to skomplikowana sprawa. Jest on wytłoczony na nadwoziu samonośnym lub ramie samochodu. W przypadku auta osobowego będzie się znajdował na przegrodzie czołowej lub na podłodze we wnętrzu pojazdu. Każdy samochód musi mieć również swoją tabliczkę znamionową. Tam także znajduje się numer VIN. W nowych autach producenci umieszczają go również za przednią szybą.

Czym jest dekoder VIN?

Numer VIN jest bardzo ważny przy zakupie samochodu od nieznajomego sprzedawcy. Dzięki niemu możesz prześwietlić dany pojazd i ewentualnie uniknąć zakupu na przykład skradzionego auta. Aby odczytać najważniejsze informacje na temat samochodu, możesz jechać do serwisu, gdzie specjalista z komputera poda Ci najważniejsze parametry, lub sprawdzić to samemu. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi dekoder VIN.

Jest to algorytm, który umożliwia dotarcie do wszystkich niezbędnych informacji na temat danego samochodu. Jest wiele stron internetowych, na których można znaleźć dekoder VIN. W zależności od aplikacji może ona podać więcej lub mniej informacji. Każdy algorytm podaje ich inną ilość. Aby otrzymać pełny raport na temat pojazdu, najlepiej korzystać z wysokiej jakości dekodera VIN. Taką aplikację możesz znaleźć np. na stronie internetowej carVertical.pl.

Dlaczego warto skorzystać z dekodera VIN?

Korzystanie z usług aplikacji dekodera VIN jest niezwykle opłacalne. Ile razy zdarzyło Ci się kupować używane auto i nie być pewnym, czy pojazd nie był serwisowany lub nie pochodził z kradzieży? Gdyby tak faktycznie było, mógłbyś mieć spore kłopoty. Dzięki dekoderowi VIN jesteś w stanie uniknąć takiej sytuacji. Aplikacja wyświetli Ci takie informacje, jak:

  • model, marka, kraj i data wyprodukowania, moc silnika w danym pojeździe;
  • historia pojazdu – poprzedni właściciele, historia przeglądów technicznych, przebieg, liczba i rodzaj wypadków, czy nie jest kradziony;
  • zdjęcia pojazdu w przeszłości – dobra aplikacja będzie miała w swojej bazie danych archiwalne zdjęcia auta;
  • informacje o typowych usterkach.

Dekoder VIN to przydatne narzędzie, które da Ci dostęp do informacji, które zostały fabrycznie zakodowane.

Zdjęcie główne: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia i sprzęt dla twojego gospodarstwa rolnego?
Wybór odpowiednich narzędzi i sprzętu jest kluczowy dla efektywnego zarządzania gospodarstwem rolnym. Dowiedz się, jak dokonywać najlepszych wyborów, które przyniosą Ci wymierne korzyści.
Strajk pracowników WORD – kiedy cała sprawa się skończy?
Strajk pracowników WORD – kiedy cała sprawa się skończy?
Pracownicy WORD-ów od kilku miesięcy protestują i żądają podwyżki płac. Jak skomplikowana jest obecna sytuacja?
Kiedy możesz zdawać egzamin w samochodzie z automatem?
Kiedy możesz zdawać egzamin w samochodzie z automatem?
Jeśli stresujesz się egzaminem na prawo jazdy w samochodzie z manualną skrzynią biegów, automat może być dla Ciebie. Sprawdź, kiedy możesz zdawać w nim egzamin.
Ostatnie wpisy