Jak zostać zawodowym kierowcą?

Jak zostać zawodowym kierowcą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Myślisz o tym, żeby zostać zawodowym kierowcą? Przeczytaj, jak wygląda zdobywanie uprawnień do tego zawodu i gdzie możesz znaleźć zatrudnienie.

Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu?

Prawo jazdy kat. B

Posiadanie uprawnień zawodowego kierowcy otwiera możliwości zatrudnienia w wielu firmach. Dobry kierowca może pracować zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby zdobyć uprawnienia potrzebne do wykonywania zawodu, należy przejść szereg kursów i zdać niezbędne egzaminy. Podstawowym krokiem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B, uprawniającego do kierowania samochodami osobowymi i dostawczymi o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Bez tego uprawnienia nie jest możliwe uzyskanie kwalifikacji na wyższe kategorie – C, C+E, D. Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii B, należy przejść kurs oraz uzyskać pozytywne orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Do egzaminu teoretycznego i praktycznego można podejść, gdy ma się ukończone 18 lat, ale kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed urodzinami. Nowoczesna szkoła jazdy Warszawa umożliwia korzystanie z zajęć teoretycznych w trybie stacjonarnym lub online za pomocą platformy e-learningowej. 

Prawo jazdy kat.C

Po uzyskaniu uprawnień kat. B kolejnym etapem jest prawo jazdy kat. C /C1/C+E, pozwalające m.in. na przewozy wielkogabarytowe czy wielkotonażowe. Do tego kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 lat lub młodsi kursanci, którzy uzyskali świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej w wymiarze 280 godzin. Konieczne jest również posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które stwierdzają brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.  Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin, a jego pozytywny wynik uprawnia do otrzymania prawo jazdy kategorii C, a więc na samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej.

Prawo jazdy: kod 95

Następnym krokiem na drodze zawodowej jest odbycie odpowiedniego szkolenia pozwalającego na uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy lub osób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej traci swoją ważność po 5 latach od jego wydania, dlatego należy je odnawiać poprzez uczestnictwo w okresowych szkoleniach dla kierowców zawodowych, które są organizowane przez ośrodki szkoleniowe wpisane do rejestru Urzędów Wojewódzkich.

Wymagania zdrowotne dla kierowców

Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu zawodowy kierowca powinien być zdrowy i sprawny, a do tego umieć reagować w sytuacjach stresowych. Badania psychologiczne sprawdzają podzielność uwagi, koncentrację, czas reakcji, a także występowanie schorzeń, które mogłyby umożliwiać wykonywanie pracy kierowcy, takich jak m.in. choroby układów krążenia, oddechowego czy nerwowego. Choroby oczu, padaczka, narkolepsja czy problemy z kręgosłupem również mogą być dyskwalifikujące w przypadku tego zawodu. Należy pamiętać o tym, że kierowcy są w pracy narażeni na stres, powodowany presją czasu i odpowiedzialnością za przewożony towar oraz bóle kręgosłupa, wynikające z siedzącego trybu pracy.

Gdzie szukać zleceń?

Mając potrzebne uprawnienia, można pracować w różnych firmach transportowych, spedycyjnych i logistycznych. Ofert pracy w transporcie możesz szukać na popularnych portalach z ofertami pracy, a także w specjalistycznych wyszukiwarkach, takich jak https://praca-kierowcy.com/, gdzie znajdziesz regionalne, krajowe i międzynarodowe oferty dla kierowców ciężarówek. Warto stale rozszerzać swoje uprawnienia, aby mieć większy wachlarz możliwości. 

Zdjęcie główne: Szkoła Jazdy Gazelka

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Terminy egzaminu na prawo jazdy coraz dłuższe
Terminy egzaminu na prawo jazdy coraz dłuższe
Na egzamin praktyczny w wielu Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego trzeba czekać nawet miesiąc - w ciągu roku czas oczekiwania wydłużył się kilkukrotnie. Problem dostrzegany jest na terenie całego kraju.
Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?
Jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy w śniegu?
Wielu kandydatów na kierowców myśl o egzaminie na śniegu może przerażać. Czy jednak rzeczywiście diabeł jest taki straszny, jak go malują?
Jak wybrać odpowiedni zakraplacz farmaceutyczny dla twojego zdrowia oczu?
Jak wybrać odpowiedni zakraplacz farmaceutyczny dla twojego zdrowia oczu?
Rozważasz zakup zakraplacza farmaceutycznego dla zdrowia oczu? Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać ten, który najlepiej spełni twoje oczekiwania i zadba o twoje oczy.
Ostatnie wpisy