Jak zostać zawodowym kierowcą?

Jak zostać zawodowym kierowcą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Myślisz o tym, żeby zostać zawodowym kierowcą? Przeczytaj, jak wygląda zdobywanie uprawnień do tego zawodu i gdzie możesz znaleźć zatrudnienie.

Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu?

Prawo jazdy kat. B

Posiadanie uprawnień zawodowego kierowcy otwiera możliwości zatrudnienia w wielu firmach. Dobry kierowca może pracować zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby zdobyć uprawnienia potrzebne do wykonywania zawodu, należy przejść szereg kursów i zdać niezbędne egzaminy. Podstawowym krokiem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B, uprawniającego do kierowania samochodami osobowymi i dostawczymi o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Bez tego uprawnienia nie jest możliwe uzyskanie kwalifikacji na wyższe kategorie – C, C+E, D. Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii B, należy przejść kurs oraz uzyskać pozytywne orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Do egzaminu teoretycznego i praktycznego można podejść, gdy ma się ukończone 18 lat, ale kurs można rozpocząć już 3 miesiące przed urodzinami. Nowoczesna szkoła jazdy Warszawa umożliwia korzystanie z zajęć teoretycznych w trybie stacjonarnym lub online za pomocą platformy e-learningowej. 

Prawo jazdy kat.C

Po uzyskaniu uprawnień kat. B kolejnym etapem jest prawo jazdy kat. C /C1/C+E, pozwalające m.in. na przewozy wielkogabarytowe czy wielkotonażowe. Do tego kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 lat lub młodsi kursanci, którzy uzyskali świadectwo kwalifikacji zawodowej po kwalifikacji wstępnej w wymiarze 280 godzin. Konieczne jest również posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które stwierdzają brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi.  Po zakończeniu kursu kandydat na kierowcę musi zdać egzamin, a jego pozytywny wynik uprawnia do otrzymania prawo jazdy kategorii C, a więc na samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej.

Prawo jazdy: kod 95

Następnym krokiem na drodze zawodowej jest odbycie odpowiedniego szkolenia pozwalającego na uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, które uprawnia do zawodowego przewozu rzeczy lub osób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej traci swoją ważność po 5 latach od jego wydania, dlatego należy je odnawiać poprzez uczestnictwo w okresowych szkoleniach dla kierowców zawodowych, które są organizowane przez ośrodki szkoleniowe wpisane do rejestru Urzędów Wojewódzkich.

Wymagania zdrowotne dla kierowców

Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu zawodowy kierowca powinien być zdrowy i sprawny, a do tego umieć reagować w sytuacjach stresowych. Badania psychologiczne sprawdzają podzielność uwagi, koncentrację, czas reakcji, a także występowanie schorzeń, które mogłyby umożliwiać wykonywanie pracy kierowcy, takich jak m.in. choroby układów krążenia, oddechowego czy nerwowego. Choroby oczu, padaczka, narkolepsja czy problemy z kręgosłupem również mogą być dyskwalifikujące w przypadku tego zawodu. Należy pamiętać o tym, że kierowcy są w pracy narażeni na stres, powodowany presją czasu i odpowiedzialnością za przewożony towar oraz bóle kręgosłupa, wynikające z siedzącego trybu pracy.

Gdzie szukać zleceń?

Mając potrzebne uprawnienia, można pracować w różnych firmach transportowych, spedycyjnych i logistycznych. Ofert pracy w transporcie możesz szukać na popularnych portalach z ofertami pracy, a także w specjalistycznych wyszukiwarkach, takich jak https://praca-kierowcy.com/, gdzie znajdziesz regionalne, krajowe i międzynarodowe oferty dla kierowców ciężarówek. Warto stale rozszerzać swoje uprawnienia, aby mieć większy wachlarz możliwości. 

Zdjęcie główne: Szkoła Jazdy Gazelka

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze auto do nauki jazdy – TOP5
Najlepsze auto do nauki jazdy – TOP5
Jako świeżo upieczony kierowca stoisz przed nie lada wyzwaniem. Który samochód okaże się odpowiedni do celów edukacyjnych? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy zestawienie prezentujące pięć najlepszych aut do nauki jazdy.
Mandat 500 złotych – za co może grozić?
Mandat 500 złotych – za co może grozić?
Nikt nie lubi płacić mandatów. Szczególnie gdy wynoszą nawet 500 złotych, a to jest już dla wielu z nas naprawdę spora kwota. Co trzeba zrobić, by zostać „nagrodzonym” mandatem w takiej wysokości?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Co matura będzie miała wspólnego z egzaminem na prawo jazdy?
Ciekawostka – czy wiesz, że niedługo matura może być podobna do egzaminu na prawo jazdy? Tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort szykuje zmiany w egzaminach dojrzałości!
Ostatnie wpisy