Co grozi za jazdę nieodśnieżonym i zamarzniętym pojazdem?

Co grozi za jazdę nieodśnieżonym i zamarzniętym pojazdem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciągła zmiana pogody w sezonie zimowym jest dość uciążliwa dla kierowców. Opady śniegu, mrozy i roztopy sprawiają, że trudno jest utrzymać samochód w idealnym stanie i stale dbać o to, aby był idealnie odśnieżony i czysty. Czy wiesz, że za brudny i nieodśnieżony samochód możesz dostać mandat? Przekonaj się, w jakich sytuacjach się go przyznaje, a także jaką karę możesz dostać.

Błoto i śnieg na samochodzie – czy to ma znaczenie?

Wydawać się może, że otrzymanie mandatu jest możliwe, jeśli dojdzie do przekroczenia dozwolonej prędkości jazdy lub innego poważnego wykroczenia na drodze. Warto jednak wiedzieć, że kierowcy mogą otrzymać mandat za pozornie błahe powody, które w rzeczywistości tworzą istotne zagorzenie na jezdni. Zaskakujące jest to, że nieodśnieżony lub brudny samochód jest podstawą do tego, aby wystawić mandat kierowcy. Czemu tak jest? Zasady przepisu ruchu drogowego wyraźnie zaznaczają, że pojazd, który porusza się po drogach, musi być utrzymany w czystości, aby zapewniać kierowcy najlepsze warunki do jazdy, a także dbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Jaki mandat możesz dostać za nieodśnieżone auto?

Zastanawiasz się, czy za nieodśnieżone lub brudne auto możesz dostać mandat? Okazuje się, że tak i to niemały! Śnieg, który znajduje się na szybie, masce lub reflektorach sprawia, że auto jest słabiej widoczne na jezdni. Przez to łatwiej o kolizję lub wypadek. Dodatkowo widoczność kierowcy znacząco się zmniejsza. Światła pokryte śniegiem lub warstwą brudu mogą słabiej oświetlać drogę, przez co trudniej jest poruszać się po drodze szczególnie po zmroku. Dodatkowo warto zaznaczyć, że śnieg przyczepiony do dachu pod wpływem prędkości może się zsunąć, a następnie uderzyć w pojazd jadący za nami. To może rozproszyć kierowcę, a nawet doprowadzić do katastrofy. W takim wypadku winą za zdarzenie obarcza się kierowcę pojazdu, z którego spadł śnieg.

Tablica rejestracyjna powinna być odsłonięta – jeśli nie, dostaniesz mandat

Prawo ruchu drogowego mówi, że tablice rejestracyjne pojazdu z każdej strony powinny być widoczne i czytelne. Jeśli więc ich nie odśnieżysz lub nie oczyścić z brudu, to możesz liczyć się z tym, że zostaniesz zatrzymany przez policję i wlepią Ci mandat. Jakiej wysokości karę możesz dostać? Za nieczytelne tablice rejestracyjne zazwyczaj wręczany jest mandat w wysokości 100 złotych i trzy punkty karne. Zanim wyruszysz w podróż, koniecznie upewnij się, że na tablicach z tyłu i z przodu nie znajduje się śnieg lub innego rodzaju zabrudzenia.

Jaki mandat dostaniesz za nieośnieżenie szyb i świateł?

Wyżej wymieniliśmy, jakie zagrożenia pojawiają się na drodze, jeśli w samochodzie są nieodśnieżone reflektory i szyby. Teraz warto podkreślić, jaką karę można dostać za nieprzestrzeganie tej zasady. Grozi mandat w wysokości do 20 do 50 złotych oraz trzy punkty karne.

Jak odśnieżać samochód, by nie dostać mandatu?

Odśnieżenie nie należy do trudnych zadań. Jednak kierowcy bardzo często decydują się na usuwanie śniegu z samochodu, kiedy ten ma włączony silnik. Niestety, to nie jest dobre rozwiązanie ani dla środowiska, ani dla samochodu. Kierowca również może zostać za to ukarany. Ze względu na wysoką emisję spalin i powodowanie hałasu kierowca może być ukarany za takie postępowanie mandatem w wysokości 300 złotych. Warto dbać o to, by samochód był zawsze dokładnie odśnieżony, a tablice rejestracyjne czyste, bez względu na warunki atmosferyczne.

Zdjęcie główne: Matt Collamer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zielone światło prezesa stowarzyszenia szkół w sprawie dodatkowych jazd z osobą towarzyszącą
Zielone światło prezesa stowarzyszenia szkół w sprawie dodatkowych jazd z osobą towarzyszącą
To dobra wiadomość nie tylko dla adeptów kierownicy, ale także dla kierowców w całym kraju.
Nissan Juke – czy to auto dla młodego kierowcy?
Nissan Juke – czy to auto dla młodego kierowcy?
Juke kusi przede wszystkim swoją uniwersalnością i stylowością. Niemniej, pod maską skrywa także potężny silnik, który idealnie radzi sobie zarówno w mieście, jak i poza nim.
Kategoria A2. Zmiany dotyczące egzaminów
Kategoria A2. Zmiany dotyczące egzaminów
Co było powodem zmiany?
Ostatnie wpisy