Jazda na egzaminie we mgle – jak uniknąć wpadki?

Jazda na egzaminie we mgle – jak uniknąć wpadki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Praktyczny egzamin państwowy nawet w perfekcyjnych warunkach może przysporzyć sporo stresu. Jak jednak zachowywać się, gdy na drodze spotkamy mgłę?

Wiele osób uważa, iż w porze jesienno-zimowej o wiele lepiej jest zdawać egzamin na prawo jazdy. O ile rzeczywiście jest w tym sporo racji, w chłodniejsze miesiące na drogach pojawia się wiele przeszkód, które są w stanie utrudnić jazdę nawet wprawionym już kierowcom. Jedną z nich bez wątpienia jest mgła.

Ograniczona widoczność, specjalne zasady jazdy, a w przypadku świeżych kierowców bądź kandydatów – sporo wątpliwości, jak zachowywać się na drodze. Obawiasz się, że podczas egzaminu możesz trafić na mgłę? Oto kilka rad, które sprawią, że nie będzie w stanie Cię zaskoczyć!

Jak to jest z tymi światłami?

Wybór odpowiednich świateł do jazdy we mgle może być dla początkujących kierowców podchwytliwym wyzwaniem. Nie ma w tym jednak większej filozofii i wystarczy zapamiętać zaledwie dwie reguły.

Pierwsza z nich jest absolutnie kluczowa, by już na starcie nie oblać egzaminu. W przypadku wystąpienia mgły należy, tak samo zresztą jak w przypadku każdych innych warunków ograniczających widoczność, włączyć światła mijania. Za ich brak możemy bardzo szybko przekreślić cały dalszy egzamin.

Co zaś ze światłami przeciwmgłowymi? Ich uruchomienie jest opcjonalne i to wyłącznie w przypadku, gdy mgła ogranicza naszą widoczność do 50 metrów. Jazda bez nich nie jest błędem, lecz jazda z nimi – i owszem. W stresie podczas egzaminu możemy po prostu zapomnieć o ich wyłączeniu, co niestety również zostanie potraktowane jako błąd. Najlepiej więc w ogóle ich nie uruchamiać.

Wyprzedzanie poza obszarem zabudowanym – z czym to się je?

Wątpliwe jest, abyś podczas egzaminu praktycznego musiał wyprzedzać kogoś w obszarze niezabudowanym. Jeżeli jednak dojdzie już do takiej sytuacji, w świetle przepisów powinieneś podjąć pewne kroki, by przeprowadzić ten manewr bezpiecznie.

Podczas wyprzedzania jakiegoś pojazdu w obszarze niezabudowanym podczas mgły jesteś zobowiązany do wykonania kilku krótkich sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Możesz więc użyć w tym celu klaksonu lub „pomrugać” parę razy światłami drogowymi. Należy jednak podkreślić, iż mówimy tu tylko i wyłącznie o obszarze niezabudowanym.

Szczególna ostrożność? Częściej niż zwykle

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych kierowca zawsze ma obowiązek zachować szczególną ostrożność nie tylko w wymienionych w Kodeksie Drogowym sytuacjach, ale również cały czas podczas jazdy. Oczywiście mgła nie jest od tego żadnym wyjątkiem.

Podczas egzaminu w przypadku wystąpienia mgły nie bój się więc jechać trochę wolniej niż zwykle – choć czasem może się zdarzyć, iż egzaminator będzie Cię poganiać, wątpliwe jest, iż będzie to robić w trakcie mgły. Przede wszystkim jednak musimy pilnować ograniczeń prędkości i zwracać większą uwagę na znaki i światła – w gęstej mgle łatwo je przeoczyć.

Mgła na egzaminie to nie koniec świata

Choć mgła może rzeczywiście utrudnić nieco nasz egzamin praktyczny, nie musimy od razu załamywać rąk. Nawet jeżeli to właśnie tam po raz pierwszy spotkamy się z takimi warunkami, możemy sobie z nimi dość łatwo poradzić, jeżeli oczywiście będziemy stosowali się do odpowiednich reguł oraz zasad.

zdj. główne: Caspar Rae/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kierowcy z prawem jazdy kategorii B uzyskają nowe uprawnienia? Sprawdzamy!
Kierowcy z prawem jazdy kategorii B uzyskają nowe uprawnienia? Sprawdzamy!
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze w ciągu kilku najbliższych miesięcy będziemy uprawnieni do prowadzenia samochodów ważących 4,25 tony.
Jak wybrać odpowiednie osprzęt do ochrony kabli: przewodnik po złączkach i rurach
Jak wybrać odpowiednie osprzęt do ochrony kabli: przewodnik po złączkach i rurach
Przewodnik przedstawiający kluczowe aspekty wyboru odpowiedniego osprzętu do ochrony kabli. Poruszamy temat różnych typów złączek i rur - dowiesz się, jakie są ich zalety i zastosowania.
Hamowanie na egzaminie – jak robić to poprawnie?
Hamowanie na egzaminie – jak robić to poprawnie?
Hamowanie to podstawowa umiejętność każdego kierowcy, lecz egzamin na prawo jazdy rządzi się swoimi prawami. Jak więc hamować dobrze?
Ostatnie wpisy