Znak „taxi” – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Znak „taxi” – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z każdy z nas chociaż raz w życiu widział zapewne charakterystyczny znak z napisem „taxi”. Co on jednak tak dokładnie oznacza?

Oznakowanie drogowe z reguły ma być proste i dość czytelne nawet dla osób, które nie posiadają prawa jazdy. Chodzi głównie o to, by każdy mógł zorientować się w danej sytuacji, na przykład gdzie znajduje się przejście dla pieszych, gdzie obowiązuje zakaz wstępu lub… gdzie znajdzie taksówki. Między innymi właśnie z tego powodu w polskim kodeksie drogowym obowiązuje specjalny znak „taxi”. Co on jednak oznacza i w jakich wybranych miejscach się znajduje?

Znak „taxi” – jak wygląda?

Istnieje bardzo mała szansa, że nigdy nie mieliście styczności ze znakiem „taxi”. Jeżeli jednak tak było, a Wy nie do końca wiecie, jak ten konkretny znak wygląda, spieszymy z wyjaśnieniem. Znak „taxi” to stosunkowo mały, prostokątny znak z zaokrąglonymi rogami i czarną obwódką. Na niebieskim tle naklejony jest biały napis „taxi” i… to tyle. To bardzo prosty znak, który jest bardzo dobrze widoczny nawet z większego dystansu. Taki zresztą był cel.

Co oznacza znak „taxi”?

Jak nietrudno jest się domyślić, znak z napisem „taxi” odnosi się do taksówek, a konkretniej do ich miejsc postojowych. Przekreślony znak „taxi” oznacza początek tych miejsc postojowych (brzmi to dość absurdalnie, lecz o tym powiemy za chwilę), a zwykły znak „taxi” – koniec miejsca postojowego. Oznacza to, że na wybranych miejscach parkingowych lub na danym odcinku jezdni jedynymi pojazdami uprawnionymi do parkowania są właśnie taksówki, a złamanie tego zakazu może skończyć się dla nas niestety mandatem.

„Taxi” a przekreślone „taxi”, czyli spore zamieszanie

Największe wątpliwości występują, kiedy widzimy dokładnie ten znak omówiony przez nas powyżej, lecz przekreślony. Logicznym byłoby to, gdyby oznaczał on koniec miejsca postoju taksówek. Tymczasem jednak… jest dokładnie odwrotnie. Dlaczego w ogóle ktoś wpadł na pomysł odwrócenia kota ogonem, skoro jest to tak nieintuicyjna reguła?


Przekreślony znak postoju taksówek w Kodeksie drogowym oznaczony jest kodem D-20, natomiast ten zwykły znak – kodem D-19. Znak D-20 stawiany jest w miejscu, gdzie może stanąć pierwsza oczekująca taksówka, zaś znak D-19 oznacza koniec tej strefy. Choć jest to bardzo nieintuicyjne i zapewne dla większości z nas najprostszym systemem byłoby, gdyby zwykły znak rozpoczynał miejsce postoju taksówek, a przekreślony je kończył, tak zostało już ustalone i wiele się z tym nie da zrobić.

By uniknąć więc mandatu w wysokości 100 złotych, należy pamiętać, iż znaki D-20 oraz D-19 tworzą razem swoistą strefę, w której taksówki są w stanie parkować. Zapamiętajmy również, iż przekreślony znak oznacza początek, a nie koniec miejsca postojowego taksówek. W taki sposób uchronimy się przed spotkaniem ze strażą miejską czy policją.

Zdjęcie główne: pixabay.com/Tomasz_Mikolajczyk

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 kroki do wybrania korzystnego ubezpieczenia auta w Wielkiej Brytanii
3 kroki do wybrania korzystnego ubezpieczenia auta w Wielkiej Brytanii
By zgodnie z prawem poruszać się samochodem po brytyjskich drogach, nie wystarczy posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem, niezbędne jest również wykupienie ubezpieczenia.
Kolizja autem rodziców – jak sprawić, by konsekwencje były mało dotkliwe?
Kolizja autem rodziców – jak sprawić, by konsekwencje były mało dotkliwe?
Spowodowałeś kolizję autem rodziców? Prawdopodobnie czekają ich spore konsekwencje! Jak możesz uchronić siebie, tatę i mamę przed stratami finansowymi? Sprawdź!
Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?
Nawigacja GPS – czy telefon wystarczy?
Czy telefon do nawigowania trasy podczas jazdy wystarczy? Co oferuje nawigacja GPS, a czego brakuje w smartfonie? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu!
Ostatnie wpisy