Niepełnosprawni na eLce – jak znaleźć szkołę jazdy?

Niepełnosprawni na eLce – jak znaleźć szkołę jazdy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znalezienie dobrej szkoły jazdy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ta kwestia wydaje się szczególnie problematyczna, jeżeli jest się osobą niepełnosprawną. Jak znaleźć dobrego szkoleniowca?

Czy trudno znaleźć dobrą szkołę jazdy dla niepełnosprawnych?

W takiej sytuacji liczy się na pewno podejście nauczycieli do kursantów i przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje. Takie, które umożliwiają naukę, kiedy uczącym się jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Coraz więcej szkół jazdy decyduje się na wprowadzenie takiej usługi do swojej oferty. Można z nich na pewno skorzystać w większych miastach, gdzie nie brakuje konkurencji, co skutkuje tym, że wiele firm oferuje nietypowe świadczenia, jak to.

Jak znaleźć szkołę jazdy dla niepełnosprawnych?

Szukanie takiej szkoły na własną rękę mogłoby być bardzo trudne. W końcu przeszukanie wszystkich ofert kursów dla niepełnosprawnych na pewno zajęłoby bardzo dużo czasu. Na szczęście są dostępne rozwiązania, które pomogą odnaleźć odpowiedniego szkoleniowca dla każdej osoby niepełnosprawnej. Wystarczy odwiedzić odpowiednią stronę.


Naprzeciw wymaganiom osób niepełnosprawnych wyszedł Minister Gospodarki. Wyznaczono specjalną instytucję PIMOT, która jest podmiotem odpowiedzialnym za stałe aktualizowanie informacji na temat bazy wszystkich akademii kierowców, gdzie znajdują się oferty skrojone specjalnie pod potrzeby osób niepełnosprawnych.

Można także posiłkować się wiadomościami z nieoficjalnych witryn tzn. tych, których działanie nie jest objęte patronatem Ministerstwa Gospodarki, ale i tak znajdują się na nich wiarygodne informacje. Taką stroną internetową jest na przykład witryna nauka jazdy.

Jakie kroki przedsięwziąć, żeby zapisać się na kurs prawa jazdy dla niepełnosprawnych? 

Zanim jeszcze wsiądzie się do auta, oczywiście po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy, należy wypełnić stosowne dokumenty i zapisać się w należytych rejestrach. Pierwszym krokiem powinno być założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. To właśnie w tym elektronicznym dokumencie będą znajdować się wszelkie niezbędne informacje na temat przyszłego kierowcy.

PKK można otrzymać, wybierając się do miejskiego Wydziału Komunikacji. Potrzebne dokumenty to: zdjęcie, dokument tożsamości i orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.


Finanse – czy osoby niepełnosprawne są zobligowane do wszystkich opłat?

Dość często mówi się, że osoby niepełnosprawne nie są zobowiązane do uiszczania wszystkich opłat, na jakie narażony jest każdy kursant. Jest to prawda, jednak na pewno nie można powiedzieć, że to reguła. Niepełnosprawni kursanci są zwolnieni w momencie, gdy egzamin przeprowadza się przy użyciu specjalnie dostosowanego auta do potrzeb tej osoby. 

Nie wszystkie WORD-y mają w swoim wyposażeniu takie auto, jednak można przyjechać z własnym lub wypożyczonym. Często szkoły nauki jazdy, które mają w swojej ofercie pakiet przeznaczony właśnie dla niepełnosprawnych, umożliwiają wypożyczenie takiego samochodu.

Można także uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy. Otrzymuje się je po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, który jest składany przez stronę SOW (Systemu Obsługi Wsparcia).

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich zadań możesz spodziewać się na egzaminie z kategorii A?
Jakich zadań możesz spodziewać się na egzaminie z kategorii A?
Marzysz o potężniejszych maszynach, którymi ruszysz na podbój bezdroży? Uprawnienia kategorii A pozwolą Ci zaznać przygody motocyklowej. Sprawdź, jakich zadań możesz spodziewać się na egzaminie!
Kiedy, kto i jak będzie musiał wymienić prawo jazdy? Odpowiadamy!
Kiedy, kto i jak będzie musiał wymienić prawo jazdy? Odpowiadamy!
Wymiana prawa jazdy to dla kierowców z dłuższym stażem dość abstrakcyjna sytuacja. Ma się to zmienić w 2028 roku.
Jak oprogramowanie CAD/CAM może zrewolucjonizować twoją produkcję mebli?
Jak oprogramowanie CAD/CAM może zrewolucjonizować twoją produkcję mebli?
Odkryj, jak technologia CAD/CAM może zwiększyć wydajność i precyzję w produkcji mebli, minimalizować odpady i zmniejszyć czas projektowania.
Ostatnie wpisy