Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!

Kary za „jazdę na podwójnym gazie” – musisz być tego świadomy!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą skutkować spotkaniem ze stróżami prawa. 

Choć nie podejrzewamy, że jesteś jedną z nieodpowiedzialnych osób wsiadających za kółko pod wpływem, to lepiej jest wiedzieć, jakich konsekwencji w takiej sytuacji możesz oczekiwać. Kto wie, być może dzięki temu sprawisz, że ktoś z Twojego otoczenia zrezygnuje z szalonego pomysłu prowadzenia po „małym piwie”.

Słów kilka o danych

Jak wynika z ostatniego podsumowania wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku odnotowano aż 98 941 przypadków kierujących pod wpływem. Choć statystyka ta wypada optymistycznie z uwagi na fakt, że wynik ten był aż o 12 tysięcy mniejszy, niż w okresie analogicznym roku 2020, to warto zaznaczyć, że z powodu sytuacji pandemicznej przeprowadzono aż o 10 milionów mniej kontroli stanu trzeźwości wśród zmotoryzowanych!

Co ważniejsze, dane nadal są zatrważające – spożycie alkoholu przyczyniło się do 2 540 wypadków, w których zginęła zatrważająca liczba 327 osób, a 2 723 doznało uszczerbku na zdrowiu. Jak wynika z podsumowania Głównej Komendy Policji, do wypadków z udziałem alkoholu dochodzi najczęściej w dni wolne i weekendy. 

Jeśli chodzi o grupę odpowiedzialną za najwięcej przypadków jazdy pod wpływem, sytuacja jest bez zmian – na „podwójnym gazie” najczęściej prowadzą osoby w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat. Eksperci sporządzający raport wskazują, że do wypadków drogowych dochodziło z powodu nieustąpienie pierwszeństwa, a następnie: niedostosowania prędkości pojazdów do warunków panujących na jezdni i nieprawidłowe manewry (skręcania, wyprzedzania, cofania zawracania, itp.)

Nietrzeźwość a stan po spożyciu

Nie każde spożycie jest równie karalne! Według zasad ustanowionych w prawie polskim, rozróżniamy stan po spożyciu alkoholu (lekki) i stan nietrzeźwości (ciężki), oceniane na podstawie ilości promili. W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się kierowca, wymierzana jest inna kara.

Stan po spożyciu alkoholu

Kierowca we krwi nie może mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu. Jest to mniej więcej ilość, która naturalnie powstaje w organizmie człowieka, niezależnie od spożycia napojów wyskokowych. Wyższy stopień stężenia, niż 0,2, ale nie wyższy niż 0,5 promila, kwalifikowany jest jako stan po spożyciu alkoholu. Prowadzenie w tym stanie to wykroczenie.

Stan nietrzeźwości

Stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu kwalifikuje kierowcę jako popełniającego przestępstwo, jakim jest prowadzenie w stanie nietrzeźwości. To mała, choć kluczowa różnica.

Wymiar kary

Art. 87 Kodeksu wykroczeń mówi, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi: 

  1. Grzywna od 20 do 5000 złotych lub areszt do 30 dni;
  2. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat;
  3. 10 punktów karnych.

Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości – po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, jest przestępstwem opisanym w kodeksie karnym (m.in. art. 178). Grozi za nie:

  1. grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia (do 2 lat);
  2. zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat;
  3. kara pieniężna od 5000 do 60 000 złotych;
  4. 10 punktów karnych.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Czym jest certyfikat SSL? Czy ma wpływ na SEO szkoły jazdy?
Bezpieczeństwo strony to klucz do skutecznego pozycjonowania. Co zrobić, aby witryna szkoły jazdy wyświetlała się w pierwszych wynikach wyszukiwania?
Czerwcowy długi weekend przed nami! Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze!
Czerwcowy długi weekend przed nami! Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze!
Szczególnie w tym napiętym czasie pamiętajmy o zdrowym rozsądku i wyrozumiałości w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.
Auto dla początkującego do 20 000 złotych – co wybrać?
Auto dla początkującego do 20 000 złotych – co wybrać?
Wybór pierwszego auta przez młodych kierowców bywa trudny, szczególnie jeżeli nie mają pojęcia o motoryzacji. Sprawdzamy, jakie modele do 20 tysięcy warto kupić.
Ostatnie wpisy