Czy można uzyskać dofinansowanie na kurs prawa jazdy?

Czy można uzyskać dofinansowanie na kurs prawa jazdy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kurs na prawo jazdy jakiejkolwiek kategorii wiąże się z naprawdę sporymi kosztami. Czy istnieje jednak sposób, by otrzymać dofinansowanie?

Osoby, które decydują się uzyskać prawo jazdy, muszą niestety liczyć się ze sporymi kosztami. Oczywiście pierwsze niemałe wydatki rozpoczynają się już przy samym kursie. Obecnie ceny w ośrodkach szkoleniowych szybują z uwagi na rosnące ceny paliwa, a także inflację. Kwoty powyżej 2000 złotych za kurs teoretyczny oraz praktyczny nie są już tak naprawdę niczym dziwnym. 

Kolejnym obciążeniem finansowym jest oczywiście sam egzamin. Zarówno teoria, jak i praktyka z roku na rok są coraz droższe, a każde kolejne podejście wiąże się z koniecznością następnych opłat, co często demotywuje kandydatów na kierowców, którym kilka razy powinęła się już noga. Nic więc dziwnego, iż wiele osób zastanawia się, jak można ograniczyć ewentualne wydatki. Czy istnieje jakieś dofinansowanie, które może pozwolić nam na ograniczenie bądź zniwelowanie kosztów?

Dofinansowanie na prawko istnieje, lecz nie uzyskasz go tak łatwo!

Istnieją tak naprawdę dwie drogi, aby uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy. Pierwszą furtką jest orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności. Wiele samorządów posiada specjalne programy, dzięki którym osoby chcące w jak największym stopniu się uniezależnić są w stanie zminimalizować koszty związane z kursem na prawko. Co jednak, jeżeli nie posiadamy żadnych niepełnosprawności, a chcemy uzyskać dofinansowanie? Cóż, nie możemy się o nie ubiegać bez żadnego powodu, a nasz status finansowy nie ma tutaj żadnego wpływu. Poza jednym wyjątkiem.

O dofinansowanie prawa jazdy mogą ubiegać się osoby zarejestrowane jako bezrobotne, którym uzyskanie prawka na konkretną kategorię pomoże podnieść ich kwalifikacje, a tym samym – znaleźć pracę. Oczywiście, żeby zostać dopuszczonym do tego typu programu, musimy złożyć odpowiedni wniosek i mieć nadzieję, iż zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Nietrudno się domyślić, iż najczęściej osoby bezrobotne ubiegają się o dofinansowanie kursu na kategorię C+E, ponieważ pomoże im zostać zawodowymi kierowcami, których brakuje nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Widać więc, iż bez konkretnego powodu uzyskanie dofinansowania na prawko jest niestety niemożliwe. By otrzymać dopłatę, musimy spełniać pewne kluczowe warunki, a jeżeli nie podpinamy się ani pod status bezrobotnego, ani osoby niepełnosprawnej, nie możemy liczyć na wsparcie finansowe. 

Zdjęcie główne: rupixen.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?
C+E – na czym polega kurs, jaka jest jego cena i ile może potrwać?
Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii C+E? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dobrze przygotuj się do egzaminu.
Gdzie najmniej kierowców zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Gdzie najmniej kierowców zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Planujesz zdawać prawo jazdy? Nie wybieraj się do Łodzi! To jedno z miast, w którym najtrudniej jest zdać egzamin praktyczny. Jak inne miejsca wypadają pod tym względem?
Prawo jazdy z Ukrainy – czy uchodźcy mogą prowadzić u nas auta?
Prawo jazdy z Ukrainy – czy uchodźcy mogą prowadzić u nas auta?
Z uwagi na duży napływ ukraińskich uchodźców do Polski często pojawia się pytanie: czy mogą oni prowadzić samochody w Polsce z ukraińskim prawem jazdy? Odpowiedź jest dość prosta.
Ostatnie wpisy